Už žiaurų elgesį su gyvūnais asmenims siūloma drausti laikyti gyvūnus

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Seimas pradėjo svarstyti Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, kuriais siūloma užkirsti kelią asmenims, žiauriai besielgusiems su gyvūnais, tam tikrą laiką juos įsigyti ir laikyti. Tokiu būdu siekiama mažinti žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų skaičių ir stiprinti jų gerovę bei apsaugą.

Gali būti konfiskuojami

Remiantis šiuo metu galiojančiu teisiniu reguliavimu, už žiaurų elgesį su gyvūnu, jo kankinimą, kai dėl to šiam gresia žūtis ar suluošinimas, asmeniui privaloma skirti gyvūnų konfiskavimą.

„Šiandien turime susidariusią paradoksalią situaciją, kai asmuo, kuris žiauriai elgiasi su gyvūnu, jį suluošino, kankino, net nužudė, nors ir kitą dieną be jokių kliūčių gali įsigyti naują gyvūną ir tai nebus joks pažeidimas, įstatymai tai leidžia“, − pristatydama iniciatyvą sakė Ieva Pakarklytė.

Ji pažymėjo, kad 2021 m. buvo konfiskuota apie 170 gyvūnų, iš jų dėl žiauraus elgesio – 44.

Praktika kitose šalyse

Pagal siūlomas pataisas, jei iš gyvūnų savininkų ir laikytojų būtų privalomai konfiskuoti gyvūnai Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka, jiems galėtų būti taikomas draudimas įsigyti ir laikyti gyvūną, jei Baudžiamojo kodekso nustatyta tvarka − draudimas įsigyti ir laikyti gyvūną būtų taikomas privalomai.

Pasak parlamentarės, tokia praktika yra taikoma daugelyje šalių ir Lietuva Europoje yra viena iš nedaugelio valstybių, kuri tokio reguliavimo neturi. Kaimyninėje Lenkijoje toks draudimas yra taikomas iki 10 metų, Estijoje – iki 5 metų, kai kuriose šalyse asmenims, žiauriai besielgusiems su gyvūnais, toks draudimas galioja netgi visam gyvenimui. Parlamentarės duomenimis, tokios šalys yra Airija, Austrija, Belgija, Suomija, Vokietija.

Draudimas – ribotas

Pagal siūlomas pataisas, draudimas įsigyti ir laikyti gyvūną mūsų šalyje galėtų trukti nuo 2 iki 10 metų. Dėl draudimo įsigyti ir laikyti gyvūną taikymo apimties spręstų draudimą taikanti institucija. Draudimas laikyti gyvūną galiotų gyvūno savininko ar laikytojo gyvenamojoje vietoje. Draudimas būtų siejamas su asmeniu – laikyti gyvūną būtų draudžiama ir kitose vietose, kuriose jo savininkas ar laikytojas faktiškai gali laikyti gyvūną.

Už šio reikalavimo nesilaikymą grėstų administracinė atsakomybė. Draudimo įsigyti ir laikyti gyvūną pažeidimas užtrauktų baudą nuo 150 iki 300 eurų, už pakartotinį nusižengimą – baudą nuo 300 iki 550 eurų.
Parengta pagal Seimo Ryšių su visuomene skyriaus pranešimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto