Šventės praėjo, maisto liko… Ką darome?

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Šv. Kalėdos ir Naujieji metai – džiugaus šeimos susibūrimo ir linksmybių šventė. O kokia gi šventė be vaišių stalo?
Turbūt kiekvienas sutiks, kad po tokių švenčių lieka daug nesuvalgyto maisto. Netinkamai tvarkomas ir laikomas maistas yra viena iš labiausiai paplitusių apsinuodijimo priežasčių.
Svarbu žinoti, kad maistą per porą valandų reikėtų sudėti į šaldytuvą, nesvarbu, ar jis prieš tai buvo patiektas ant stalo, ar parneštas iš parduotuvės, pastebi Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai.

Naudingi patarimai

Bakterijoms daugintis palankiausia +37° C temperatūra, todėl, jei maistas laikomas kambario temperatūroje daugiau nei dvi valandas, bakterijų skaičius gali pasiekti tokį lygį, dėl kurio maistas taps nesaugus vartoti. Jeigu abejojate, ar maistas vis dar saugus vartoti, nerizikuokite savo sveikata ir geriau jo nevalgykite.
Instituto specialistai pataria, kaip iš anksto ruošti maistą šventėms ir sumažinti išmetamų maisto likučių kiekį ir kaip maistą užšaldyti bei atšildyti, kad švenčių laikotarpiu būtų kuo mažiau streso ir išlaidų.

Užšaldykite maistą iki „Tinka vartoti iki … “ datos

Maistą saugu užšaldyti iki „Tinka vartoti iki … “ datos. Galima užšaldyti bemaž visą maistą – netgi mėsos produktus ar jau pagamintus patiekalus.
Maisto likučius reikėtų atvėsinti, uždengti ir sudėti į šaldytuvą ar šaldiklį per 1–2 valandas. Jeigu turite daug vienos rūšies maisto, suskirstykite jį į mažesnes porcijas – maistas taip greičiau atvės ir galėsite užšaldyti, o vėliau atšildyti tik reikiamą kiekį.
Maistą atšildžius, jį privalu suvartoti per 24 valandas.
Yra trys būdai kaip atšildyti užšaldytus produktus: šaldytuve, šaltame vandenyje ar mikrobangų krosnelėje. Saugiausias yra pirmasis būdas.
Norint greitai atšildyti maistą, jį reikėtų įdėti į sandarų plastikinį maišelį ir panardinti į šaltą vandenį. Vandenį keisti kas 30 minučių.

Planuokite porcijų dydžius

Prieš planuodami gaminti maistą šventiniam stalui, pagalvokite, kiek žmonių tai valgys ir kokio dydžio turėtų būti porcijos.
Apsipirkimo metu termiškai neapdorotus produktus (žalią mėsą, kiaušinius ir pan.) atskirkite nuo vartoti paruoštų produktų.
Prisiminkite, kad perkant produktus reikėtų turėti bent du maišelius (paketus), kad galėtumėte atskirti paruoštus vartoti produktus nuo žalių. Taip išvengsite kryžminės taršos.

Gaminkite iš anksto ir užšaldykite

Maistą šventėms galite pasiruošti ir prieš savaitę, tačiau jį reikėtų laikyti užšaldytą. Geriausia laikyti maistą hermetiškoje pakuotėje arba prieš šaldymą gerai suvynioti į šaldymo maišelius ar plėvelę, kad neišdžiūtų. Iš šaldymo maišelių reikėtų pašalinti kuo daugiau oro.
Daržoves taip pat galima paruošti iš anksto. Jei skutate bulves, tai galite penkias minutes jas apvirti, nusausinti, atvėsinti ir užšaldyti. Tą patį galima padaryti su morkų, pastarnokų ar net Briuselio kopūstų gabalėliais – jiems gaminti prireiks mažiau laiko nei įprastai.
Šviežias prieskonines žoleles galite sutrinti ir sušaldyti ledo kubelių formelėse – galėsite bet kada panaudoti ruošiant patiekalus.

Užšaldomus produktus paženklinkite

Į šaldiklį sudėti paženklinti produktai ir ant jų nurodyta data leis greičiau juos surasti, be to, žinosite, kiek laiko produktai buvo užšaldyti.
Įsidėmėkite, kad maisto likučius reikėtų suvalgyti ar užšaldyti per 2 dienas (ryžių patiekalus – per 1 dieną). Nešildykite maisto likučių daugiau nei vieną kartą ir nemaišykite jų su šviežiais produktais.
Kai kurie produktai gali būti saugūs vartoti 3–5 dienas, tačiau kuo ilgiau maistas laikomas nesuvartotas, tuo didesnė tikimybė juo apsinuodyti.
Maistą ruošti reikėtų švariomis rankomis, naudoti švarius įrankius, neleisti maistui susiliesti su nešvariais paviršiais.
Pakartotinai šildant sriubas ir padažus rekomenduojama juos užvirinti, kiti produktai turėtų pasiekti bent +75° C temperatūrą. Maistą nuolat maišykite, kad vienodai pasiskirstytų temperatūra ir jį patiekite karštą.
Ir svarbiausias patarimas: niekada neragaukite nesuvalgyto maisto, jeigu abejojate dėl jo tinkamumo!

2 Atsakymai į “Šventės praėjo, maisto liko… Ką darome?”

  1. bedante parašė:

    tau gerai ,kad gali visa savaite viduriuot ,o as va jau visa savaite neprastenu niekaip ,tiek uzkietejo viduriai kad net su das nepralenda…

  2. Julija, pencininkė parašė:

    Aš tai po švenčių bandau viską suvalgyti. Tik bėda, kad paskui savaitę sėdžiu ir viduriuoju.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto