Sodininko skiltis: kiekvienam augalui – savas kampas

Mamiliariją galima įkurdinti šaltame kambaryje ant palangės. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kambariniams augalams keliami tam tikri reikalavimai šviesos, oro, šilumos ir drėgmės atžvilgiu. Jei jų nesilaikysime – augalai skurs ir neteiks namams jaukumo.

Šviesamėgiams augalams tiks šviesūs pietiniai kambariai, o šiauriniai – tik labiausiai mėgstantiems ūksmę. Jiems kenkia staigūs temperatūros svyravimai. Žiemą 16–18° šiluma tinka daugeliui tropinių ir subtropinių lapinių bei žydinčių gėlių, o spygliuočiai mėgsta žemesnę temperatūrą – 8–12° C.
Kambariuose su centriniu šildymu oras sausas, todėl blogiau auga iš tropikų ir subtropikų kilę augalai. Daugeliui jų patinka, kai kambarys vėdinamas, tačiau skersvėjai – pražūtingi.
Gėlių ištvermingumas daug priklauso nuo to, ar jos išaugintos kambario sąlygomis, ar pirktos. Šiltnamiuose augalams yra visiškai kitokios sąlygos nei namuose, todėl perkelti į kambarį jie ima nykti ir sirgti. Ypač nukenčia lapai ir jauni ūgliai, jeigu gėlė perkeliama intensyvaus augimo metu. Todėl augalus reikėtų pirkti, kai jie ilsisi arba augimo pradžioje (tik žolinės gėlės paprastai perkamos jau sužydėjusios). Perkant reikia žiūrėti, kad jie būtų gerai įsišakniję, neapnikti ligų ir kenkėjų.
Augalai saulėtiems kambariams (langai į pietų pusę): žydintys ir margalapiai augalai (nesant pakankamai šviesos, žiedai ir spalvoti lapai netenka ryškumo). Ant palangės arčiausiai stiklų galima laikyti kaktusus, už jų – azaliją, buvardiją, heliotropą, gloksiniją, jazminą, kameliją, kinrožę, pelargonijas, oleandrą ir kt. Toliau nuo lango puikiai auga kambarinis klevelis, agapantas, krinas, citrinmedis, aukuba, karališkoji begonija, mirta, palmė ir figmedis.
Nelabai saulėtiems kambariams (langai į rytus ir vakarus): ant palangės gerai auga mirta, sansevjera, karališkoji begonija, filokaktusai, aukuba, raktažolės, hortenzija, gloksinija, uolaskėlė; toliau nuo langų – palmės, monstera, smidrai, dracenos, araukarija, kriptomerija ir kt.
Nesaulėtiems kambariams (langais į šiaurę): aspidistras, paparčiai, plunksnotasis smidras, chlorofitas, gebenė, zebrina, ant palangių neblogai žydi begonijos. Pavasarį ir vasarą į tamsiuosius kambarius galima perkelti kiparisus, araukariją ir kitus spygliuočius.
Augalai šiltiems kambariams (16–18° C): anturis, figmedis, monstera, begonijos, gloksinija, kinrožė, palmės, smidras, margenis, dracena, papartis, sprigė, justicija, pasiflora, zebrina, klivija, krinas (dauguma tropinių ir subtropinių gėlių, laikomų šaltesnėje patalpoje, numeta lapus, ilgai nežydi).
Vidutinio šiltumo kambariams (8–14° C): galenis, akacija, meilenis, azalija, hovėja, kalija, katilėlis, araukarija, kriptomerija, ciklamenas, figmedis (gerai auga ir šiltuose, ir vidutinio šiltumo kambariuose), hemantas, gebenė, pelargonijos, raktažolės, rožės.
Šaltiems kambariams (5–8 °C): agapantas, aukuba, azalija, mamiliarija, echinokaktusas, žvakinis kaktusas, epifiliumas, opuncija, agavos, alavijai, storalapė, kamelija, kalceoliarija, chrizantemos, cinerarija, citrinmedžiai, gvazdikai, fuksija, hortenzija, lauramedis, mirta, oleandras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto