Taryboje – politiniai žaidimai

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Valdančioji dauguma nepanoro Antikorupcijos komisijos „vairo“ perduoti į jiems nepageidaujamo politiko rankas ir balsavo prieš Alvydo Balčiūno paskyrimą šios komisijos pirmininku.
Opozicija ignoruota ne tik atmetant jos pasiūlytą kandidatūrą, bet ir prašant komisiją papildyti aktyviais rajono bendruomenės nariais, mažeikiškiais.

Opozicijai – pagal įstatymą

Seimas jau po savivaldos rinkimų, balandžio mėnesį  įtvirtino prievolę savivaldybėms ne tik sudaryti antikorupcijos komisijas, bet ir jų vadovavimą atiduoti į opozicijos rankas.
„Jeigu yra paskelbta savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) (mūsų rajone ji yra – B. R.), Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininkų kandidatūras meras teikia savivaldybės tarybos mažumos (opozicijos) siūlymu reglamento nustatyta tvarka. Jeigu savivaldybės tarybos mažuma (opozicija) nepasiūlo Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininkų kandidatūrų, Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininkus savivaldybės taryba skiria mero teikimu“, – nurodoma įstatymo pakeitimuose.
Tokia įstatymo nuostata įtvirtinta ir svarbiausiame mūsų rajono Tarybos veiklos reglamente.

Komisijos veiklos nepastebėta

Tiesa, Antikorupcijos komisija mūsų Taryboje veikė ir anksčiau, tačiau ji buvo valdančiosios daugumos rankose ir ta veikla niekuo neišsiskyrė – ypatingų korupcijos apraiškų nerasta arba nelabai ir ieškota.  Pavyzdžiui, per ketverius praėjusius kadencijos metus komisija rinkosi tik dvylika kartų, ir tik tada, kai reikėdavo aiškintis gautus skundus. 2013 metais komisija „ilsėjosi“ –  įvyko tik vienas posėdis.
O dėl skundų aiškinimosi? Dažniausiai komisijos išvados būdavo pareiškėjo nenaudai, ir tik kartą, praėjusiais metais, Antikorupcijos komisija nustatė, kad Mažeikių seniūnijoje galimai egzistuoja korupcijos pasireiškimo tikimybė ir tarnybinis nusižengimas (toks tyrimas atliktas po „Santarvės“ rašinio apie treniruoklių įrengimo darbus vadinamajame Sodų trikampio parkelyje B. R.).  Komisija Savivaldybės administracijos direktoriui pasiūlė atlikti tarnybinį patikrinimą bei kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą.  Bet, kaip sakoma, iš didelio debesies buvo maža lietaus…
Perfrazuojant vieną garsų šalies politiką, kas gali paneigti, kad taip vangiai sureaguota dėl to, jog miesto seniūnas Šarūnas Armonas yra toje pačioje socialdemokratų partijoje, kaip ir Savivaldybės meras Antanas Tenys ar Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius?

Pretendentas valdantiesiems netiko

Antikorupcijos komisijai praėjusią kadenciją vadovavusi Laimutė Kačerauskienė yra sakiusi, kad jos galios per mažos, nes komisijos veikla labiau prevencinė. Tačiau stebint šios kadencijos Antikorupcijos komisijos formavimą susidaro įspūdis, kad valdančioji dauguma nenori atsisakyti įtakos šiai „tik prevencinei“ komisijai.  Dėl tokios situacijos kalti ir netobuli teisės aktai: Taryba komisijos „vadžias“ privalo atiduoti mažumai, tačiau kas jai vadovaus – sprendžia dauguma.
„Pirmu smuiku“ griežianti Tarybos narių dauguma penktadienį vykusiame posėdyje akivaizdžiai pademonstravo savo galias ir atmetė opozicijos į komisijos pirmininko postą pasiūlytą jokiai partijai nepriklausantį politiką Alvydą Balčiūną – nepatinkantį, netinkantį, neįtinkantį?
Niekas nieko nepaaiškino. Tiesiog iš septyniolikos posėdyje dalyvavusių daugumos atstovų šešiolika balsavo prieš. Balsuojant susilaikė tik „valstiečiams“ atstovaujantis Tarybos narys Leonas Mitkus.
Prieš Tarybos posėdį politika besidominantys mažeikiškiai tokią baigtį nuspėjo, tačiau prognozavo, kad valdantieji savo planus prieš jiems nervus gerokai pagadinantį politiką įgyvendins slaptu balsavimu – Reglamente tokia teisė įrašyta. Nors per posėdį nuskambėjo toks siūlymas, tačiau „bendru sutarimu“ slapto balsavimo atsisakyta.

Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.

5 Atsakymai į “Taryboje – politiniai žaidimai”

 1. ar parašė:

  cia tas Balciunas kur dirbo Mazeikiu naftoje 7-tam ceche? :) Nu,antikorupcija jis turetu suprast..

 2. Vardas (privalomas) parašė:

  Jei sužinojęs tapsite laimingesnis, prašom :Oficialaus dokumento suklastojimas, taip pat žinomai suklastoto oficialaus dokumento realizavimas ar panaudojimas , falsifikuotos prekes ir kontrabanda.

 3. tam vardas parašė:

  tai ką, Balčiūnas pagal šiuos BK straipsnius išniekino kapus ir užsiiminėjo pornografija? dabartiniai straipsniai kiti, prašau pagarsinti nusikaltimus pagal dabartinius straipsnius, mes privalome žinoti

 4. valė parašė:

  Prašau Santarvę pagarsinti už kokius straipsnius nuteistas A.Balčiūnas. Pagal žodinę informaciją: už turto grobstymą, už dokumentų klastojimą ir t.t. Mes norime žinoti tiesą.

 5. NA parašė:

  Kokį narį besodintų į Antikorupcijos kom. Pirmininko kėdę,naudos nebus! Savas varnas savam,akies nekert! Geriau mažeikiečiai žmonės patys išrinktų sąžiningą kandidatą. O kontrolės reik ir pačiai Mažeikių savivaldybei,ne tki Seniunijai.. Akivaizdu,kokie sulindę į postus Savivaldybėje.. Atleistieji iš svarbių Seimo už netinkamai einamas pareigas,gavo laisvai darbą Mažeikių Savivaldybėje. Apie kokį sąžinę dar kalbam?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto