Ukrinų bendruomenė mokėsi iš lenkų

Kętrzyn pramogų komplekse. Valdos MURAVJOVIENĖS nuotr.

Tris dienas Ukrinų kaimo bendruomenė viešėjo Lenkijos Kętrzyn mieste ir susitiko su vietos bendruomenėmis. Ukriniškiai domėjosi lenkų patirtimi, dalijosi ir savo nuveiktais darbais.

Pasitiko su džiaugsmu

Į Lenkiją susitikti su bendruomenėmis ukriniškiai vyko pagal Lietuvos kaimo tinklo programos projektą „Naujos patirties beieškant“.
Ukrinų kaimo bendruomenės delegaciją Kętrzyn mieste pasitiko šio miesto tarybos bei vietos veiklos grupės (VVG) „Barcja“, kuri vienija penkias miesto ir kaimo bendruomenes, atstovai.
„Jie labai džiaugėsi mūsų atvykimu ir tuo, kad domimės jų gyvenimu. Lenkų teigimu, tokių tolimų ir viskuo besidominčių svečių jie dar niekada neturėję,“ – įspūdžiais dalijosi Ukrinų bendruomenės pirmininkė Vilma Vžesniauskienė.

Bendruomenei padeda VVG

Lenkijos VVG atstovas Damian Niski pristatė organizacijos veiklą, tikslus. Jų siekiai panašūs kaip ir Lietuvos VVG: populiarinti turizmą, gerinti kraštovaizdį, kelti žmonių gyvenimo lygį, padėti žmonėms vykdyti ekonominę veiklą.

Interviu Kętrzyn miesto televizijai. Valdos MURAVJOVIENĖS nuotr.

Skirtingai nei Lietuvoje, Lenkijoje tokių mažų bendruomenių kaip ukriniškių nėra: ten tiek miesto, tiek kaimo bendruomenės vienija ne mažiau kaip 10 tūkstančių gyventojų ir pagal tai yra skaičiuojamas VVG biudžetas: vienam žmogui – 147 zlotai. Porą kartų per metus bendruomenės yra kviečiamos teikti paraiškas projektų konkursams.
„Mums labai patiko tai, kad prieš priimdama projektus, vietos veiklos grupė organizuoja dviejų savaičių mokymus, bendruomenė kartu su jai skirtu konsultantu pildo paraišką. Lenkijos vietos veiklos grupė „Barcja“ bendruomenėms ne tik padeda nemokamai paruošti projektus, ji organizuoja šventes ir kur tik įmanoma reklamuoja savo veiklą,“ – pasakojo V. Vžesniauskienė.

Lėšos naudojamos prasmingai

Lenkijos VVG „Barcja“ jau gali pasigirti lėšomis, gautomis pagal LEADER programą: už 150 tūkst. zlotų įrengtos vaikų žaidimo ir sporto aikštelės, 350 tūkst. zlotų kainavo lauko estrados įrengimas, 15 tūkst. zlotų skirta teatro šventei vaikams surengti.
D. Niski apie organizacijos veiklą ne tik papasakojo, bet ir pademonstravo VVG sukurtą filmuką.
Lenkų požiūriu Ukrinų kaimo bendruomenė yra labai smulkus organizacinis vienetas.
„Nepaisant to, lenkų dėmesio sulaukė mūsų įgyvendinti projektai, skaidrės apie Ukrinų kaimo bendruomenės veiklą, Beje, norėdami nustebinti  lenkus, skaidres paruošėme lenkų kalba,“ – kalbėjo V. Vžesniauskienė.

Paliko dovanų

Po abipusio nuoširdaus bendravimo, šeimininkai ukriniškiams surengė apžvalginę ekskursiją po Kętrzyn miestą, aprodė pramogų kompleksą viešojoje erdvėje: tai vaikų žaidimo aikštelė, lauko estrada, čiuožykla, vasaros kino teatras.
„Ir kas mus labiausiai nustebino ir džiugino, kad visu tuo gyventojai naudojasi nemokamai,“ – stebėjosi V. Vžesniauskienė.
Ukrinų kaimo bendruomenė, atsidėkodama vietos veiklos grupei „Barcja“ už gražų priėmimą, malonų bendravimą, prisiminimui, be šakočio, įteikė atvirukų rinkinį su XIX amžiaus liaudies skulptoriaus Stepono Gailevičiaus paminkliniais akmenimis ir lauko rieduliuką, kuriame mažeikiškis akmentašys Paulius Daujotas išraižė lietuvišką ornamentą.
Grįždami namo ukriniškiai aplankė įspūdingą Gdansko senamiestį, klausėsi šv. Lipkos bažnyčios, Olivos katedros vargonų muzikos, apžiūrėjo Malborko pilį, užsuko ir į Žalgirio mūšio lauką – Griunvaldą.

Prie Kętrzyn miesto tarybos pastato. Valdos MURAVJOVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto