Ukrinuose renkami šiurpių pasakojimai nebijantiems bijoti

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos ketvirtokai vardija, kuri istorija jiems buvo baisiausia ir įsimintiniausia. Sonatos Kazlauskienės nuotr.

Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos Ukrinų filialas vykdo projektą „Pasakojimai nebijantiems bijoti“. Projekto tikslas – supažindinti vaikus su vienu iš pasakojamosios tautosakos žanrų – šiùrpe ar, kaip seniau sakydavo, baisia istorija. Ir supažindinti dabar, kol dar yra senosios kartos atstovų, kurie turi, ką papasakoti jaunesniajai kartai.

Rugsėjo 14 d. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos ketvirtokai su mokytoja Sonata atvyko į Ukrinus, kad išgirstų baisias istorijas ir vėliau jas užrašytų. Bibliotekininkė Valda supažindino mokinius su pasakojamosios tautosakos žanru – šiurpe ir paaiškino, kokios yra atsiminimų rašymo rekomendacijos. Ukriniškės Ona Juškienė, Valerija Petrauskienė ir Janina Šilinskienė vaikams papasakojo daug įdomių ir baisių istorijų, kurios nutiko ne tik joms, bet ir jų giminaičiams bei tėveliams.

Vaikai įdėmiai klausėsi pasakojimų, stengėsi įsiminti, užsirašyti svarbiausius faktus. Vėliau, vaišinantis keptais obuoliais su varške, babytės pasidalijo prisiminimais apie vaikystėje patirtus džiaugsmus ir vargus, o vaikai, negalėdami pamiršti baisių istorijų detalių, vis kalbėjo, kuri istorija jiems buvo baisiausia ir įsimintiniausia. Vaikų laukia svarbi užduotis – užrašyti ukriniškių papasakotas istorijas.

Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos ketvirtokai klausosi baisių istorijų. Sonatos Kazlauskienės nuotr.

Susitikimas buvo įdomus ir įsimintinas. Skirtingų kartų dalyviai įsijungė į bendrą veiklą – išsaugoti tradiciją pasakoti baisias istorijas. Gera žinoti, kad išklausytos ir užrašytos šiurpės neišnyks, o bus išsaugotos ir perduotos tolesnėms kartoms.

Spalio 23 d. vyks projekto metu surinktų baisių istorijų pristatymas. Atvyks aktorės Vitalija Mockevičiūtė ir Neringa Varnelytė, kurios kalbės apie etnografinį paveldą, lietuvių liaudies išmintį ir pasakojimus, išlikusius iki šių dienų, pristatys spektaklį „Apie vėles, žemėj klajojančias“.

Valda Muravjovienė
Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos Ukrinų filialo bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto