Vaikai įtraukti į kūrybišką projektą apie pilietiškumą

Nuotr. iš darželio archyvo

Tėvynė, gimtinė, pilietiškumo ugdymas ir tradicijų puoselėjimas – sąvokos, kurias girdime minint per Lietuvos valstybės bei Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienas. Tačiau ar šiais laikais mums šie žodžiai ką nors iš tiesų reiškia? Kaip paaiškinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams, kas yra tauta ir tautiškumas?
Lopšelyje-darželyje „Delfinas“ pilietiškumas ugdomas per kūrybą, žaidimus, stengiantis, kad tai nebūtų didaktinis primetamas dalykas. Šioje įstaigoje buvo pažymėta Kovo 11-oji – Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo diena. Šiai dienai paminėti „Kačiukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupių auklėtojos suorganizavo projektą „Aš auginu Lietuvą“. Tai savotiškas projekto „Mano miestas“, skirto Vasario 16-ajai (Lietuvos valstybės atkūrimo dienai) paminėti, tęsinys.
Projekto „Mano miestas“ pagrindinė idėja tai, kad žmogus negali gyventi be namų. Tėvynė – tai žmogaus namai plačiąja to žodžio prasme. Ji susijusi su žmogaus šeima. Iš tėvų žmogus išmoksta kalbėti, susipažįsta su papročiais. Nuo tėvų priklauso žmogaus tautybė. Visa tai suvokdami pedagogai kartu su vaikais ir tėveliais kūrė namelius. Įstaigą puošė pedagogų, tėvelių ir ugdytinių kūrybinių darbelių paroda „Mano miestas“. Namelių skaičius pasiekė net 158. Švelniausiais žodžiais buvo įvardijami gimtieji namai – nameliai, namuliai, namutėliai. Vaikai su pedagogais aiškinosi liaudiškus papročius – visa ši tautosaka byloja apie didelį prieraišumą gimtiesiems namams. Sodybą lietuvis vadina „Mano gyvenimas“. Parodos eksponatai pasižymėjo auklėtojų, tėvelių ir vaikučių įvairia išmone.

Nuotr. iš darželio archyvo

Šventės išvakarėse lopšelyje-darželyje „Delfinas“ visų grupių vaikai dalyvavo šventėje „Aš auginu Lietuvą“. Šis projektas aprėpia nemažai svarbių idėjų. Viena iš jų simbolizuoja tai, kad kiekvienas žmogus gimsta tam tikroje vietoje. Ta vieta vadinama tėviške (gimtoji vieta, gyvenamieji namai, toji vieta, kurioje gyvena vaiko tėvai, seneliai). Ugdomųjų veiklų metu vaikai su pedagogais aiškinosi Tėvynės sąvoką, kuri yra be galo plati. Ji reiškia gimtąjį kraštą plačiąja to žodžio prasme. Tėviškė yra jos dalelė. Tėvynės, kaip ir tėvų, vaikas pats nepasirenka. Jis joje gimsta. Joje gauna tam tikrą gyvenimo patirtį, išsiugdo moralines vertybes, išmoksta gimtąją kalbą. Tėvynė yra tokia, kokia yra Lietuva – tas pats kraštas, tačiau visi ją myli skirtingai. Meilę savo kraštui pradedama auginti nuo mažumės…
„Aš auginu Lietuvą“ savo širdelėje teigė mažieji lopšelio-darželio „Delfinas“ ugdytiniai. Svarbi projekto idėja – meilės tėvynei auginimas nuo mažumės. Akcijos metu vaikai sėjo „pilietiškumo grūdelius“. Jie susipažino su augalų sėklomis, dirvožemio savybėmis, stebėjo sėklų daiginimo procesą. Vaikai augalais rūpinosi, atsakingai juos prižiūrėjo. Kovo 11 dienos šventės proga ant visų grupių palangių sužaliavo daigeliai, kurie simbolizavo augančią meilę tėvynei. Pedagogai su vaikais kalbėjosi apie tai, kad iš mažytės sėklos gali išaugti labai didelis medis, tad ir vienas iš darbelių buvo „Sėkla, daigas ir medis“. Lopšelyje-darželyje „Delfinas“ pražydo medis. Jo kompoziciją kūrė visų grupių pedagogės, vaikučiai ir tėveliai. Jame figūravo trys spalvos: geltona, žalia ir raudona. Medis – augimo, stiprybės ir gyvybės įvaizdis.
Šventinės dienos išvakarėse prasidėjo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šventės minėjimas lopšelio-darželio „Delfinas“ kiemelyje. Grojant lietuvių liaudies muzikai, į šventę rinkosi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo auklėtiniai, auklėtojos, tėveliai, darželio darbuotojai. Vaikų rankelėse plazdėjo trispalvės vėliavėlės, o lūpose skambėjo Lietuvos tautinė giesmė. Įstaigos kiemelį vaikai papuošė savos gamybos gėlėmis, jos simbolizavo Lietuvos trispalvę. Gėlėmis pražydo visas kiemas. „Kačiukų“ ir „Pelėdžiukų“ vaikai kūrybiškai panaudojo antrines žaliavas. Mūsų visuomenėje trūksta žinių, ką veikti su brokuotais daiktais, medžiagomis, prekėmis, kaip kūrybiškai ir inovatyviai jas panaudoti antrąsyk. Todėl „Kačiukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupėms kilo mintis sukurti kūrybišką gėlių kūrimo iš kamštelių projektą, įtraukiantį vaikus ir pedagogus, bei mokyti, kaip sukauptas, neparduotas, naudoti nebetinkamas žaliavas perkurti antriniam naudojimui. Tai ne pirmas projektas lopšelyje-darželyje „Delfinas“, kai daiktai, kuriuos žmonės dažnai laiko šiukšlėmis, gali būti puikūs ištekliai ugdant vaikų bei suaugusiųjų sąmoningumą ir kūrybiškumą – visa tai atsispindėjo projekte „Mano miestas“, kai kūrybiškai panaudojant antrines žaliavas mokėsi ir maži, ir dideli.
„Aš auginu Lietuvą“, o Lietuva augina mus. Šiais gražiais žodžiais buvo paminėta Kovo 11 dienos šventė lopšelyje-darželyje „Delfinas“.

Nuotr. iš darželio archyvo

E. Dapšienė, K. Kekienė, J. Kosovskaja, R. Kulbickienė

„Kačiukų“ ir „Pelėdžiukų“ auklėtojos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto