Dar visai neseniai ūkininkai džiaugėsi palankiais orais – gražiai veši javų pasėliai, baigiamos šienauti pievos ir ganyklos.
Tačiau pastaruoju metu žemdirbiai gyvena lietaus laukimu. Sausra ypač pavojinga dabar – kai formuojamas grūdas.
Žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas, su „Santarve“ kalbėdamas apie šienapjūtę, pastebėjo, kad pastaraisiais metais ruošiant pašarų atsargas, orai nebėra tokie aktualūs.
Stambesni ūkininkai gamina silosą arba į plėvelę vynioja šienainį. Jam pagaminti užtenka žolę vytinti vos parą.
„Laukai dabar pilni rulonų, o žaiginių jau reikėtų gerai paieškoti. Taip kaip prie gyvenviečių beveik nebematyti raišiojamų karvių“, – situaciją komentavo vedėjas.
Šieną gamina tik smulkieji ūkininkai, laikantys po kelias karves. Bet ir jie dažniausiai tokį pašarą presuoja.
Ūkininkų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Andriejus Virkutis pastebi: jeigu vienais metais ūkininkai skaičiuoja neblogus pelnus, tai kitais metais paprastai situacija būna prastesnė ir tenka išleisti tai, kas buvo uždirbta. Kokie javų augintojams bus šie metai, niekas nesiryžta prognozuoti.
„Žemdirbiai savo padarė, ką reikėjo. Dabar jau – Aukščiausiojo valia“, – teigė R. Gramas.
Nuo gamtos kaprizų priklausomi ūkininkai pastebėjo, kad šiemet išlošė tie, kurie vasarojų sėjo anksčiau. O vėliau sėti javai – prastesni, nes trūko drėgmės. Tačiau žiemkenčiai žada neblogą derlių. Tik kai palijo ir atšilo, pasėlius ėmė pulti ligos, tad jų purškimas padidins ūkininkų išlaidas.
Ši savaitė ūkininkams, R. Gramo žodžiais, yra laukimo savaitė, nes drėgmė jau „ant ribos“. O ji labai reikalinga kviečiams kraunant bei auginant grūdus. Sinoptikų prognozės, kad orai šils iki 28 laipsnių, kelia dar didesnį nerimą – kad tik po to nebūtų škvalo ir pasėlių neišguldytų…
Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.