Specialistai per šalčius ragina pasirūpinti gyvūnais

Specialistai primena, kad net ir giliausią žiemą visiškai izoliuoti gyvūnų ir laikyti jų nuolat uždarytų tvartuose nepatartina – juos galima išvesti gyvulius pasivaikščioti. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pastaruoju metu smarkiai atvėsus orams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena ūkininkams ir kitiems gyvūnų laikytojams, kad nepamirštų pasirūpinti gyvūnų laikymo sąlygomis, apsaugoti jų nuo šalčio.

Skundų negavo

Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Virginijus Grigaliūnas „Santarvei“ sakė, kad kol kas šią žiemą pranešimų dėl gyvūnų nepriežiūros negauta.
Specialistas pastebėjo, kad ankstesniais metais vienas kitas skundas pasitaikydavo.
„Yra asocialių žmonių, kurie nenori, negali ar nesugeba rūpintis savo gyvūnais“, – situaciją komentavo veterinarijos gydytojas inspektorius.
V. Grigaliūnas ragina gyventojus, pamačiusius netinkamomis sąlygomis laikomus, kenčiančius, prastai prižiūrimus ir nuo nepalankių oro sąlygų neapsaugotus gyvūnus, nelikti abejingiems ir apie tai pranešti tel. 25 408. Pranešti galima ir nemokama telefono linija 8 800 40 403.

Ne visos veislės bijo šalčio

Anot V. Grigaliūno, ir dabar galima išvysti gyvūnų lauke, nors tokie atvejai ir labai reti. Mat kai kurių veislių mėsiniai galvijai yra atsparesni šalčiui.
„Tačiau neleistina gyvūnų šaltuoju metų laiku laikyti ganyklose, nes jie tiesiog neprisitaikę žiemoti tokiomis sąlygomis. Jeigu gyvulys ir laikomas lauke, jam turi būti sudaryta galimybė panorėjus įeiti į patalpą“, – akcentavo specialistas.
Net ir giliausią žiemą veterinarijos gydytojai nepataria visiškai izoliuoti gyvūnų ir laikyti jų nuolat uždarytų tvartuose ar kitose laikymo vietose. Šiltesniu oru, nesant stipraus vėjo, kritulių, galima išvesti gyvulius pasivaikščioti (mocionui), nes tai turi teigiamos įtakos gyvūnų sveikatingumui ir produktyvumui.

Turi būti tinkamas mikroklimatas

Veterinarijos gydytojas akcentavo, kad žiemą būtina pasirūpinti gyvūnų laikymo patalpomis – susandarinti langus, duris, kitas angas, paliekant tik ventiliacijai skirtus kanalus, stengtis, kad nebūtų skersvėjų, kreikti tvartus pakankamu kiekiu sausų pakratų.
Pagal gyvūnų rūšis reikia duoti pakankamą kiekį vandens ir pašarų, šerti įvairesniais ir didesnės energinės vertės pašarais, nes šaltyje reikia daugiau maisto gyvūnų kūno temperatūrai palaikyti.
„Patalpose turi būti atitinkamas mikroklimatas. Kad nebūtų per šilta, drėgna, kad nebūtų dideli temperatūrų skirtumai, nes tada prasideda kvėpavimo organų ligos“, – pastebėjo V. Grigaliūnas.

Pavojų kelia graužikai

Žiemą sudėtingesnės yra gyvūnų gabenimo sąlygos, todėl reikia juos apsaugoti nuo skersvėjų ir šalčio, prieš kelionę pasirūpinti kokybiškais pakratais ir laikytis vežamų gyvūnų gerovės reikalavimų. Pavyzdžiui, nenujunkytų veršelių iki dviejų mėnesių amžiaus negalima vežti ilgais atstumais, jei lauko temperatūra kelionės metu žemiau nulio.
Specialistai primena, kad graužikams žiemą sunku prasimaitinti gamtoje, todėl pelės ir žiurkės žiemoti persikelia į ūkinius pastatus, rūsius, namus ir kitas šiltas patalpas, kur yra maisto ir vandens. Graužikai ne tik pridaro žalos sandėliuojamam derliui, pašarams, bet gali pernešti įvairias gyvūnų ligas, todėl ūkininkai turėtų skirti daugiau dėmesio šiems kenkėjams naikinti.

Pataria apšiltinti šunų būdas

Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai akcentuoja, kad žiemą būtina pasirūpinti ne tik ūkiniais gyvūnais, bet ir lauke laikomais šunimis.
Šunų šeimininkai privalo įrengti augintiniams tinkamo dydžio, sandarias ir šiltas būdas. Siekiant apsaugoti nuo drėgmės, šuns būda turėtų būti šiek tiek pakelta nuo žemės, dvigubos sienelės su izoliacine medžiaga tarpuose padėtų geriau išsaugoti šilumą.
Tam, kad į būdą neprilytų ar nepripustytų sniego, landą rekomenduojama padaryti su slenksčiu, o virš angos pritvirtinti keletą skiaučių brezentinės medžiagos ar plastiko, kad landa būtų lyg su durimis.
Kaip pakratus galima kloti šiaudus ar neperšlampamu audiniu apsiūtą elastinį putų poliuretaną (poroloną), tačiau reikėtų atsižvelgti į gyvūno poreikius, nes kai kurie šunys būna išrankūs, ir nepatinkantys pakratai ar guolis gali būti išmesti iš būdos.
Šeimininkai turėtų pagalvoti ir apie vietą, kur pastatyti šunų „namelius“. Svarbu, kad šuo ne tik matytų ir šeimininkui praneštų apie atvykusius į kiemą svečius, bet kad keturkojį saugotų užuovėja. Dažna problema žiemą – užšąlantis vanduo, todėl geriausia šėrimo metu duoti šilto vandens arba šuns girdyklą įrengti patalpos viduje, kur vanduo neužšaltų.

One Reply to “Specialistai per šalčius ragina pasirūpinti gyvūnais”

  1. ausra parašė:

    Noriu paklausti ,ar vilksuniui salta ,kai lauke -20,jis nelenda i buda ,buda apsiltinta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto