V. Bukausko vizitas į Ukrainą: susitikimas su V. Zelenskiu ir padėka Lietuvos žmonėms

Seimo narys Valentinas Bukauskas praėjusią savaitę su oficialiu vizitu lankėsi Ukrainoje, kur vyko Lietuvos Respublikos Seimo ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Asamblėjos sesija, susitikta su šalies vadovu Volodymyru Zelenskiu. Apie vizito tikslą ir patirtį karo niokojamoje šalyje V. Bukauskas pasakoja „Telšių ŽINIOMS“.

Papasakokite apie Jūsų delegacijos vizitą Ukrainoje.

– Su oficialiu vizitu į Ukrainą iš Lietuvos vykome aštuonių narių delegacija, vadovaujama Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen. Kyjive susitikome su Ukrainos Prezidentu Volodymyru Zelenskiu, Aukščiausiosios Rados pirmininku Ruslanu Stefančiuku, Ukrainos Ministru Pirmininku Denysu Šmyhaliu, energetikos ministru Germanu Galuščenka ir Kyjivo meru Vitalijumi Kličko. Lietuvos Respublikos Seimo ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Asamblėjos sesijoje žengėme svarbų žingsnį abiejų šalių istorijoje – buvo priimtas ir abiejų pusių pasirašytas Asamblėjos statutas ir bendras pareiškimas. Jame akcentuojama dviejų šalių ryšių stiprinimo svarba ir tautų bendradarbiavimas pagarbos, supratimo ir paramos pagrindu. Pareiškime pasmerkiamas Rusijos bandymas aneksuoti laikinai okupuotas Ukrainos teritorijas ir patvirtinamas pasirengimas toliau dirbti kartu, siekiant atkurti Ukrainos teritorinį vientisumą.

Be susitikimų Kyjive, lankėmės karo stipriai paliestuose Bučos, Borodiankos miestuose. Pamatytų vaizdų neįmanoma perteikti ir suvokti jų žiaurumo. Ką turėjo patirti čia buvę žmones, kai matai ištisus kvartalus sugriautų daugiabučių, suniokotą infrastruktūrą, su žeme sulygintus ten stovėjusius darželius, mokyklas, gydymo įstaigas, sudegintus namus. Daugelyje Ukrainos miestų stringa ar visai nutrauktas elektros tiekimas, sugriauta centralizuoto šildymo sistema. O juk artėja žiema. Ji bus labai sunki ten likusiems žmonėms, kurių negalime pamiršti ir kuriems visomis išgalėmis privalome stengtis padėti.

– Pasidalykite, ar susitikimų metu aptarta ir kokia yra numatoma tolesnė Lietuvos pagalba okupuotai šaliai ir jos žmonėms.

– Lietuva – viena iš pirmųjų šalių, sureagavusi ir nuo pat karo pradžios visomis išgalėmis padedanti ir remianti karo apimtą Ukrainą. Karas nesibaigė. Kaip vizito metu situaciją apibūdino Ukrainos Prezidentas, Rusijos pajėgos įsitvirtinusios strategiškai svarbiose Ukrainos srityse, užgrobta didžiausia Europoje Zaporižios atominė elektrinė, aneksuota visa Krymo autonominė respublika, o milijonai ukrainiečių tapę karo nusikaltėlių įkaitais. Situacija šalyje kritinė, o žmonėms reikalinga bet kokia pagalba, pradedant maistu, geriamuoju vandeniu, rūbais, medicinos priemonėmis ir baigiant elektros generatoriais, technika, ginklais mūšio lauke. Kaip pasakojo V. Zelenskis, priešas kėsinasi ir griauna Ukrainos gyventojams gyvybiškai svarbius objektus: elektros tinklus, vandentiekius, gydymo įstaigas. Viskas aplink yra naikinama, o žmonėms kiekviena diena tampa išgyvenimu.

Matome, kad situacija keičiasi kasdien. Jau grįžus po vizito ir bendraujant su jumis, antradienį žinia pasiekė apie dar 100 raketų, negailestingai paleistų į Ukrainos miestus, neaplenkiant ir Kyjivo. Todėl visokeriopa pagalba užpultiems regiono kaimynams yra ne tik moralinė pareiga, bet ir viso pasaulio bei mūsų valstybės nacionalinio saugumo interesas. Kaip susitikimo metu akcentavo V. Zelenskis, siekiant išvaduoti savo teritorijas ir išgelbėti ten esančius savo žmones, toliau būtina stiprinti Ukrainos ginkluotės sistemų tiekimą, didinant kariuomenės ugnies galią.

Ne mažiau svarbus ir nuniokotos šalies atstatymas, kuris pamažu jau vyksta. Vizito metu aplankėme Borodiankos mieste esančią ugnies paliestą mokyklą, kurioje iki karo pradžios mokėsi per 600 vaikų. Lietuva ėmėsi šio bandomojo Ukrainos atstatymo projekto ir sutvarkyti ugdymo patalpas siekia iki kitų mokslo metų pradžios. Savanoriai iš Lietuvos ėmėsi tvarkyti ir nuniokotą Bučos miestelį, o jame esantis okupantų apgriautas darželis, kurį lankė per 400 negalią turinčių vaikų, – dar vienas Lietuvos atstatyti perimtas objektas, kuriame apsilankėme. Iš viso iš Vyriausybės biudžeto numatyta vykdyti 4 atstatymo projektų darbus.

– Savo socialinio tinklo paskyroje perdavėte Ukrainos Prezidento padėką Lietuvos žmonėms. Gal galite papasakoti plačiau, ką per susitikimą išgirdote iš V. Zelenskio lūpų?

– Mūsų delegacijos susitikimas su Prezidentu V. Zelenskiu buvo labai šiltas ir draugiškas, o jo metu Lietuvai, kuri buvo įvardyta tikru draugu, dėkota už lyderystę palaikant Ukrainą, už galingą bendradarbiavimą visomis kryptimis ir neįkainojamą pagalbą. Prezidentas padėką išreiškė visiems be išimties mūsų šalies žmonėms, kurie remia šalį materialiai, aukoja rūbų, daiktų, maisto, priima ir padeda nuo karo bėgantiems ukrainiečiams čia, Lietuvoje. Dėkingumą Lietuvos žmonėms reiškė ne tik Prezidentas, bet ir gatvėse sutikti Ukrainos žmonės, kurie mūsų delegaciją lydėjo su ašaromis ir maldomis. Kiek teko pabendrauti, karo apimtoje šalyje likę gyventojai itin vieningi ir net esant tokiai sudėtingai situacijai nusiteikę viltingai kovai iki pergalės.

Mūsų krašto žmonėms už neabejingumą ir pagalbą Ukrainai nuoširdžiai dėkoju ir aš. Tai, ką kiekvienas Jūsų darote, yra be galo svarbu ir gyvybiškai reikalinga karo žiaurumo alinamiems mūsų artimiems broliams ir seserims. Ačiū Telšių rajono savivaldybės tarybai, Administracijai už svarbius ir laiku priimtus sprendimus tiek padedant Ukrainai karo fronte, tiek priimant ukrainiečius mūsų rajone. Ačiū visoms bendruomenėms, verslo atstovams, įstaigoms, organizacijoms, pavieniams asmenims už susitelkimą bendram tikslui ir teikiamą pagalbą. Ačiū religinei bendruomenei už maldas, kurios neretai tampa viltimi išgyventi. Palaikykime, padėkime ir toliau išlikime vieningi darydami gerus darbus. Ačiū Jums.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto