Taksistai siūlyti kvitų neskuba

Taksi vairuotojas gali pasirinkti, kokia forma išduoti kvitą klientui – užpildyti jį ranka arba išduoti su taksometru sujungtu spausdintuvu spausdintą kvitą. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nuo lapkričio visi taksistai neprašomi privalo keleiviams išrašyti kvitus už mokamą paslaugą. Tačiau žurnalistinis tyrimas parodė, kad naująja tvarka nepatenkinti ne tik taksistai, bet ir patys keleiviai.

Atsiskaitymo modelis – panašus

„Santarvės“ tinklalapio apklausa parodė, kad mokant už važiavimą taksi vairuotojai kvitų nesiūlo. Tą  patį tvirtino ir pakalbinti mažeikiškiai, kurie dažnai naudojasi taksi paslaugomis.
Tokias kalbas nutarė patikrinti ir „Santarvės“ žurnalistai. Bandymas sulaukti kvito siūlymo taip pat buvo nesėkmingas. Iš kelių taksistų tik vienas pusiau juokais, pusiau rimtai su pašaipa pasiteiravo: gal reikia „popierėlio“?
Nors važiavome su trijų skirtingų įmonių vairuotojais, atsiskaitymo modelis buvo toks pat: suma pasakoma net nežvilgtelėjus į taksometrą, vadovaujantis jau seniai Mažeikiuose nusistovėjusiais tarifais: pavyzdžiui, važiuojant iš senamiesčio į mikrorajoną tenka mokėti nuo 6 iki 8 litų.

Rašyti kvito neteko

Teigti, kad taksistai kvitų neturi, negalėtume. Bent paprašius išrašyti, nesispyriojo. Ir ne vienas taksistas prisipažino, jog kvitų rašyti dar neteko.
„Tai darau pirmą kartą, nes iki šiol niekas kvito neprašė. Jei ir siūliau, tai žmogus tik ranka numoja, suprask, skuba. Tą patį pasakoja ir kiti mano kolegos“, – situaciją paaiškino vienos bendrovės vairuotojas.
Vyras patikino, kad kvitą nesunku užpildyti, tačiau rašant ranka reikėtų papildomai sugaišti laiko.
Kitas taksi vairuotojas tarsi per egzaminą demonstravo, kur ir ką reikia įrašyti.

Kelionė gali brangti

Pastebėjus, kad pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos reikalavimus taksi vairuotojas gali pasirinkti, kokios formos kvitą išduoti klientui – užpildytą ranka ar išspausdintą su taksometru sujungtu spausdintuvu, Juozu prisistatęs taksistas tvirtino, kad kol kas tokių spausdintuvų šalies rinkoje nėra. Kiek tekę girdėti, kitose šalyse jie nepigiai kainuojantys.
„Kalbama, kad netrukus turėtų pasirodyti ir lietuvių gamintojų tokie spausdintuvai, tačiau jeigu jie brangiai kainuos, gali tekti branginti ir važiavimą taksi. Juk ir kvitų niekas veltui nedalija, juos tenka pirkti“, – samprotavo pašnekovas.
Šiuo metu taksi paslaugos kaina – 1,40 lito už kilometrą ir 3 litų įsėdimo mokestis. Tarifus nusistato patys vežėjai, tačiau apie tai jie turi informuoti Savivaldybę.

Kaltina biurokratizmu

Taksistai keiksnoja ir nuo gegužės mėnesio juos užklupusius papildomus rūpesčius, kai tenka pildyti taksometrų apskaitą. Daugėjant apskaitos, ne visi vairuotojai pajėgūs patys susitvarkyti, tenka samdyti buhalterius. Esą ir be to sunku išsilaikyti, nes išlaidas didina ne tik įvairūs mokesčiai „Sodrai“, Mokesčių inspekcijai, už stovėjimo aikšteles, atlyginimai darbuotojams, bet ir brangstantys degalai, automobilių išlaikymas ir kt.
„Teigiama, kad norima sutvarkyti šešėlinį verslą, tačiau tai daroma biurokratizacijos keliu, apkraunant vairuotojus papildomais žurnalų pildymais, kvitų rašymais. Galbūt sostinėje ar kituose didmiesčiuose taksi verslas ir klesti, bet mažeikiškiai sunkiai verčiasi. Kur kas didesnė nauda būtų, jei taksistai galėtų dirbti pagal verslo liudijimą, tai yra mokėdami fiksuotą mokestį“, – tikino mažeikiškiai taksistai.
(Mokesčių inspekcijos duomenimis, Mažeikiuose yra įregistruoti 76 taksometrai, taksi paslaugas teikia 19 juridinių asmenų ir 42 žmonės, vykdantys individualią veiklą. Telšiuose ir Plungėje šie skaičiai gerokai mažesni.)

Geriau fiksuotas mokestis

Tokiems mažeikiškių taksistų samprotavimams pritarė ir Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėja Rima Podelienė. Buvusi Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotoja prisiminė kur kas geresnę, jos nuomone, bene prieš penkerius ar šešerius metus gyvavusią tvarką – kai taksi paslaugos būdavo teikiamos pagal verslo liudijimus.
„Verslo liudijimas metams tada kainavo bene per tūkstantį litų. Žmogus sumokėdavo tą sumą ir ji garantuotai patekdavo į Savivaldybės biudžetą. Kai tą tvarką atšaukė, manau, kad naudos maža. Nes beveik visi ėmė dirbti nuostolingai, jokių pelnų nerodydami“, – pastebėjo pašnekovė.
R. Podelienė mano, kad labiausiai pasiteisintų liberali tvarka, tai yra taksi paslaugas teikiantiems žmonėms leidžiant pasirinkti, kaip jie nori dirbti: pagal verslo liudijimą ar registruodami individualią veiklą  – tai yra deklaruojant pajamas, mokant pelno mokestį.

Keleivių nuomonės išskiria

„Santarvės“ kalbinti mažeikiškiai tik vienas kitas palaikė naująją tvarką.
„Kol egzistuos šešėlinis verslas, kol bus slepiami, o kitais žodžiais tariant, vagiami sumokėti pinigai, kurių dalis, kaip PVM, gyventojų pajamų mokestis ir panašiai, priklauso valstybei, t. y. visuomenei – kolegoms, draugams, giminaičiams, tol negalima tikėtis geresnio gyvenimo, ir nėra čia ko keikti valdžios“, – tvirtino Darius Ribokas, prisistatęs pradedančiuoju verslininku.
Vis dėlto daugelis pašnekovų bandė ginti taksistus.
„Kokios notarų, antstolių, stomatologų, advokatų pajamos? Neteko matyt praturtėjusio taksisto, o minėti specialistai išsistatė pilaites, važinėja naujomis mašinomis, o mokesčių sumoka ne daugiau už tą visų puolamą taksistą“, – karštai savo pozicijas gynė nenorėjęs būti įvardytas vyras.
Vienos įmonės vadovė prisipažino palaikanti šešėlinį verslą, nes tai ir jai pačiai naudinga – jeigu tektų mokėti pagal taksometrą, atvažiavimas į darbą brangiau kainuotų.
„Dažniausiai su taksi važiuoju, kai labai skubu. Tad laukti, kol išrašys kvitą, neturėčiau kantrybės“, – teigė kita pašnekovė.

Numatytos baudos

Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas spaudai Darius Buta „Santarvę“ informavo, kad taksistams prievolė išduoti keleiviams kvitus nustatyta susisiekimo ministro įsakymu patvirtintose Keleivių vežimo lengvaisiais automobiliais taksi taisyklėse. Taksi vairuotojas gali pasirinkti, kokios formos kvitą klientui išduoti – užpildytą ranka ar išspausdintą su taksometru sujungtu spausdintuvu.
„Mokesčių inspekcija įsiklausė į taksi vairuotojų nusiskundimus, esą sudėtinga užpildyti kvitą. Galima naudoti paprastą kvito formą, į kurį užtenka įrašyti datą ir kelionės kainą. Tik jei keleivis pageidauja, būtina nurodyti vardą ir pavardę, taip pat – maršrutą“, – paaiškino D. Buta.
Tad taksistų išduodamų kvitų pildymas ranka yra supaprastintas ir netrunka ilgiau, nei, pavyzdžiui, atiduoti grąžą.
Už kvito neišdavimą gresia bauda nuo 200 iki 500 litų.
„Šešėlinė ekonomika gali būti mažinama tik bendradarbiaujant su visuomene, taip paprasčiau nustatyti pažeidėjus. Gyventojai apie negautą taksi kvitą bei kitus mokestinius pažeidimus gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882“, – kvietė bendradarbiauti Mokesčių inspekcijos atstovas spaudai.

Slepiamos pajamos

Griežtesniais reikalavimais siekiama, kad taksi paslaugas teikiančios įmonės bei taksi individualią veiklą vykdantys gyventojai tinkamai laikytųsi mokestinių prievolių bei apskaitytų visas gaunamas pajamas.
D. Buta prisiminė dar 2010 metais atliktą analizę, kuri parodė, jog didžioji dalis šalies taksi įmonių nerodo tikrųjų pajamų, darbuotojų oficialus atlyginimas vos ne du tris kartus mažesnis nei minimalus. Kad tai tėra pajamų ir mokesčių slėpimas, patvirtino ir šių metų vasario mėnesį kartu su Kriminalinės policijos biuro pareigūnais atlikti tikrinimai, kratos taksi paslaugas teikiančiose sostinės bendrovėse.
„Situacija negerėjo, kai kur augančių legalių pajamų dalis lieka vadinamajame šešėlyje. Dėl to sukurtos administracinės priemonės, kurios padės patiems taksistams susiskaičiuoti, ką jie turi  sumokėti valstybei“, – teigė pašnekovas.

Pažeidimų fiksuota ir Mažeikiuose

Mokesčių inspekcijos duomenimis, nuo pernai spalio Telšių apskrityje tikrinant įmones, teikiančias taksi paslaugas, buvo atlikti 5 operatyviniai patikrinimai, iš jų Mažeikiuose – 4.
Vienoje uždarojoje akcinėje bendrovėje iš pateiktų buhalterinės apskaitos dokumentų nustatyta, kad  nėra aiškiai ir suprantamai vedama apskaita, iš kurios būtų galima nustatyti bendrovės gautas pajamas ir patirtas išlaidas, iš dalies negalima nustatyti įmonės veiklos, turto, nuosavo kapitalo, įsipareigojimų dydžio ir struktūros. Medžiaga perduota FNTT, vyksta ikiteisminis tyrimas.
Panašių pažeidimų nustatyta ir individualioje įmonėje, teikiančioje taksi paslaugas.
Patikrinimo medžiaga taip pat buvo perduota FNTT prie VRM Šiaulių apygardos valdybai. Ikiteisminis tyrimas yra nutrauktas, o įmonei papildomai priskaičiuoti mokėtini mokesčiai į valstybės biudžetą.
Kitos bendrovės apskaitoje nustatytas įsigyto kuro neapskaitymas, bendrovėje dirbančių darbuotojų kuro įsigijimas poilsio dienomis, ne darbo valandomis, naktį. Dėl galimai neapskaitomų visų su vykdoma veikla gaunamų apmokestinamųjų pajamų informacija perduota Valstybinės mokesčių inspekcijos Apskaitos ir paramos audito departamentui. Bendrovės direktoriui surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas dėl taksi automobilyje įrengto taksometro neįregistravimo teritorinėje mokesčių inspekcijoje. Taip pat šio patikrinimo metu 2 darbuotojai iš pusės etato pervesti dirbti visu etatu.

18 Atsakymų į “Taksistai siūlyti kvitų neskuba”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Kiek teko vaziuoti,niekada neismuse man kvito ir nesiruose! Plesikai!

  2. baobabas parašė:

    apie ka jus cia ?berniukai:)

  3. bobas parašė:

    Kultūrologe :) „mes“ tų dušmanų visai nepažįstam. MES į bulkinę su taksi taip pat nevažinėjam. Taip kad kalbi tik už save apie save. Ir nejuokink savo neišmanymu, nedaryk gėdos. :D Išlaidos asmeninio taksi nuomai yra prabangos komforto išlaidos. O prabangos prekėms sveikas asmeninis biudžetas gali skirti iki 15proc max. antraip važinėsi ant savo nesamų santaupų tokiam pat ubagyne.

  4. to bobas parašė:

    atsipeikek tu su savo prabangos taxi :DDD tik tokiam ubagyne ir yra tokia prabanga kai bus ijungtas skaitliukas nereikes prasyt cekio ir klausyt dejoniu su rusiskais keiksmazodziais tai tada negaila bus ir arbatpinigiu o situ dusmanu kultura mes visi puikiai zinom

  5. bobas parašė:

    Jonai, tai ir sakau, kad keleiviu kulturos lygis zemas. Kledaras ar ne, viskas priklauso nuo vairuotojo, jei pasitempes, neapsileides pats kliadare nesivazines. O arbatpinigius uz Paslaugas priimta palikti visur, JUOLABIAU kad taxi, is esmes yra PRABANGOS paslauga, tokia kaip kepsnys uz 50 litu restorane plius aptarnavimas, geresne vieta kokiam teatre, poilsis kurorte, juvelyrika ir panasiai. Tik pas mum viskas atvirksciai – nera tokio zodzio „prabangos preke“. O jei reikalingas fiksuotas mokestis uz pavezejima, reikia rinktis autobusus. TIesa, ten prabangos maziau ir iki duru neatveza, ir grafikai sustatyti itin tikslus, ir vairuotojo nepasirinksti. Bet ir skambinti jiems nereikia asmeniskai.. :)

  6. Jonas parašė:

    Už ką taksistui arbatpinigiai, bobai? Ar jie klientui atidaro dureles? Ar paima bagažą ir įdeda į bagažinę? Ar Mažeikiuose gali klientas pasirinkti, su kuria taxi mašina nori važiuoti? Jeigu pirmasis taxi automobilis stovi kledaras, o už jo puikesnis automobilis, tai kodėl keleivis būtinai turi sėsti į tą kledarą? Ir dar, matai, arbatpinigių reikia palikti… Nejuokinkit.

  7. ikarusus autobusus jau nurasem,tai parašė:

    Galetu savivaldybe isleisti isakyma,kuriuo uzdraustu eksplotuoti senesnes kaip 2000 metu transporto priemones taxi versle.Plius saugumo sumetimai,senuose auto nera oropagalviu.Kazkiek kledaru sumazetu.

  8. jo parašė:

    kaip visada dusmanai vargseliai uz minimuma jie dirba jokios apskaitos nereikia nes nera ko skaiciuot. Jie kaip kokie gejai visur juos skriaudzia

  9. bobas parašė:

    bendrai paemus problema ne tiek mokesciai, ne tiek kvitai, kiek keleiviu kulturos lygis. Na, skubama – bet gerbk aplinkinius ir sedek ant galines sedynes kaip ponas. Na, atvaziavai, kur dar skubi aplinkinius trikdai ir taip butum pavelavus ir be kvito. Na, israse kvita, PADĖKOK. O jei gerbi žmogaus darbą ir arbatpinigių išeidmas palik – palinkėsi sėkmės.

  10. žemaitis parašė:

    Priviso tų taksistų Mažeikiuose, keleiviu truksta, bet vistiek sėdi savo geldose ir bezda ištisą dieną. Tai dabar ir 3 litus sumastė už įsėdimą nulupt. Butinai prašykit kvitus, dalis bankrotuos, kiti darbo daugiau turės . Tada ir tu 3 lt nemokėsit už ilipima. Na ir valdžiai keli litai įkris.

  11. senai reikejo parašė:

    dusmanai

  12. Vardas (privalomas) parašė:

    Tai mokesčių inspekcija komentuoja, kad taksistai nieko nemoka;)

  13. Vardas (privalomas) parašė:

    pilnas keleivio aptarnavimas nuo užsakymo priėmimo iki keleivio išlipimo ( su kvito rašymu) dabar užimtu nuo 15 iki 30 min. priklausomai nuo atstumo kurį keleivis važiuoja. Kas sutinka laukti tiek, jei 5 min. nelaukia kiti. nes nori, kad mašina būtų iškart čia ir dabar kieme, o patys išsiruošia tik po gerų 15 ar net 20 min. Tai ir paskaičiuokit kiek laiko užima visas toks užsiėmimas?
    Įdomu iš kur “ komentatorius“ ištraukė, kad taksistai nemoka mokesčių: o ar Jūs sutiktumėt už savo darbo vietą susimokėti iki 1000 lt. ir dar sau užsidirbti?

  14. Vardas (privalomas) parašė:

    Pavyduoliai, tikrai normalus zmoness cia nerase, paragaukit taxisto duonos tada lokit cia.

  15. mokesčiams parašė:

    Aš nesuprantu kodėl taksistai neturi mokėti mokesčių? Kur žiūri mokesčių inspekcija? taksistai dirba kas antrą parą o tik rodo kad dirba už minimumą. Valstybinės institucijos pradėkit dirbt.

  16. to keleive parašė:

    a tu bent zinai kad tam kvite rasosi atsumas km ir kaina tai tu 10 min rasai du skaicius ?????

  17. keleivei parašė:

    Valdzia nenori taksistam iskart uzkrauti nastos ,todel ir yra tie ‘rankiniai’ kvitai, kaip sprendimas pereinamajam laikotarpiui ,kol visi isigys naujus modernius apskaitos aparatus.Ner cia del ko piktintis,kai mokescius slepia piktinates ,kai neslepia vel tas pats.

  18. keleivė parašė:

    kažkokia nesąmonė, tai man atvažiavus dar reikia laukti 10 min kol išrašys kvitą, kuris man nereikalingas , dėl šių nesąmonių aš į darbą turiu išsiruošti 30 min anksčiau, nes juk važiuodamas taksistas to kvito neparašys. Tiek galvų mąsto ir tokio elementaraus dalyko nesugalvoja ,kaip apskaitą padaryti , tikras durnių laivas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content