Sustiprintas „dėmesys“ – vengiantiems pridėtinės vertės mokesčio

Sigita Žudienė

Gegužės pradžioje Valstybinė mokesčių inspekcija pradėjo vykdyti projektą, kurio metu rizikingos šalies įmonės turi teikti pridėtinės vertės mokesčio sąskaitų faktūrų duomenis. Tikimasi, kad ši nauja priemonė padės sumažinti „šešėlį“.
Apie naujoves „Santarvė“ kalbasi su Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių skyriaus vedėja, atliekančia viršininko funkcijas, Sigita Žudiene.

– Sakykite, kiek Telšių apskrities įmonių apims šis projektas ir ko juo siekiama?
– Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Telšių AVMI) nuo šių metų gegužės mėnesio pradėjo vykdyti bendrą mokesčių administratoriaus inicijuotą projektą „PSF“. Jo pirmame etape 111 Telšių apskrities įmonių, iš kurių 59 Mažeikių rajono įmonės, privalės kas mėnesį teikti gaunamų ir išrašomų pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) sąskaitų faktūrų duomenis.
Projektas yra viena iš priemonių pagerinti tokio mokesčio administravimą. Bendrovių teikiama informacija padės kone realiu laiku vertinti verslo elgseną, nustatyti įmones, kurios, prisidengdamos fiktyviomis sąskaitomis, nesumoka PVM.
Reikia pažymėti, kad šis projektas yra pradžia ir Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos kūrime, – bus kuriamas vienas pirmųjų PVM sąskaitų faktūrų posistemis, skirtas priimti iš mokesčių mokėtojų gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų duomenis, vykdyti transakcijų analizę ir nustatyti galimai PVM prievolių vengiančius ir sukčiaujančius mokesčių mokėtojus.
– Kokie dažniausi PVM slėpimo būdai?
– Vienas dažniausių PVM slėpimo būdų yra nedeklaruojami PVM apmokestinami sandoriai, taip pat atvejai, kai PVM mokėtojai įsigytas prekes ar paslaugas naudoja ne PVM apmokestinamoje veikloje, bet privatiems poreikiams tenkinti.
Mokesčių administratoriaus praktika rodo, kad verslininkai dažnai bando asmeninėms reikmėms skirtų pirkinių PVM nepagrįstai įtraukti į įmonių PVM atskaitą, o jų įsigijimo išlaidas nepagrįstai priskirti leidžiamiems atskaitymams, taip mažindami apmokestinamąjį įmonių pelną.

Visą interviu skaitykite „Santarvės“ laikraštyje.

2 Atsakymai į “Sustiprintas „dėmesys“ – vengiantiems pridėtinės vertės mokesčio”

  1. Beduinas parašė:

    Man keisčiausia yra tai, kad ,,didieji verslininkai“ darželių darbuotojai, gaunantys tik varguoliškus atlyginimus ir kiekvieną mėnesį sumokantysmokesčius, kai deklaruoja pajamas lieka skolingi VMI. Reiškia LT kiek nori, tiek atskaito, bet vis tiek liksi skolingas.

  2. lolas parašė:

    Jūs geriau sustiprinkite permokėtų mokesčių grąžinimą. Kai mes liekam skoloj valstybei, tai turim 10 dienų skolai padengti, tuo tarpu kai valstybė lieka skoloj mums – kažkaip nugaruoja tas 10 dienų terminas…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto