Tirkšliuose nuskambėjo romansų vakaras

Scenoje – mišrus vokalinis ansamblis „Sodžius“. Tirkšlių kultūros centro archyvo nuotr.

Tirkšlių kultūros centre šeštadienio vakarą skambėjo romansai. Čia antrąjį rudenį iš eilės surengtas romansų vakaras „Auksinis ruduo 2019“.

Dalyvavo namiškiai ir svečiai

Idėjos surengti romansų vakarą autorius – kapelai „Subatvakaris“, romansų ansambliui „Retro“ Tirkšliuose bei ansambliui „Sodžius“ Pikeliuose vadovaujantis Antanas Erlickas.
„Kai į langą beldžiasi tamsa, kai mūsų jausmai ieško šilumos, švelnumo ir nusiraminimo, reikia dainuoti. Ir ne bet ką, o romansus“, – įsitikinę šventės šeimininkai – Tirkšlių kultūros centro darbuotojai.
Į vakarą susirinkusius klausytojus romansais džiugino iš viso penki kolektyvai. Dainas dovanojo namiškiai „Retro“ ir „Sodžius“. Tirkšliuose surengtoje romansų atlikėjų ir klausytojų šventėje dalyvavo ir trys svečių kolektyvai – Žarėnų kultūros namų kolektyvas „Šypsena“, Skuodo kultūros centro folkloro ansamblis „Vereta“, Joniškio kultūros centro romansų grupė „Ašalia“.
Kartu su ansambliais visiems žinomus kūrinius dainavo ir žiūrovai. Koncerto pabaigoje nuskambėjo bendra dalyvių daina. Tirkšlių kultūros centro direktorius Leonardas Žalimas dėkojo kolektyvams už dalyvavimą ir įteikė atminimo dovanas.

Kviečia kolektyvus iš arčiau

Renginio sumanytojas A. Erlickas „Santarvei“ sakė, kad per daugelį darbo kultūros centre metų įvairiuose Lietuvos kampeliuose vykstančių koncertų metu užsimezgė pažintys su įvairiais kolektyvais, jų vadovais. Vis tik į renginį, kurio tradicijos dar tik formuojasi, kol kas kviečiami kolektyvai iš netolimų rajonų.
„Romansus atliekančių kolektyvų Lietuvoje yra, tačiau ne taip daug, kaip, pavyzdžiui, vestuvių muzikantų bei atlikėjų. Norint dainuoti romansus, reikia gebėti dainuoti, groti, reikia pagalvoti apie atitinkamą sceninę aprangą“, – sakė pašnekovas.

Romansai – romantiškas žanras

Trims kolektyvams vadovaujantis A. Erlickas paaiškino, kad romansai kaip muzikos žanras nėra labai sudėtingas. Romansai iš esmės yra panašūs į liaudies dainas, tačiau jie labiau stilizuoti, į juos sudėta daugiau jausmų – skausmo, ilgesio, nostalgijos.
„Net ir liaudies dainas galima paversti romansais. O kai kurie ansambliai kuo puikiausiai šiuolaikinių autorių dainas sugeba paversti į romansus“, – sakė muzikantas.

Romansų vakare nepristigo nei dainų, nei žiūrovų plojimų. Tirkšlių kultūros centro archyvo nuotr.

Į pastebėjimą, kad šio žanro dainas dažniausiai atlieka moterys ir kad taip yra galbūt dėl šių dainų romantiškumo, A. Erlickas atsakė, kad romansai nėra atliekami išimtinai vien moterų.
„Šiuo metu taip yra, kad daugumoje muzikos (ir ne tik muzikos) kolektyvų dominuoja moterys. Jei yra koks aktyvus saviveiklininkas vyras jis, žiūrėk, bus iš karto kelių kolektyvų nariu. Ansamblių, kapelų vadovai gal ir norėtų turėti daugiau dainininkų vyrų. Tačiau situacija tokia, kad moterys kur kas aktyvesnės“, – mintimis pasidalijo „Santarvės“ pašnekovas.

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto