Sodybų šeimininkai aplinką kuria pagal savo skonį

Prie Aldonos ir Albino Šakių sodybos puoselėjimo prisideda ir dukters Aronos šeima. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Naujausios sodybų aplinkos tvarkymo mados akivaizdžiai skiriasi nuo madų, buvusių prieš du dešimtmečius.
„Santarvė“, norėdama išsiaiškinti, kokiais kriterijais puošdami sodybas vadovaujasi šeimininkai, aplankė per dešimt sodybų Sedos ir Šerkšnėnų seniūnijose.
Kiekviena jų turi išskirtinį ir savitą bruožą. Vienur dominuoja akmenys, medis, o kitur senoviniai rakandai puikiai dera su šiuolaikiškais aplinkos elementais.

Nėra itin brangu

Visų aplankytų sodybų šeimininkai tikino viską darantys patys, nes tik savos rankos geriausiai sukurs tai, ką pats sumanei.

Jolanta Stanienė, aštuonerius metus puoselėjanti sodybą, tvirtina, kad šeimininkės apčiupinėtas ir su meile pasodintas augalas visada geriau augs, nei pasodintas svetimo žmogaus. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Jolanta Stanienė iš Užežerės kaimo sakė, kad net aplinkos tvarkymo darbų nepatiki vaikams.
Moteris, aštuonerius metus puoselėjanti sodybą, tvirtina, kad šeimininkės apčiupinėtas ir su meile pasodintas augalas visada geriau augs, nei tuo atveju, jei jį pasodintų svetimas žmogus.
„Norint, kad sodybos aplinka atrodytų nepriekaištingai, tam reikia skirti daug laiko. Man pasisekė –   esu mokytoja, todėl vasarą visas atostogas galiu skirti aplinkos tvarkymui. Jei dirbčiau kitokį darbą, vargu ar viską suspėčiau“, – prisipažino J. Stanienė.
Pašnekovė patikino, kad aplinkos tvarkymas nėra labai brangus dalykas, kaip kam gali pasirodyti. Tik reikia šiek tiek daugiau įdėti darbo.
„Daug pigiau atsieina, jei, tarkim, gėles šeimininkės augina ir daugina pačios. Akmenų į sodybą atsivežėm iš savos žemės – tai irgi nieko nekainavo. Tik tiek, kad pradėjus tvarkytis, sunku sustoti. Vis norisi ko nors naujo, kažko neįprasto. Madų niekada nesivaikėme, darom tai, kas miela mūsų širdžiai“, – atviravo J. Stanienė.

Viskas randa savo vietą

Kad šiuolaikinių aplinkos tvarkymo madų nesivaiko, tikino ir Rita Barauskienė iš Šerkšnėnų. Savo sodybą ji su šeima puoselėja jau šešiolika metų.
„Kai tvarkaisi dėl savęs ir šeimos, viskas pasiseka savaime. Be abejo, tenka pavargti, kol vienas ar kitas augalas suranda savo vietą sodyboje. Vienais metais susodinu vienoje vietoje, kitais metais man jau atrodo, kad čia tas augalas nebetinka, perkeliu kitur. Panašiai kaip su baldais namuose, kai juos kilnojame tol, kol randa savo vietą“, – patirtimi dalijosi R. Barauskienė.
Pasak jos, sudėtinga būtų vaikytis madų, naujovių ir sodybą puošti pagal žurnalus ar katalogus. Kas tinka vienam kiemui, nebūtinai turi tikti kitam.
„Dalį augalų perkame, tačiau būna, kad patikusio augalo šakelę parsivežame iš giminių ir ją prisiauginame. Per šešiolika metų yra pasitaikę visko: kai kurie augalai prigyja, kiti – ne. Dėl to yra tekę patirti nemažų nuostolių. Bet kad ir kaip buvo, gražių akimirkų visada būna daugiau“, – prisiminė R. Barauskienė.
Šioje sodyboje dėmesį patraukė į aplinką įsikomponuojantys senoviniai daiktai: iš močiutės likęs ratelis, medinis vežimas ir kažkada arklio trauktos rogės.
Šeimininkės teigimu, pasitelkus šiek tiek fantazijos, galima puikiai suderinti praeitį, dabartį… Ir ateitį.

Perima karta iš kartos

Panašios nuomonės yra ir Plinkšėse gyvenanti Aldona Šakienė. Jos ir vyro kelis dešimtmečius puoselėtą sodybą Aldona patikėjo vienai iš savo dukterų – Aronai.
Kad sodyba puoselėjama jau senokai, byloja suaugę medžiai, kurių pašonėje sau vietą rado neseniai sodinti augalai.
„Kiekvienais metais sodybos aplinką tobuliname, kažką naujo padarome. Dukra Arona prieš ką nors darydama visada su manimi pasitaria. Džiugu, kad dažniausiai mūsų nuomonės ir įsivaizdavimas sutampa“, – džiugesio neslėpė A. Šakienė.
Moters teigimu, jei ne dukra, jai pačiai su vyru jau būtų per sunku sodybą tvarkyti. Prie aplinkos puošimo prisideda ir Aronos vyras, kurio gaminiai iš medienos aplinkai suteikia išskirtinumo.
Visa šeima maloniai leidžia laisvalaikį jo suręstoje pavėsinėje, naudojasi jo pagamintais lauko baldais.
Arona „Santarvei“ sakė, kad į sodybos aplinkos tvarkymą įsitraukė pamažu.
„Iš pradžių atsirado noras kažką pakeisti, po to tai jau tapo pomėgiu, kuris peraugo į gyvenimo būdą. Augalų auginimas man kažkuo panašus į vaikų auginimą. Augindamas vaikus juk matai, kaip jie auga, keičiasi, stebi jų nuotaikų kaitas. Panašiai yra ir su augalais“, – pasakojo Arona.
„Santarvė“ pastebėjo, kad šioje sodyboje daug erdvės, viskas suskirstyta į savotiškas zonas. Štai erdvė, skirta poilsiui, kita – aktyvesnei gyvensenai, trečioji, atskirta saulėgrąžomis, –  daržui.
„Mėgstu švarias linijas, kad viskas būtų savo vietose. Kad vieni daiktai ir augalai neužgožtų kitų,  būtų ne tik gražu, bet ir naudinga“, – deklaravo plinkšiškė.

Grožį padiktuoja pati gamta

Tvarkydami savo sodybą Skuodiškių kaime panašiu principu vadovaujasi ir Aušrinė Kaktavičienė su vyru Stasiu. Šeimininkai sako, kad sodybą dažniausiai tvarko taip, kaip „šauna į galvą“. Nors esą ir tokių dalykų, kuriuos padiktuoja pati gamta.

Aušrinė Kaktavičienė su vyru Stasiu sako, kad sodybą dažniausiai tvarko taip, kaip „šauna į galvą“. Nors esą ir tokių dalykų, kuriuos padiktuoja pati gamta. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

„Kieme išsikasėme tvenkinį, nes tik taip galėjome nusausinti sodybą. Pirmi metai buvo be galo sunkūs, nes visas sklypas tiesiog skendo. Dabar – po beveik šešerių metų – džiaugiamės, galėdami tvenkinyje ne tik pasimaudyti, bet ir žuvies pasigauti. Kaip sakoma, nėra to blogo, kas neišeitų į gera“, – šypsodamasi pasakojo A. Kaktavičienė.
Pasak moters, visi sumanymai gimsta dirbant. „Kai statėm pavėsinę, patys abejojom, ar jos  prireiks, bet vėliau paaiškėjo, kad be jos negalim apsieiti. Vasarą čia ir pusryčiaujam, ir pietaujam, ir vakarieniaujam. Čia ir svečius priimame“, – atviravo sodybos šeimininkė.
A. Kaktavičienė prisipažino, kad nemažai sodybos elementų randa miške. Žiemą šeima gana dažnai išsirengia į žygius ir iš miško parsineša išskirtinės formos kelmą ar šaką…

Akmuo –  stiprybės simbolis

Laukinės gamtos akcentų – įvairių formų ir dydžių akmenų – gausu sediškių Dalios ir Alvydo Zubavičių sodyboje.
Šeimininkė prisipažino, kad akmuo jai simbolizuoja stiprybę, todėl būtent jiems yra užleidžiama bene svarbiausia vieta sodyboje. Ir dar būtinas vanduo.
Dalia neabejoja: kai susiduria dvi amžinybę simbolizuojančios stichijos – vanduo ir akmuo – gimsta išskirtinė galia. Būtent todėl šioje sodyboje atsirado iš akmenų sukrautas vandens krioklys, kuris paleidžiamas tik išskirtinėmis progomis.
„Be to, akmenys – ne tik gražu, bet ir praktiška. Kuo daugiau akmenų, tuo mažiau piktžolių. Kai prieš aštuonerius metus įsigijome sodybą ir pradėjome ją tvarkyti, daugelis kaimynų net nesuprato, kam mums tiek akmenų. O kai juos panaudojom tvorai, tai išvis pasirodėm didžiausi keistuoliai. Dabar, aišku, žmonių nuomonė pasikeitė, nes akmenų dabar galima rasti vos ne kiekvienuose namuose, kur šeimininkai bent kažkiek tvarko aplinką“, – pasakojo sediškė.
D. Zubavičienė įsitikinusi: aplinką gali tvarkyti nuolatos, tik viskam reikia laiko ir sveikatos.

Dalios ir Alvydo Zubavičių bei jų vaikų tvarkoma sodyba išsiskiria iš akmenų sukrautu vandens kriokliu. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

2 Atsakymai į “Sodybų šeimininkai aplinką kuria pagal savo skonį”

  1. Salu parašė:

    rašo:Labas,skaitau as tavo nenora ratysi ir man atrodo kad cia mano mintys apie nenora ka nors daryti, kad numesciau svorio.Nenoriu as kasdien gaminti, kad kita diena nestis valgi i darba, nemegstu sportuoti. Nenoriu, kad nepatenkintu veidu dietologas destytu man kokia as baisi, kad stora ir kad save zudau antsvoriu.Tu saunuole, jau viena darba padarei t.y. numetei svori, dabar skaitysi knygas, nes nori tai padaryti.As manau, kad ateis laikas ir tu noresi paratysi, kad padrasintum kitus ryztis tokiam zingsniui. Tu dar jauna, todel dar viska suspesi.O man jau 60 ir as galvoju kaip gaila kad kai buvau 30 nebuvo tokiu saunuoliu, kurie ne tik mestu svori, bet ir rasytu apie tai.Nors as noreciau ir is taves isgirsti apie tas sunkias valandeles, kai nesinori tu dietu.Sekmes tau visur ir visda ka bedarytum.Mociute (dvieju anukeliu)

  2. super! parašė:

    saunuoliai zmones, daugiau tokiu :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto