Urvikiuose galime prisiminti šienapjūtės tradicijas

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Penktadienio popietę Urvikiuose planuojama surengti senųjų amatų edukacinę programą „Nuo žolynų iki šieno vežimo į klojimą“.
Dalyvauti kviečiami visi, norintys prisiminti arba išmokti senųjų šienapjūtės tradicijų.

Nuo seno Lietuvos kaimuose birželio 13-ąją prasidėdavo šienapjūtės darbų laikotarpis, tačiau jis buvo neatsiejamas ir nuo oro sąlygų. Vėsesnis pavasaris reiškė ir vėlesnę šienapjūtę.
Šienapjūtės sąvoka yra gana plati, mat į ją įeina žolės pjovimas, džiovinimas, grėbimas, krovimas į žaginius ar kupetas, kad nesulytų, ir vežimas į daržinę ar kluoną.
Šiuolaikiniams žmonėms priminti šienapjūtės papročius sumanė Mažeikių politechnikos mokyklos apeigų ir švenčių organizavimo specialybės mokiniai ir Urvikių kultūros centro darbuotojai.
Pasak Mažeikių politechnikos mokyklos popamokinės veiklos organizatoriaus Vaido Andrijaičio, idėja surengti edukacinę programą apie šienapjūtę kilo Apeigų ir švenčių organizavimo specialybės moksleiviams.
„Jie turėjo užduotį kalbos kultūros pamokai – paruošti pristatymą etnografinių regionų metų tema. Iš pradžių buvo planuojama tiesiog suorganizuoti šieno vežimo talką, ją nufilmuoti ir taip atlikti užduotį. Vėliau, kai pradėjome ieškoti, kur galėtume šią idėją įgyvendinti, kilo daugiau sumanymų“, – pasakojo V. Andrijaitis.
Bendraminčių ir talkininkų ieškantiems organizatoriams kilo idėja sumanymą praplėsti ir surengti netradicinę etnokultūrinę senųjų amatų edukacinę programą „Nuo žolynų iki šieno vežimo į klojimą“.
Urvikiuose edukacinės programos dalyviai turės galimybę padirbėti su senoviniais autentiškais padargais: nupjauti dalgiais vieną kitą pradalgę žolės, pasimokyti, kaip galąsti dalgio ašmenis. Bus mokoma šieną sklaidyti, vartyti, krauti į žaginius. Planuojama, kaip ir pridera, palydint dainomis, į klojimą šieną vežti arklio traukiamu vežimu.
Kultūros centro darbuotojos žada pamokyti norinčius iš šieno pinti įvairiausius vainikus ir skulptūras. Numatoma rinkti žoleles ir edukacinės programos dalyvius supažindinti su jų naudingosiomis vaistinėmis savybėmis.
Programa baigsis patalkiu – dainomis, šokiais bei senovinėmis vaišėmis, gerą nuotaiką žada dovanoti folkloro ansamblis „Ašvija“.

Renginys prasidės birželio 19 d., penktadienį, 15 val. Urvikių kultūros centre.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*