STT įtariama direktorė tebevadovauja

Įtariama kyšininkavimu R. Uščinienė atsitvėrė tylos siena ir nekomentuoja nei STT tyrimo, nei anoniminio skundo. Nuotraukos Sigito STRAZDAUSKO ir iš redakcijos archyvo

Pasibaigus sulaikymo terminui į darbą grįžo kyšininkavimu įtariama „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorė. Ji kaip niekur nieko dirba toliau, o rajono valdžios atstovai tvirtina, kad direktorės nušalinti nuo pareigų jie neturi pagrindo.
Tuo tarpu mokyklą krečia dar vienas skandalas – švietimo ir mokslo ministrui parašytas anoniminis skundas.

Įtariama kyšininkavimu

Nemalonumai Mažeikių „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorę Rasą Uščinienę užklupo beveik prieš mėnesį, kuomet ją 48 valandoms sulaikė Specialiųjų tyrimų tarnyba. Buvo įtarta, kad 46 metų direktorė pareikalavo duoti jai kyšį ir dalį šio kyšio priėmė už tai, kad viešąjį pirkimą dėl „Vyturio“ pradinės mokyklos baldų pagaminimo ir pristatymo laimėtų iš anksto pasirinkta įmonė.
Be to, dirbtinai padidinus mokyklai gaminamų baldų kainą, direktorės reikalavimu įmonė už šiuos pinigus pagamino baldus jai bei jos šeimos nariams.
Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo kyšininkavimo vykdant viešuosius pirkimus (Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 225 straipsnio 2 dalis).
Už kyšininkavimą baudžiamojon atsakomybėn patrauktai mokyklos direktorei gresia bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų.
Nemalonumai direktorei gresia ir dėl Švietimo ir mokslo ministerijai mažeikiškių parašyto anoniminio laiško.

Nėra  pagrindo nušalinti

Pasibaigus kardomajai priemonei, R. Uščinienė susirgo, tad į darbą grįžo tik gegužės 25 d. Nepaisant jai pareikštų įtarimų, direktorė toliau eina savo pareigas.
Tiek Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius, tiek Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus tvirtina, kad nušalinti direktorę nuo pareigų nėra pagrindo, nes nėra gauta jokių dokumentų, įpareigojančių tai padaryti.
„Iš STT pareigūnų, tiriančių bylą, nesulaukėme nurodymo nušalinti nuo pareigų „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorę, todėl to ir nepadarėme. Turbūt jokio pavojaus tyrimo eigai ji nekelia, todėl ir gali dirbti. Manau, jei būtų baiminamasi, kad direktorė gali pakenkti tyrimui, pakeisti ar sunaikinti kažkokius dokumentus, jai nebūtų leista  dirbti“, – „Santarvei“ sakė B. Kryžius.
Faktą, kad nėra duota jokių papildomų nurodymų, „Santarvei“ patvirtino ir Šiaulių apygardos prokuratūros atstovas spaudai Martynas Povilaitis.
„Prokuroras, pas kurį yra „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorės byla, išanalizavęs surinktą informaciją, nusprendė, kad nėra pagrindo jos nušalinti nuo užimamų pareigų. Jis taip pat nemano, kad dirbdama mokyklos vadovė gali pakenkti tyrimui“, – „Santarvei“ paaiškino M. Povilaitis.

Pasigedo nurodymų

Panašiai kalbėjo ir A. Stonkus. Švietimo skyriaus vadovo teigimu, nėra gauta jokių oficialių dokumentų, kurie nurodytų, kaip toliau elgtis.
Tą patį „Santarvei“ patvirtino Švietimo ir mokslo ministerija. Jos specialistų atsiųstame rašte sakoma: „Darbo santykius reglamentuoja Darbo kodeksas, o sprendimus dėl priėmimo ir dėl atleidimo iš pareigų įstatymų nustatytais pagrindais priima darbdavys. Šiuo atveju tai yra mokyklos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija –  savivaldybės taryba. Pagal Darbo kodekso 123 straipsnio 2 dalį, darbdavys gali nušalinti darbuotoją pagal pareigūnų arba organų, kuriems įstatymas suteikia nušalinimo teisę, rašytinį reikalavimą, kuriame nurodyta nušalinimo priežastis ir teisinis pagrindas. Ministerijos žiniomis, Savivaldybė negavo nurodymo nušalinti direktorę nuo pareigų“.

Gauti du raštai

Pasak Švietimo skyriaus vedėjo, iš STT yra gauti tik du raštai, kuriuose prašoma pranešti apie šiuo metu  vykdomus arba planuojamus vykdyti renovacijos darbus ar viešuosius pirkimus „Vyturio“ pradinėje mokykloje. Taip pat prašoma informuoti, ar Savivaldybės administracija yra skyrusi arba planuoja skirti piniginių lėšų Mažeikių „Vyturio“ pradinei mokyklai – baldams ar kitoms prekėms įsigyti.
„Turim tik minėtus dokumentus. Daugiau jokių nurodymų ar paaiškinimų negavome. Todėl direktorė toliau eina savo pareigas. Mes neturime jokio pagrindo ją nušalinti nuo užimamų pareigų. Juk kol žmogus nenuteistas, jis nekaltas. O sakinį, kad dėl kažkokių veiksmų pradėtas ikiteisminis tyrimas, galima pritaikyti kiekvienam iš mūsų“, – įsitikinęs A. Stonkus.

Palaiko  direktorę

Kad R. Uščinienės likimas gali ištikti bet kurį mokyklos vadovą, sakė ir Mokyklų direktorių tarybos pirmininkė Birutė Jurkienė.
„Aš palaikau „Vyturio“ pradinės mokyklos direktorę. Manau, kad iš įvykio su STT padarytas didelis burbulas, bet taip gali nutikti bet kuriam iš mūsų. Jokių oficialių dokumentų nesame gavę, todėl ją svarstyti direktorių taryboje nėra pagrindo. Žinome tik tiek, kiek skelbia žiniasklaida“, – sakė B. Jurkienė.
Pasak A. Stonkaus, „Vyturio“ pradinės mokyklos kolektyvas yra susiskaldęs. Vieni palaiko R. Uščinienę, kiti pasisako prieš ją.
„Kai „Vyturio“ mokyklai pradėjo vadovauti R. Uščinienė, buvo imtasi pertvarkymų. Darbo neteko pensinio amžiaus mokytojai. Nuo to, manau, viskas ir prasidėjo. Kilo didelė nepasitenkinimo banga. Situaciją dar labiau paaštrino STT pradėtas tyrimas“, – komentavo A. Stonkus.

Gautas  skundas

Švietimo ir mokslo ministerija gavo anoniminį laišką dėl neva netinkamo  R. Uščinienės darbo.
Praėjusią savaitę išsiaiškinti situacijos į Mažeikius buvo atvykusi Švietimo ir mokslo ministerijos vyresnioji specialistė Regina Pocienė. Ji pirmiausia susitiko su Švietimo skyriaus vedėju, po to nuvyko į „Vyturio“ pradinę mokyklą.
„Su Švietimo ir mokslo ministerijos atstove aptarėme anoniminio skundo detales. Aiškinomės, kiek jie gali būti pagrįsti. Didžiąją dalį nurodytų problemų būtų galima išspręsti, jei nepatenkinti mokytojai ir vaikų tėvai susėstų ir tiesiog pasikalbėtų, išsakytų, kas jų netenkina“, – įsitikinęs A. Stonkus.
Pasak Švietimo skyriaus vadovo, iš „Vyturio“ pradinės mokyklos iki šiol nebuvo gauta jokių nusiskundimų. Esą nesiskundė nei mokytojai, nei tėvai, nei aptarnaujantis personalas.
„Kol negauname kokio nors signalo, tol į mokyklą nevažiuojame. Atėję be priežasties neturėtume ką pasakyti mokyklos vadovui“, – paaiškino A. Stonkus.

Pateiks  išvadas

Švietimo ir mokslo ministerijos vyresnioji specialistė R. Pocienė  „Santarvei“ sakė, kad anoniminis skundas yra šiek tiek susijęs su STT tyrimu, tačiau daugiausia negerovių skundo autorius ar autoriai mato esant mokyklos viduje.
„Turbūt STT tyrimas tiesiog paskatino žmones parašyti ir apie kitas neva mokykloje esančias negeroves. Tačiau pasikalbėjus su mokyklos bendruomene, vadovais, paaiškėjo, kad tik nedidelė jų dalis yra pagrįsta“, – teigė R. Pocienė.
Ministerijos atstovė patikino, kad negali plačiau komentuoti skundo turinio ar savo išvadų, neturinti tam įgaliojimų. Pasak specialistės, išanalizavus situaciją išvados bus pateiktos Švietimo ir mokslo ministerijai. Vėliau šios institucijos specialistai spręs, ką daryti toliau. Esą dėl pasitvirtinusių skunde nurodytų aplinkybių mokyklos vadovė negali būti atleista, tiesiog bus įpareigota pašalinti trūkumus.
„Paprastai išnagrinėjus skundus, išvados ir atsakymai yra pateikiami skundų autoriui. Tačiau šį kartą kils keblumų, nes anoniminis laiškas dėl „Vyturio“ pradinės mokyklos pasirašytas taip: „Tėvai ir kai kurie darbuotojai, kurie tiki, kad mokyklai reikia neatidėliotinos jūsų (Švietimo ir mokslo ministerijos – aut. past.) pagalbos“. Todėl vis dar neaišku, kam bus pateiktas atsakymas“, – kalbėjo R. Pocienė.
Mokykloje susidariusios situacijos nekomentuoja ir pati direktorė R. Uščinienė. Esą kol vyksta STT tyrimas, ji susilaikys nuo bet kokių komentarų. Mokyklos vadovė nepanoro atsakyti ir į klausimus  dėl anoniminio skundo, nors tai susiję su jos vadovaujama mokykla, o ne asmeniniu gyvenimu ar STT byla.
„Aš galiu pasirinkti ir neatsakinėti į klausimus“, –  taip pokalbį su „Santarve“ užbaigė direktorė.

16 Atsakymų į “STT įtariama direktorė tebevadovauja”

 1. to viso gero parašė:

  Nuo vilko ant meskos?Geras…Butu idomu isgirsti dar kokiu palyginimu…

 2. viso gero parašė:

  na tai jau lėkit į kitą mokyklą , tik neužšokit nuo vilko ant meškos, pažiūrėkit kokia tvarka Uščinienės mokykloj ir drausmė, pasidairykit į kitas Mažeikių mokyklų direktores ir gal atsipeikėsit,

 3. Tedis parašė:

  Pirmadienį savo vaikus pervedu į kitą mokyklą….

 4. ilona parašė:

  neteiskim kitu,ir patys nebusim teisiami

 5. Melui parašė:

  Jo ji GERA diktatorė….

 6. Melas parašė:

  Komentatoriai nevarkit… Daugiau žiūrėkit ką patys esat padarę… Neteiskit kitų… Matosi, kad visiškai nepažįstate šios Geros moters… Nejaugi nesuprantate, kad nori jos darbo vietos ir tiesiog nori žmogų išėsti bet kokia kaina…. Nesidžiaukit kito nelaime…

 7. KASPARS parašė:

  Mažeikių „teisėjai“reikalauja galvos,nesvarbu ką ten nuspręs prokuratūra

 8. JO parašė:

  jo komentatoriai,tai proto bokštai,kietesni už prokurorus

 9. PASTEBĖJIMAS parašė:

  SANTARVĖ pjauna grybą……….

 10. Lina parašė:

  Teisėjai…………

 11. ??? parašė:

  o kaip santarvei pavyko su….žinoti apie anoniminį skundą?

 12. Stogas parašė:

  Čia ,,Tvarka ir teisingumas“! Na, vis dar balsuokit už komunistus/ socdemus, paksistus ir prisivogusius milijonierius…balsuokit! Na, vien tam, kad paskui pabumbėt galėtumėt…Juk ką išsirinkot, tą ir turit!

 13. ???? parašė:

  Kad paprastai į anoniminius skundus nereaguojama, o kaip čia Švietimo ir mokslo ministerija sureagavo?

 14. abc parašė:

  ko čia rašinėjat. Nepatinka direktorė-leiskit vaikus į kitą mokyklą. Nebus mokinių-nebus mokyklods.

 15. nesuprantama parašė:

  …kaip galima taip ramiai žiūrėti į tokios direktorės darbelius.Nesuprantama švietimo ministerijos tyla…tikriausiai ši direktorė turi tvirtą užnugarį,kurio nepajudina nei direktorės nusikaltimai nei nepateisinamas elgesys su darbuotojais…nieko nebesuprantu kur mes gyvename ir kur mes ritamės…
  SUSIMASTYKIM KOKIA LIETUVOS ATEITIS…

 16. S parašė:

  Ko gero tik tokioj saly kaip qbilistanas taip ir tegali but o tie du klounai gal tegul nejuokina zmoniu ,ner uz ka nusalint o patys negali pasidomet ?Ar bijo kad karunos nukris?Laukia kol kazks kazkoki popiergali atsius ?Tai kal paimk ir pasidomek uz ka buvo sulaike tavo pavaldine ar varna varnai akies …..zodziu kas per durniu laivas vagia ima kysius o ju virsininkai zviegia nieko nezinantis ,tai gal uzleiskit kedes kitiems gal jie zinos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto