URM: atvertas kelias lietuviškų mėsos produktų eksportui į JAV

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuvos verslininkai galės eksportuoti mėsą ir mėsos produktus į JAV rinką – tai įteisinta JAV federaliniame registre pirmadienį, rugpjūčio 31 dieną, paskelbtame Žemės ūkio departamento Maisto saugos ir kontrolės tarnybos (FSIS) parengtame reglamente.

Įsigalios spalio pabaigoje

Leidimas oficialiai įsigalios nuo 2015 m. spalio 30 dienos. Norinčioms į JAV eksportuoti Lietuvos įmonėms dar lieka su atitinkamomis JAV tarnybomis suderinti eksportuojamų produktų žymėjimą.
Pasiektas rezultatas ypač reikšmingas tuo, kad Lietuva įtraukta į sąrašą šalių, iš kurių leidžiama importuoti į JAV mėsą ir mėsos produktus ir yra viena pirmųjų Europos Sąjungos (ES) valstybių, susitarusių dėl plačiausios apimties eksporto leidimo – į jį įtraukta daugiausia mėsos ir jos gaminių pozicijų. Lietuva yra pirmoji iš ES valstybių, kuriai suteikta teisė eksportuoti į JAV avieną ir ožkieną bei jų produktus. Be to, Lietuva yra tik antra valstybė ES, gavusi leidimą eksportuoti į JAV jautieną ir jos produktus po JAV įvesto draudimo dėl gyvulių spongiforminės encefalopatijos Europoje 1999 m. Pirmoji atgavusi teisę eksportuoti į JAV jautieną buvo Airija.
„Šiam rezultatui pasiekti mes sugebėjome sukoncentruoti daugelio Lietuvos institucijų pastangas ir kompetencijas – aktyviai dirbo Žemės ūkio ministerijos, Valstybinės veterinarijos ir maisto tarnybos specialistai, Lietuvos diplomatija tiek Vašingtone, tiek Vilniuje. Tikrai svarbų vaidmenį atliko ir Lietuvos vadovai, ministrai ir politikai, kurie savo vizitų JAV metu ne kartą susitikinėjo su JAV aukščiausio rango pareigūnais, aiškino, kodėl šio sprendimo itin laukia Lietuvos mėsos eksportuotojai. Šis klausimas ir leidimų gavimas tapo dar aktualesnis po Rusijos įvestų prekybinių sankcijų“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Svarbus etapas –  ryšių plėtra ir stiprinimas

Ministras taip pat pažymėjo, jog didelį postūmį šio proceso spartai davė Premjero Algirdo Butkevičiaus vizitas JAV 2014 m. rudenį ir susitikimas su JAV viceprezidentu Džo Baidenu.
Derybos dėl eksporto leidimo su FSIS buvo pradėtos 2005 metais. 2006–2010 m. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ne vieną kartą teikė papildomą informaciją, 5 kartus priėmė JAV inspektorius Lietuvoje.
Per visą laikotarpį JAV atsakingiems ekspertams buvo pateikti dokumentai apie Lietuvoje veikiančią veterinarinę ir maisto kontrolę, šalyje lankėsi kelios JAV ekspertų delegacijos, kurios vertino ne tik mėsos gamybos kontrolės principus, bet ir taikomas kovos su afrikiniu kiaulių maru priemones, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymą ir pan.
„Dabar laukia ne mažiau svarbus etapas – Lietuvos įmonių ryšių su JAV importuotojais ir pirkėjais plėtra ir stiprinimas. Esu tikras, kad prie šių pastangų prisidės Lietuvos diplomatų, specialiųjų atašė ir garbės konsulų JAV pajėgos“, – sakė ministras.

JAV – Lietuvos eksporto partnerių sąrašo dešimtuke

Lietuvos ir JAV prekybos apyvarta 2014 m. siekė 1,2 mlrd. eurų ir, palyginti su ankstesniais metais, išaugo 24 procentais. JAV yra 13 didžiausia Lietuvos prekybos partnerė.
2014 m. Lietuvos eksporto į JAV vertė padidėjo 33 procentais ir sudarė 0,9 mlrd. eurų – JAV užima 10 vietą Lietuvos eksporto partnerių sąraše.
Lietuva į JAV daugiausia eksportuoja naftos alyvų, baldų ir jų dalių, kviečių glitimo, chemijos pramonės gaminių. Pastaruoju metu pastebimas lietuviškų sūrių ir varškės produktų eksporto į JAV augimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto