Startavo išankstiniai savivaldos rinkimai

Trečiadienį šalyje prasidėjo išankstiniai balsavimai, kuriuose aktyviai dalyvavo ir mažeikiškiai. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Trečiadienį prasidėjo išankstinis balsavimas prieš šį sekmadienį vyksiančius savivaldos rinkimus.   Šiuose rinkimuose rinkėjų laukia dar didesnė atsakomybė: jų balsai lems ne tik tai, kurie politikai atstovaus Taryboje, bet ir kas užims vieną svarbiausių valdžios – Savivaldybės mero – postą.

Iš anksto – dvi dienas

Savivaldybės rinkimų komisija trečiadienį nuo pat ryto sulaukė norinčiųjų balsuoti iš anksto. Trečiadienį ir ketvirtadienį tokia galimybe galės pasinaudoti bet kuris rinkėjas, norintis balsuoti, bet negalintis atvykti į savo apylinkę sekmadienį.
Mažeikių savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Alvyda Purauskytė informavo, kad tokie rinkėjai kviečiami ateiti į Savivaldybę, nes pagal įstatymą, išankstiniai balsavimai organizuojami ten, kur įsikūręs meras arba Savivaldybės administracijos direktorius.
Norintys iš anksto atiduoti savo balsą, tai dar gali padaryti šiandien iki 20 valandos.
„Turime visų rajonų balsavimo biuletenius, tad išbalsuoti iš anksto pas mus gali ir čia viešintys kitų rajonų gyventojai, negalėsiantys nuvykti į savo rinkimų apylinkę“, – paaiškino komisijos pirmininkė.

Ateis pas rinkėją

Tris dienas – nuo trečiadienio iki penktadienio – vyks išankstinis balsavimas specialiuose paštuose. Balsuoti paštu sudaromos sąlygos rinkėjams, kurie yra sveikatos priežiūros, socialinės rūpybos ar globos įstaigose, atliekantys karo tarnybą, esantys laisvės atėmimo įstaigose.
Mūsų rajone tomis dienomis tokiu būdu balsavimai vyksta Mažeikių ir Sedos ligoninėse, Vaikų našlaičių ir senelių globos namuose, policijos areštinėje.
A. Purauskytės duomenimis, balsuoti specialiuose paštuose pareiškė norą 188 rinkėjai. Pas tokius rinkėjus į vietą ateina rinkimų apylinkių komisijos nariai, pageidaujant – ir stebėtojai.

Teisė balsuoti namuose

Penktadienį ir šeštadienį  sudarytos galimybės balsuoti namuose. Tai galės padaryti senyvo amžiaus, ligoti ar neįgalūs rinkėjai, kuriems sunku rinkimų dieną atvykti į savo balsavimo apylinkę.
Balsuoti namuose gali tik šie rinkėjai: neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi rinkėjai, sukakę 70 metų ir vyresni rinkėjai, jeigu jie dėl sveikatos būklės patys negali atvykti rinkimų dieną į rinkimų apylinkę ir yra įrašyti į namuose balsuojančių rinkėjų sąrašus.
Iki trečiadienio ryto norą balsuoti namuose buvo pareiškę 1025 rinkėjai. Tačiau tie skaičiai negalutiniai, nes pateikti prašymus dėl balsavimo namuose buvo galima visą trečiadienio dieną.

Galima bet kurioje apylinkėje

Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė A. Purauskytė pabrėžė, kad rinkimų dieną rinkėjas gali balsuoti savo rinkimų apylinkėje arba kitoje savo savivaldybės rinkimų apylinkėje.
Rinkėjai, įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą savivaldybėje, taip pat gali balsuoti bet kurioje savo savivaldybės rinkimų apylinkėje.
„Ne pirmi metai ypač daug problemų būna su rinkėjais, gyvenančiais sodų bendrijose. Nors joms suteikti adresai, tačiau nemažai gyventojų nėra susitvarkę savo deklaravimo vietos, tad juos sunku buvo informuoti apie rinkimų apylinkę. Noriu paraginti juos atvykti balsuoti į bet kurią apylinkę. Svarbiausia – turėti asmens dokumentą“, – kvietė komisijos pirmininkė.

Skundai – dėl kortelių

„Santarvę“ pasiekė ne vienas skundas dėl to, kad žmonės negavo rinkėjo kortelės ar kvietimo.
Rinkimų komisijos pirmininkė A. Purauskytė paaiškino, kad rinkėjo kortelė nėra dokumentas, tai tik informacinė pažyma rinkėjui apie rinkimus, vardinis pakvietimas dalyvauti rinkimuose.
Korteles ir leidinukus apie kandidatus rinkėjams išnešiojo apylinkių komisijos nariai. Kortelės turėjo būti įteikiamos asmeniškai rinkėjui, o jų neradus – ne vardinius kvietimus ir leidinukus buvo galima įmesti ir į pašto dėžutę.
„Apylinkių komisijų pirmininkams buvo paaiškinta tvarka, sunku pasakyti – ar jie to nepadarė, ar kažkas „pasidarbavo“ jų pašto dėžutėse. Kvietimas labai mažas, jį rinkėjas galėjo išmesti kartu su kitokiu reklaminiu šlamštu“, – samprotavo pašnekovė.
Komisijos pirmininkė patikino, kad šiemet nebuvo griežto reikalavimo įteikti rinkėjo kortelę, todėl neradus rinkėjo namuose, pakartotinai jo nebuvo ieškoma.
A. Purauskytė pabrėžė, kad kvietimo ar rinkėjo kortelės neturėjimas nėra kliūtis balsuoti. Ją galima išsitraukti iš Vyriausiosios rinkimų komisijos (toliau – VRK) internetinio puslapio arba tai padarys apylinkės komisija, atėjus balsuoti.

Rinkėjų skaičius keičiasi

Mažeikių rinkimų apygardoje yra 38 apylinkės, o bendras rinkėjų skaičius, VRK duomenimis, yra 47 800. Prieš ketverius metus vykusiuose savivaldos rinkimuose rinkėjų rajone buvo penkiasdešimt tūkstančių, per praėjusius šalies prezidento rinkimus sąrašuose buvo įrašyta beveik 48 tūkstančiai rinkėjų.
Mažeikių savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkės  A. Purauskytės teigimu, rinkėjų sąrašai nėra galutiniai – VRK juos tikslina. Galutinis rinkėjų skaičius bus aiškus rinkimų dieną. Pasitikslinti, ar yra įrašyti į sąrašus ir kokioje apylinkėje, rinkėjai gali ne tik apylinkių komisijose, bet ir VRK tinklalapyje arba telefono numeriu 1855.

Duomenys – tik apie save

Komisijos pirmininkė pasidžiaugė, kad mūsų rajone rinkimų kampanija vyko be didelių skandalų. Daugiausia skundų, pretenzijų sulaukta dėl to, kad rinkėjai negavo kortelių.
„Santarvės“ žiniomis, vakar VRK pasiekė skundas dėl išankstinio balsavimo Mažeikiuose neturint popierinių rinkėjų sąrašų. Komisijos pirmininkė A. Purauskytė pastebėjo, kad vienas iš kandidatų neatstoja dėl rinkėjų sąrašų popierinio varianto.
„Nežinau, kodėl jais taip domimasi, nes tų sąrašų mes negalime duoti vartyti. Tik galima parodyti atvežtas pakuotes. Ir sąraše įrašytą patį rinkėją. Kitų duomenys nėra vieši – juos saugo Duomenų apsaugos įstatymas“, – situaciją komentavo pirmininkė.
Rinkimų komisija iš VRK yra gavusi informaciją, kad sąrašai bus atvežti vasario 25–26 dienomis. Kodėl jie vėluoja, A. Purauskytė pasakyti negalėjo, nes taip yra ne pirmą kartą.
Rinkėjų sąrašų nebuvimas išankstiniam balsavimui netrukdo, nes rinkėjas balsuojąs „į voką“: tai yra užpildyti rinkimų biuleteniai su rinkėjo kortele įdedami į užklijuotus vokus, kurie saugomi seife iki rinkimų dienos.

Septyni kandidatai ir aštuoni sąrašai

Rinkimų komisija pabrėžia, kad rinkėjas gaus du biuletenius, kurie nėra vienas su kitu susiję.
Pažymėdami vieną iš septynių kandidatų rinksime merą, o Tarybos narius – iš aštuonių sąrašų, kuriuose įrašytos 252 kandidatų pavardės.
Mūsų rajone kandidatus į Savivaldybės tarybos narius yra iškėlusios šešios tradicinės partijos ir du nepartiniai visuomeniniai rinkimų komitetai: „Mažeikių kraštas“ ir „Kitaip“.
Šiemet, kaip ir ankstesniais kartais, į Mažeikių rajono savivaldybės Tarybą rinksime 27 narius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto