Smurto aukos – dažniausiai moterys, tačiau kenčia ir vyrai

Šiais metais nuo fizinio ar psichologinio smurto nukentėjo pusšimtis mažeikiškių moterų. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Šiais metais net keturi mažeikiškiai vyrai, nukentėję nuo moterų, pagalbos kreipėsi į pareigūnus.

Gresia laisvės atėmimas

Gegužės pirmosios vakarą viename iš Mažeikių daugiabučių neblaivi keturiasdešimtmetė L.U. smogė šešeriais metais jaunesniam sutuoktiniui į veidą ir sužalojo nosį. Į įvykio vietą buvo iškviesti policijos pareigūnai.
Remiantis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu, moteris, kuri sukėlė vyrui fizinį skausmą, dviem paroms buvo uždaryta į policijos areštinę. Jos atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Pareigūnai informavo, kad didžiausia moteriai gresianti bausmė – laisvės atėmimas iki vienerių metų.
Mažeikiuose tai buvo ketvirtas atvejis šiais metais, kai moters smurtą patyrė vyras.

Dažniausiai kenčia moterys

Šiais metais nuo fizinio ar psichologinio smurto nukentėjo pusšimtis mažeikiškių moterų. Dar penkiais atvejais smurto aukomis tapo nepilnamečiai.
Mažeikių rajono policijos komisariato atstovės spaudai Violetos Grigaitienės duomenimis, nuo metų pradžios komisariate buvo gauti septyniasdešimt penki pranešimai apie galimą smurtą artimoje aplinkoje, nustačius smurto faktą, buvo pradėti 58 ikiteisminiai tyrimai, du iš jų – dėl psichologinio, likusieji – dėl fizinio smurto.
„Dvidešimt penkiems smurtautojams buvo pritaikytos sankcijos išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jie gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu, bei nesiartinti prie jo, nebendrauti, neieškoti su juo ryšių“, – situaciją komentavo atstovė spaudai.
Dažniausiai Mažeikiuose smurtas (25 atvejai) buvo fiksuotas tarp sugyventinių, 19 atvejų – tarp sutuoktinių, šešis kartus tėvai smurtavo prieš vaikus, penkis kartus – vaikai prieš tėvus ir triskart smurtą patyrė artimi giminaičiai.

Mechanizmas veikia

Pareigūnai pripažįsta, kad Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas nusikalstamumo statistikai turėjo nemažą įtaką: vien Telšių vyriausiajame policijos komisariate (VPK) buvo gauta apie keturis šimtus pranešimų apie smurtą, dėl beveik pusės iš jų buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai.
„Kaip visada, yra dvi medalio pusės. Darbo ir išlaidų padaugėjo nemenkai. Ikiteisminio tyrimo sąnaudos, įskaitant ir pareigūno atlyginimą, kol byla atiduodama teismui, vertinamos 1500–1700 litų. Daugiau lėšų, nors tyrimų skaičius gerokai išaugo, neskiriama. Kita vertus, nors ir kiek skeptiškai iš pradžių buvo į tai žiūrima, mechanizmas veikia: smurtautojai iškeldinami iš gyvenamosios vietos, kontroliuojama, ar jie nesiartina prie smurtą patyrusio asmens, stebima, kaip vykdomi teismo įpareigojimai“, – pastebėjo Telšių VPK viršininkas Alfonsas Motuzas.

Smurtautojų mažėja

A. Motuzo teigimu, matyt, vyrai vis dažniau susimąsto, kad moters mušti negalima. Tai byloja skaičiai: jeigu Mažeikių rajone nuo gruodžio penkioliktosios iki sausio pirmosios, tik įsigaliojus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui, per pusę mėnesio buvo pradėti net 26 ikiteisminiai tyrimai, tai dabar per keturis mėnesius – tik 58.
Policijos pareigūnai atkreipė dėmesį, kad nuo praėjusių metų gruodžio penkioliktosios įsigaliojusiame įstatyme numatyta, jog smurtas artimoje aplinkoje priskiriamas prie visuomeninę reikšmę turinčių įvykių, todėl, nustačius smurtavimo faktą, ikiteisminis tyrimas pradedamas nepriklausomai nuo to, ar gautas nukentėjusiojo skundas, ar ne.

2 Atsakymai į “Smurto aukos – dažniausiai moterys, tačiau kenčia ir vyrai”

  1. to x parašė:

    Tai ko gyveni su sudo gabalu?

  2. x parašė:

    maniskis grynas sudzius,fe

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto