Sodininko skiltis: Kambarinių gėlių dauginimas

Karališkoji begonija dauginama lapais. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Tęsinys. Pradžia 2013-02-24
Dalijant kerą dauginami augalai, kurie išleidžia kelis stiebus su atskiromis šaknimis (smidrai, kalijos, sansevjera ir kt.). Dauguma kambarinių gėlių dauginamos pavasarį, persodinant. Iš vazono iškeltas sveikas keras dalijamas į kelias dalis taip, kad kiekviena jų turėtų po 2–3 stiebus ir sveikų šaknų. Atidalyti kereliai sodinami į nedidelius vazonėlius su atitinkamu žemių mišiniu.
Svogūninės gėlės būna visad žaliuojančios (eucharis, klivija) ir metančios lapus (meilenis, krinas).
Nuolat žaliuojančios dauginamos kero dalijimu peržydėjusios, o metančios lapus – „vaikučiais“ – svogūnėliais, kurie atskiriami pavasarį, jas persodinant.
Ir iš kero atskirti svogūnai, ir „vaikučiai“ sodinami į atskirus vazonėlius su lengvesnės sudėties žemių mišiniu.
Šakniagumbiais dauginamos gloksinijos, aspidistra, gumbinė, begonija ir kt. šakniagumbinės gėlės. Šakniagumbiai į kelias dalis supjaustomi taip, kad kiekvienoje jų būtų sveikų akučių. Pjūvių vietos užbarstomos medžio anglies milteliais ir truputį apdžiovinamos. Kiekviena dalis sodinama į mažą vazonėlį su lengvesnės sudėties žemių mišiniu. Šakniagumbius geriausia dalyti pavasarį, kai aiškiai matomos sudygusios akutės.
Lapais dauginamos karališkosios begonijos, sansevjeros ir kt. Karališkosios begonijos lapas nuskinamas su visu lapkočiu: ten, kur dvi gyslos sueina į vieną, sudarydamos apatinėje lapo pusėje trikampį, perpjaunama skutimosi peiliuku. Lapas dedamas lapagyslėmis žemyn ant švaraus smėlio lėkštėje ar dėžutėje ir keliose vietose prisegamas mediniais smeigtukais ar prispaudžiamas akmenukais. Lėkštė pridengiama stiklu ir pastatoma šviesioje šiltoje (20°C) vietoje. Kasdien stiklas kelioms minutėms nuimamas – išvėdinama, pradžiūvęs smėlis sudrėkinamas. Po 10-12 dienų lapo prismeigimo vietose išauga daigeliai, kure sodinami į vazonėlius.
Sansevjeros dauginamos lapo gabalėliais. Lapas supjaustomas į kelias 5 cm ilgio dalis. Du trečdaliai gabaliuko įsmeigiami į smėlį, uždengiama stikliniu indu ir statoma į šiltą šviesią vietą. Smėlis nuolat drėkinamas. Pasodinti ūgliai šaknis išleidžia per 30-40 dienų.
B. d.

One Reply to “Sodininko skiltis: Kambarinių gėlių dauginimas”

 1. Regina parašė:

  Laba diena,

  Norėčiau įsigyti lapinių kambarinių begonijų. Kur jų galėčiau gauti?

  Dėkoju už atsakymą,
  Pagarbiai
  Regina Drevinskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto