Startuoja viena registracijos vakcinacijai platforma

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Prasidėjus etapinei visuomenės vakcinacijai nuo COVID-19 ligos, startuoja ir vieninga elektroninė registracijos sistema. Nuo pirmadienio šalies gyventojai jau gali greitai ir patogiai registruotis interneto platformoje – ir patys, ir užregistruoti kitą.

Internetu greičiau

Registruotis vakcinacijai ar užregistruoti kitą asmenį galima interneto svetainėje www.koronastop.lt.
Norėdamas registruotis skiepui nuo COVID-19 gyventojas turi patvirtinti savo tapatybę per Elektroninius valdžios vartus, pasirinkęs jam tinkantį identifikavimo būdą (elektroninė bankininkystė, mobilusis parašas ir kt.).
Patvirtinus tapatybę, gyventojas turės pasirinkti savivaldybę, kurioje nori skiepytis, pageidaujamą vakciną, datą ir laiką. Registracijos pabaigoje prašoma užpildyti klausimyną apie žmogaus sveikatos būklę, savo alergijas, ligas ir kt.
Gyventojai, kurie neturi galimybės registruotis internetu ir neturi, kas tai galėtų padaryti už juos, gali registruotis telefonu, skambindami Karštąja linija 1808. Vis dėlto, procesas skambinant telefonu vyksta ilgiau – dėl reikiamos savivaldybės, vakcinos, vakcinacijos laiko ir datos parinkimo, kylančių papildomų klausimų. Tai kur kas greičiau vyksta elektroniniu būdu, svetainėje www.koronastop.lt.
Sužinoti daugiau informacijos apie vakcinas ir skiepijimo procesą gyventojai gali apsilankydami tinklalapyje https://koronastop.lrv.lt/lt/vakcina arba skambindami į Vakcinos liniją telefonu (8 5) 230 0123.

Etapinė vakcinacija

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad gegužės 10 d. prasidėjus etapinei visuomenės vakcinacijai kiekvieną savaitę skiepijimas atveriamas naujai amžiaus grupei:
• nuo gegužės 10 d. kviečiami skiepytis 55–64 metų gyventojai;
• nuo gegužės 17 d. – 45–54 metų gyventojai;
• nuo gegužės 24 d. – 35–44 metų gyventojai;
• nuo gegužės 31 d. – 16–34 metų gyventojai.
Mūsų rajono gyventojai taip pat skiepijami pagal šias amžiaus grupes.
Atveriant registraciją vis jaunesnio amžiaus grupėms, toliau registruotis gali ir prieš tai kviestos gyventojų grupės.
Nuo gegužės 31 d. registruotis vakcinacijai galės kiekvienas šalies gyventojas nuo 16 metų, kaip ir buvo numatyta ministerijos sudarytame gyventojų vakcinacijos plane. Planas gali keistis tuo atveju, jei vakcinų gamintojai pakeistų jų pristatymo grafikus.

Vartojamos keturios vakcinos

Asmenims nuo 16 metų gali būti skiriama tik viena iš keturių registruotų ir Lietuvoje vartojamų vakcinų – „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“). O žmonėms nuo 18 metų gali būti pasiūlyta „Comirnaty“ (gamintojas „Pfizer ir BioNTech“), „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“), „Moderna“ (gamintojas „Moderna“) ir „Janssen“ (gamintojas „JanssenPharmaceutica NV“) vakcina.
SAM primena, kad „Janssen“ vakcinos skiepijimo schemą sudaro tik viena dozė, t. y. asmuo paskiepijamas tik viena injekcija. Skiepijant kitomis vakcinomis, reikalingos dvi dozės, tarp pirmos ir antros darant tokias pertraukas:
• „Comirnaty“ vakcinoms – 21 dienos;
• „Moderna“ vakcinoms – 28 dienos;
• „Vaxzevria“ vakcinoms – rekomenduojama 12 savaičių.

Reikėtų netrumpinti pertraukos

Klinikinių tyrimų apžvalga rodo, kad, skiepijant „Vaxzevria“ vakcina, daugiau antikūnų ir tvirtesnis imunitetas susiformuoja antrą vakcinos dozę suleidžiant po 9–12 savaičių. Dėl to SAM rekomenduoja taikyti maksimalią 12 savaičių pertrauką.
Vis dėlto, skiepijimo centrai, atsižvelgdami į individualias aplinkybes, pavyzdžiui, jeigu ilgesnė pertrauka neigiamai atsiliepia gyventojo vykdomai veiklai, antrą vakcinos dozę gali skirti anksčiau, gamintojo rekomenduojamu 4–12 savaičių intervalu. Gyventojai raginami objektyviai įvertinti poreikį trumpinti laiką tarp pirmos ir antros dozės ir rinktis jų sveikatai naudingiausią sprendimą.
Parengta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*