Tik pusei vaikų nugarą skauda dėl fizinių priežasčių

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Mokyklinio amžiaus vaikai vis dažniau skundžiasi nugaros skausmais, tačiau tik pusė visų skausmo atvejų yra susiję su fiziniu sveikatos pablogėjimu, likusios dalies priežastys – psichologinės ir socialinės, rodo Vaikų ligoninės kineziterapeutų kartu su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos katedra atlikti tyrimai.

Mokyklose atliktas tyrimas

Vilniaus miesto mokyklose atliktas tyrimas, per kurį su tėvų sutikimu buvo apklausti 10-13 metų vaikai: 500 mergaičių ir 340 berniukų, kurie bent kartą gyvenime yra jautę stiprų nugaros skausmą.
Apklausos parodė aiškią sąsają tarp nugaros skausmų ir psichologinių veiksnių, tarp kurių – rytinis nuovargis, tėvų paramos stoka, sumažėjusi savigarba, nenoras eiti į mokyklą.
Mokykloje patiriamos patyčios taip pat buvo tiesiogiai susijusios su blogesniu savo sveikatos vertinimu, nepasitenkinimu, dažnais galvos, skrandžio, nugaros skausmais, liūdesiu, irzlumu, nervine įtampa, nemiga, galvos svaigimu, silpnumu, teigiama Santariškių klinikų pranešime spaudai.

Psichosocialiniai sunkumai – nugaros skausmų priežastis?

Vaikų ligoninės kineziterapeutė Lina Varnienė pastebi, kad į specialistus dėl nuolatinių nugaros skausmų kreipiasi vis jaunesni pacientai.
Tyrėjai nustatė, kad nugaros skausmais bent kartą gyvenime skundėsi daugiau nei trečdalis – 38,9 proc. apklaustųjų: mergaitės (46,6 proc.) dažniau nei berniukai (30 proc.).
Tarp vyresnių vaikų nugaros skausmų paplitimas statistiškai didėja: jį patiria 21,3 proc. vienuolikamečių, 33,3 proc. dvylikamečių ir 45,3 proc. trylikamečių.
Apklausus moksleivius paaiškėjo, kad berniukai kur kas dažniau nei mergaitės buvo tapę patyčių aukomis ir gyvenimo kokybę vertino blogiau nei mergaitės.
Taip pat nustatyta, kad vaikai, kurie patiria psichosocialinių sunkumų, turi bendravimo su bendraamžiais problemų, dažniau patiria ir nugaros skausmų.

Didžiulė sveikatos problema

Kineziterapeutės L. Varnienės moksliniam darbui vadovaujančio prof. dr. Juozo Raistenskio nuomone, remiantis šio tyrimo išvadomis, būtų pravartu į vaikų ir paauglių, besiskundžiančių nugaros skausmais, ištyrimą gydymo įstaigose įtraukti ne tik fizinio išsivystymo, pajėgumo rodiklių, bet ir psichosocialinės būklės vertinimą.
Nugaros skausmas yra didžiulė sveikatos problema visame pasaulyje. Iki 70 proc. ekonomiškai išsivysčiusių šalių gyventojų yra susidūrę su apatinės nugaros dalies skausmu.
Paskutinių dešimtmečių tyrimai atskleidė, kad nugaros skausmai vaikams pasireiškia daug dažniau, nei manyta anksčiau. Nugaros skausmų paplitimas artėja prie suaugusiųjų rodiklių.
Teigiama, kad nugaros skausmais skundžiasi nuo 8,6 proc. iki 58,9 proc. vaikų ir paauglių.

One Reply to “Tik pusei vaikų nugarą skauda dėl fizinių priežasčių”

  1. Vardas parašė:

    Kodel Santarve raso apie Vilniaus mokyklas?Kodel neraso apie Mazeikiu vaiku sveikata? Juk ir Mazeikiuose yra atliekami vaiku sveikatos tyrimai, daromos apklausos, bet lengviau paimti ir perspausdinti straipsni is kitur.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto