Sodininko skiltis: Putinas raudonasai

Putinas. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

„Putinas“ – daugeliui šis žodis asocijuojasi su Rusija. Ir nebūtinai su šios šalies prezidentu.  Vyresnės kartos žmonės puikiai prisimena talentingo rusų rašytojo, aktoriaus ir režisieriaus Vasilijaus Šukšino filmą „Putinas raudonasai“. Iš tiesų Rusijoje šis augalas itin gerbiamas. Gaila, bet mes putino deramai neįvertiname.
Lietuvoje auga sodinis, kanadinis ir paprastasis putinai. Miesto žmonėms gal labiau žinomas sodinis putinas – dėl savo įspūdingo dydžio žiedų. Vis dėlto, vertinant ne tik dekoratyvumą, bet ir visokeriopą naudą, viršų ima paprastasis putinas.
Paprastasis putinas – tai dekoratyvus medingas 2–4 m aukščio krūmas arba medis. Jaunos šakelės gelsvai rudos, senos – pilkos, supleišėjusia žieve. Lapų viršutinė pusė tamsiai žalia, plika, apatinė – šviesesnė, pūkuota; po rudens šalnų parausta. Žiedynas – skėtinė kekė: kraštiniai skėčio žiedai stambūs, balti, o viduriniai – mažesni, baltai rusvi. Žydi gegužės–birželio mėnesiais, vaisiai prinoksta rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Vaisius – apvali, raudona, blizganti ir sultinga kaulavaisinė uoga. Atsparus šalčiams, dujoms, pakelia paunksnes. Gyvena apie 50 metų.
Lietuvoje savaime auga lapuočių ir mišriuose miškuose, vandens telkinių pakrantėse, krūmynuose. Soduose kultivuojamas kaip dekoratyvinis augalas. Putinas dekoratyvus visus metus: pavasarį krūmai pasidengia baltų žiedų skėčiais, rudenį jie būna nusagstyti sultingų, ryškiai raudonų, blizgančių uogų kekėmis. Neretai sodinamas apsauginiuose ir gyvenviečių želdiniuose, parkuose, prie sodybų, kapinėse.
Putinai mėgsta drėgnus, humusingus ir dumblingus priemolius, ypač su pratekančiu vandeniu. Geriausiai dera gerai apšviestoje vietoje, nors auga ir paunksnėje. Dauginama krūmų dalijimu, įšaknydinant ūglius ir sėklomis.
Putino žievė ir vaisiai vartojami vaistams gaminti, liaudies medicinoje. Žievė ruošiama balandžio mėnesį, vaisiai – rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje.
Putinų žievės preparatai didina gimdos raumenų tonusą, vartojami ginekologijoje kraujavimams stabdyti. Putinų žievė vartojama kaip raminamasis, karščiavimą mažinantis, antimikrobinis vaistas; jos nuoviru skalaujama burna esant gleivinės uždegimui.
Putino žiedų ir vaisių bei liepos žiedų antpilas geriamas nuo kosulio ir užkimimo. Nuoviru skalaujama burna sergant gleivinės uždegimu, juo gydomi išbėrimai. Putino uogų dedama į vitaminingas arbatas, kurios tonizuoja organizmą, stiprina širdį, skatina šlapimo išsiskyrimą, ramina. Jos geriamos nuo skrandžio opaligės. Kadangi mažina cukraus kiekį kraujyje, tinka diabetikams. Uogų nuoviras su medumi tinka nuo viršutinių kvėpavimo takų, kepenų ligų, plaučių uždegimo, geltos. Praskiestomis sultimis, kaip dezinfekuojamąja priemone, plaunamos pūlinės žaizdos. Šviežiomis sultimis valoma veido oda, gydomi spuogai.
Putino uogos – vitaminingas dietinis produktas. Iš jų verdamas kisielius, spaudžiamos sultys; gaminamas marmeladas, vynas, likeriai, antpilai. Sako, kad paragavus putinų uogienės, kitokios nebenorėsi…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto