Sodininko skiltis: kaimynas kaimynui nelygu

Braškės ir žemuogės prastai sugyvena su avietėmis. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Augalai, kaip ir žmonės, – ne visada patenkinti vienas kito kaimynyste. Gamtoje šią problemą augalai sprendžia patys, o darže jų tinkama kaimynyste turime pasirūpinti mes.
Nederėtų greta auginti giminingų augalų, nes tokiems reikalingos vienodos maisto medžiagos, toks pat šviesos ir drėgmės poreikis, juos puola tie patys kenkėjai ir ligos. Nereikėtų greta ir tankiai sodinti vienodo aukščio ir lapijos augalų. Kaimynystėje tiktų augalai, kurių šaknų sistema skverbiasi giliai ir sekliai – jie nekonkuruos dėl vandens ir maisto medžiagų. Sekliai šaknijasi ridikėliai, kaliaropės (20 cm), špinatai, agurkai, svogūnai (30 cm); vidutiniškai sekli žemaūgių pupelių (45 cm), žirnių, salotų, pomidorų, žiedinių kopūstų (60 cm) šaknų sistema; giliai šaknijasi (daugiau kaip 75 cm) burokėliai, morkos, smidrai.
Kaimynystėje augančios daržovės gali stimuliuoti viena kitos augimą, apsaugoti nuo ligų ar atbaidyti kenkėjus. Kiekvienas augalas išskiria į aplinką specifinius junginius – fitoncidus, kurie gali veikti šalia augantįjį: reguliuoti augimą, sėklų dygimą, daigų vystymąsi, gali atbaidyti ar traukti kenkėjus, padėti apsisaugoti nuo ligų ar augalą „susargdinti“.
Tinkama kaimynystė suteikia geresnes augimo sąlygas (šviesos, maisto medžiagų naudojimą), sumažina ligų ir kenkėjų plitimą, augalai ne taip alina dirvožemį. Kartais augalai, augantys greta, atstoja atramą ar suteikia užuovėją.
Morkos nemėgsta bulvių, burokėlių kaimynystės. Jos auginamos šalia žirnių, česnakų, svogūnų, porų, salotų ir prieskoninių daržovių: mairūnų, rozmarinų, šalavijų, pastarnokų, gelteklių. Porai atbaidys morkines muses, o svogūnai apsaugos morkas nuo morkinių musių, blakučių, amarų. Morkos taip pat neliks skolingos ir saugos svogūnus nuo svogūninių musių, kandžių ar svogūninių paslėptastraublių.
Svogūnai ir česnakai nemėgsta pupelių ir žirnių kaimynystės, o fitoncidinės svogūnų ir česnakų medžiagos stabdo jų augimą. Tačiau svogūnai, augdami šalia ridikėlių ir ridikų, sumažina netikrosios miltligės ir kekerinio puvinio grėsmę. Nematodus nuo svogūnų ir česnakų veja šalia augančios medetkos ar trūkažolės. Nors svogūnai ir česnakai nemėgsta pupelių, tačiau pupeles, augančias šalia česnakų, mažiau puola bakteriozės. Pupelės gerai auga šalia salotų, burokėlių, morkų, agurkų, bet atokiau nuo svogūnų. Vijoklinės pupelės puikiai sutaria su šalia augančiais žemaūgiais agurkais ir pomidorais.
Šalia svogūnų puikiai jaučiasi ir burokėliai, bet šalia pastarųjų česnakai, bulvės, vijoklinės pupelės, špinatai augs prasčiau. Draugiškai šalia burokėlių auga žemaūgės pupelės, porai, kaliaropės, žirniai, salotos, salierai, agurkai, ridikėliai.
Porams patiks šalia salotų, salierų, morkų, puikiai jausis tarp braškių, šalia serbentų krūmų.
Į braškes ar žemuoges įsodinti česnakai ar svogūnai apsaugos nuo žemuoginio pilkojo puvinio, vaistinės medetkos, trūkažolės – nuo kenkėjų, petražolės atbaidys sraiges. Šie augalai draugiškai sugyvens su pupelėmis, salotomis, burokėliais, ridikėliais, tačiau nemėgsta kopūstų ir aviečių kaimynystės.
Kitų augalų kaimynystę aptarsime kitą šeštadienį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto