Ukriniškiai dalyvavo išvykoje „Knygnešių pėdomis“

Išvykos „Knygnešių pėdomis“ dalyviai: vaikai-knygnešiai. Nuotr. iš bibliotekos archyvo

Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filiale buvo paminėta Knygnešio diena. Į vėlyvą popietę-išvyką „Knygnešių pėdomis“ susirinko Ukrinų vaikų dienos centro vaikai su globėja Jūrate Šiauliene ir kiti ukriniškiai.
Renginys prasidėjo bibliotekininkės pasakojimu apie spaudos draudimo laikotarpį: kaip vaikai mokykloje negalėjo mokytis, kalbėti, skaityti lietuviškai, koks sunkus buvo lietuviškos knygos kelias. Vaikai dalijosi žiniomis, diskutavo apie sunkų to meto žmonių gyvenimą, apie pavojus, kurie knygnešių tykodavo kiekviename žingsnyje ir kiek jiems reikėjo turėti sumanumo ir išradingumo slepiant uždraustas knygas.
Susiruošėme į kelionę tais pačiais takais, kuriais prieš daug metų ėjo knygnešys Antanas Mumgaudis. Knygnešys gyveno šalia Ukrinų esančiame Pocaičių kaime, kurio link, palei Kvistės upę, ėjome ir mes. Bibliotekininkė kiekvienam paeiliui pasiūlė nešti senovišką lagaminą, juk ir knygnešiai tuščiomis nevaikščiojo, o knygas nešė kuprinėse, lagaminuose.

Ir knygnešiai, ir žandarai šildėsi kartu prie laužo. Nuotr. iš bibliotekos archyvo

Pakeliui užsukome į kapines. Dėkodami kraštiečiams knygnešiams už pasiaukojamą veiklą saugant lietuvišką žodį, uždegėme žvakutes ant knygnešio A. Mumgaudžio ir knygnešių rėmėjo Severino Semenavičiaus kapų.
Kelionė buvo nelengva: pūtė stiprus vėjas, lagaminus nešti sunku, kelią sunkino susivėlusi aukšta žolė. Netoli miškelio nutarėme pailsėti, o kad sušiltų rankos – užsikurti laužą. Taip smagiai besišildydami išgirdome artėjant žandarus – puolėme slėpti lagaminuose gabentas knygas. Atėję žandarai ėmė ieškoti draudžiamų knygų ne tik lagaminuose, bet ir po samanomis, šakomis. Atradę keletą knygų, žandarai buvo labai pikti. Tačiau kepamų dešrelių ir arbatos kvapas apmalšino jų pyktį, o pavaišinti tapo ir visai draugiški.
Nors ir sunkus, bet kupinas gerų emocijų ir įspūdžių buvo nueitas knygnešio kelias.
Valda MURAVJOVIENĖ,
Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrinų filialo bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto