Sodininko skiltis: Riešutai… iš daržo

Gelteklės šaknys. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Sodininkai, kaip ir apskritai žmonės, skirtingi: vienas laikosi įsikibęs laiko patikrintų tradicijų ir papročių, o kitas linkęs išbandyti naujoves. Vis dėlto visiems kartkartėmis vertėtų įsileisti į savo virtuvę ir naujų vėjų. Tiems, kam šis augalas dar nepažįstamas, pristatome valgomąją gelteklę.

Valgomoji gelteklė – riešutų skonio, skani ir vertinga daržovė. Tai daugiametis augalas su ilga ir stora valgoma šaknimi ir 40–60 cm aukščio lapų skrotele, panašiais į pienių žiedais. Nors gelteklės daugiametės ir vienoje vietoje gali augti keletą metų, skaniausios jaunos, vienmetės šaknys.
Priklausomai nuo veislės, per metus užauga 25–35 cm ilgio ir 2–4 cm storio. Šaknies odelė ruda, rusva ar juoda, o minkštimas balsvas, balsvai gelsvas ar geltonas, šaknį perlaužus sunkiasi gelsvos sultys, kurios tepa rankas. Gelteklių šaknys valgomos šviežios, kepamos, troškinamos, džiovinamos. Kad lupamos gelteklės neteptų rankų, šaknys užpilamos verdančiu vandeniu ir palaikoma 1–2 min. Bet žūva daug vitaminų, todėl geriau lupti su guminėmis pirštinėmis. Kad nuluptos nepatamsėtų, pamerkite į parūgštintą vandenį. Šviežios ir džiovintos gelteklės yra malonaus riešutų skonio. Nuluptos šaknys supjaustomos 0,5 storio griežinėliais ir džiovinamos orkaitėje. Džiovintų gelteklių galima dėti į konditerijos gaminius vietoje riešutų, jų milteliais gardinami kremai. Jeigu prieš džiovinimą pabarstysite cukraus pudra, turėsite tikrą delikatesą.
Virdami šviežias geltekles vandenį šiek tiek parūgštinkite ir pasūdykite. Jeigu gaminsite saldžius patiekalus, į verdantį vandenį įberkite cukraus.
Gelteklės sėjamos anksti pavasarį, kai tik pradžiūsta žemė, 1–2 cm gyliu. Paūgėję daigeliai retinami kas sprindį, išravimos piktžolės. Geriausiai auga purioje žemėje su daug organikos. Anksti pavasarį sėtos gelteklės kasamos spalio – lapkričio mėnesiais, kai sunyksta lapų skrotelė, arba anksti kitą pavasarį, kai dar nepradėję augti lapai. Jeigu žemė nesustingusi, šaknis galima kasti ir žiemą. Iškasus rudenį atsargiai nuvalomos žemės ir sluoksniuojama dėžėse su drėgnu smėliu – vėsiame rūsyje gelteklių šaknys gerai išsilaiko per žiemą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto