Trečiadienį Telšiuose užregistruoti net keturi rajono gyventojų pranešimai apie bandymus sukčiauti.
Visiems keturiems abonentams buvo skambinta iš vieno telefono numerio.
Mažeikiškiai pareigūnai neatmeta galimybės, kad tokia sukčių ataka galima ir mūsų rajone.
Sukčiai atakavo telšiškius
Trečiadienį Telšių vyriausiajame policijos komisariate užregistruoti keturi rajono gyventojų pranešimai apie bandymus sukčiauti. Visiems keturiems abonentams buvo skambinta iš vieno telefono numerio, tačiau visais atvejais gyventojai buvo atidūs ir nepasidavė sukčių įtikinami.
Pirmuoju atveju tariamas pareigūnas gyventoją informavo, kad yra sulaikyta moteris, pas kurią rasta nemažai banko kortelių telšiškės pavarde.
„Pareigūnas“ klausė, ar nereikia jų užblokuoti, bandė išgauti bankininkystės duomenis. Antruoju atveju taip pat buvo prašyta pranešti elektroninės bankininkystės duomenis, trečiuoju kriminalistu Petkevičiumi pasivadinęs asmuo „pranešė“, kad sulaikyta moteris, įtariama finansinėmis aferomis, todėl būtini asmeniniai ir banko duomenys. Ketvirtuoju atveju telšiškė informuota, kad jos vardu paimta paskola ir „pareigūnas Petkevičius“ tvarko visus su šia byla susijusius reikalus, būtini banko duomenys.
Mažeikiškiai pareigūnai neatmeta, kad tokia sukčių ataka galima ir mūsų rajone ir ragina mažeikiškius pasekti telšiškių pavyzdžiu – neteikti jokių duomenų apie save, nekreipti dėmesio į panašius skambučius, o informuoti apie juos policiją.
Žinutės atkeliauja iš Anglijos
Mažeikiuose ir Klaipėdoje į mobiliojo ryšio telefonus yra atsiunčiami trumpieji pranešimai iš Anglijos. Pranešimais anglišku tekstu abonentas informuojamas apie tai, kad jo mobiliojo ryšio telefono numeris buvo atrinktas kaip Mobile Lotto Promo laimėtojas 650.000 svarų sterlingų sumai. Žinute prašoma el. paštu info@mobiletc.co.uk atsiųsti patvirtinimą apie tai, kad pranešimas gautas, bei prašoma nurodyti savo vardą ir telefono numerį.
Jeigu žmogus nusiunčia pranešimą, kad žinutę gavo, jam elektroniniu paštu atsiunčiamas minėtos loterijos oficialaus blanko pavyzdys, turintis įtikinti, kad tokia loterija iš tiesų vyksta.
Po to telefono abonentas iš Jungtinės Karalystės gauna papildomas instrukcijas, kaip jam atsiimti milžinišką laimėjimą. Tiesa, visų pirma už suteiktas paslaugas bei pašto išlaidas „pagalbininkai“ paprašo sumokėti kelis šimtus svarų sterlingų.
Pareigūnų žiniomis, tokias žinutes iš Anglijos jau gavo mažiausiai du mažeikiškiai, tiek jie, tiek kiti tokių žinučių gavėjai raginami nekreipti į jas jokio dėmesio.
Tyrimų skaičius – rekordinis
Šiemet Mažeikių policijos komisariate dėl sukčiavimo nebuvo pradėta nė vieno ikiteisminio tyrimo, o štai praėję metai buvo rekordiniai – tirti net aštuoniasdešimt du sukčiavimo atvejai. Palyginimui: 2011 metais tokių tyrimų Mažeikių rajone buvo trisdešimčia mažiau.
Policija pataria gyventojams būti atidesniems ir neatskleisti nepažįstamiems asmenims savo vardo, pavardės, asmens kodo ir konfidencialių elektroninės bankininkystės duomenų, taip pat apie įvairius sukčiavimo būdus informuoti vaikus, giminaičius, pažįstamus, kaimynus (ypač garbaus amžiaus), kad šie, prieš sudarydami kokius nors sandorius, pasitartų su artimaisiais.
Policininkai taip pat primena, kad jokių tarnybų pareigūnai, ar tai būtų kriminalinė policija, ar finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, telefonu niekada neprašo panašaus pobūdžio asmeninių duomenų, kurie yra konfidenciali informacija.