Vaikų sveikatos patikrinimas privalomas ir šiemet

Žmonės nebegaišta laiko eilėse – sveikatą tikrinasi anksčiau. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Kasmet darželinukai bei moksleiviai iki rugsėjo 15 dienos privalo pasitikrinti sveikatą ir pateikti pažymą apie sveikatos būklę. Medikai pasidžiaugia, kad auga besitikrinančiųjų kultūra ir kol kas eilių šiemet nėra.

Seniau nebespėdavo

Prieš keletą metų priimtas įstatymas, įpareigojantis kasmet tikrinti darželinukų bei moksleivių sveikatą, įnešė nemažai sumaišties gydymo įstaigose. Mažeikių vaikų gydytojai anksčiau teigdavo, kad dėl eilių prie gydytojų kabinetų kildavo įvairiausių nesklandumų: žmonės skųsdavosi, kad vaikų apžiūra nevisavertė, o gydytojai, jog dėl pažymų švietimo įstaigoms nebespėja apžiūrėti sergančių pacientų.
Sveikatos priežiūros specialistai pastebi, kad vis dėlto mažeikiškių kultūra auga: vaikai su tėvais pas gydytojus nebesiveržia paskutinėmis savaitėmis, todėl įstaigose nesijaučia ir didesnio, nei įprastai, krūvio.
Rajone turėtų būti įvertinta apie 8000 mokyklinio amžiaus vaikų bei 2000 darželinukų sveikatos būklė.

Antplūdžio nebėra

„Šeimos sveikatos centro“ gydytojos Virginija Bielskytė ir Raimonda Šeškaitienė patvirtino, kad šiemet antplūdžio išties nejaučiančios. Nors pasitikrinančių sveikatą vaikų kiek padaugėjo, eilių prie gydytojų kabinetų nėra.
„Vaikai elgiasi sąžiningai – tikrintis eina jau nuo gegužės mėnesio“, – teigė V. Bielskytė, pridūrusi, kad šiemet iš 1500 darželinukų bei moksleivių, kuriuos turėtų apžiūrėti bei įvertinti jų sveikatos būklę, apie 60–70 procentų jau apsilankė.
Kurį laiką atostogaujanti gydytoja R. Šeškaitienė taip pat patvirtino, kad dar prieš atostogas sulaukdavusi norinčių pasitikrinti vaikų. Ji pasidžiaugė, kad žmonės tapo pareigingesni.
„Žinoma, rugpjūtį turėtų būti kiek daugiau besiregistruojančių, nes vasara yra atostogų metas, todėl ne visi tuo metu spėja“, – prognozavo gydytoja.

Kasmetinė apžiūra netikslinga

Gydytojos V. Bielskytės nuomone, kasmetinė mokyklinukų apžiūra yra netikslinga, nes žmonės ir patys turėtų suvokti, kad sveikatą profilaktiškai tikrintis reikia.
„Retai kada ateina vaikas, kuris būtų visiškai sveikas“, – akcentavo gydytoja.
Dauguma pas ją užsirašiusių moksleivių turi lėtinių patologijų, todėl kasmet reikia pildyti krūvas dokumentų dėl tų pačių problemų, o tai yra papildomas krūvis ir taip užimtiems darbuotojams.
Gydytoja išskyrė ir darželinukų sveikatos tikrinimą, kuris taip pat nėra tikslingas, nes su mažaisiais specialistė ir taip dažnai susitinkanti, matanti bėdas.

Situacija nesikeitė

Iki praėjusių metų vaikams pakakdavo apsilankyti tik pas šeimos ar vaikų ligų gydytoją, bet pernai sveikatos apsaugos ministro įsakyme numatyta, kad dabar vaikus privalo apžiūrėti ir odontologas. Medikai tuomet kritikavo, kad prie standartinio profilaktinio patikrinimo pridėtas dar ir vizitą pas odontologą. Šiemet situacija tokia pat.
Gydytoja R. Šeškaitienė „Santarvei“ teigė, kad jei patys mažamečių tėveliai mato, jog reikalinga odontologo apžiūra, į jį ir kreipiasi.
Pasak gydytojos, apžiūrėti kiekvieno vaiko dantis – menkos galimybės: vaikų daug, o odontologai užimti. Pavyzdžiui, „Šeimos sveikatos centre“ tėra vienas dantų gydytojas.
„Visada rekomenduoju profilaktiškai pasitikrinti, tačiau priversti negalime“, – sakė gydytoja.

Džiaugėsi susirūpinimu

Gydytojos R. Šeškaitienės nuomonė nuo kolegės skyrėsi: žmonės vertina priverstinį sveikatos tyrimą, ateina ne tik pasiimti „popierėlio su antspaudu“, tačiau nori pasižiūrėti, kiek vaikas paaugo ir priaugo, prašo išsamesnių tyrimų, nori visapusiškai patikrinti vaiko regėjimą, ištirti kraują ir panašiai.
„Iš vienos pusės džiugu, kad mūsų darbas nėra vien tik popierinis“, – džiaugėsi gydytoja augančiu mažeikiškių susidomėjimu savo sveikatos būkle.
Abi gydytojas patikino, kad nėra buvę atvejų, jog tėvai, net netikrinus vaiko sveikatos, tiesiog paprašytų užpildyti dokumentus.
„Kartais reikia palaukti ir eilėje, tačiau žmonės vis tiek noriai tikrinasi“, – teigė R. Šeškaitienė.

Žvelgia atsainiai

Gydytoja  V. Bielskytė teigė, kad nėra visiškai patenkinta šia priverstine sveikatos tikrinimo sistema. Jos manymu, patys žmonės turėtų suvokti, kad reikia tikrintis savo sveikatą. Gydytojos pastebėjimu, žmonės pakankamai atsainiai žvelgia į sveikatos pasitikrinimą, į gydytojus kreipiasi tik tada, kai ištinka bėda.
„Vaikams rekomenduoju lankyti baseiną, sėdėti tiesiai, tačiau nei vaikai, nei tėvai į rekomendacijas rimtai nežiūri“, – teigė gydytoja.

Kamuoja įvairios problemos

Gydytojai per profilaktinį vaikų patikrinimą  privalo įvertinti šiuos kriterijus: kūno masės indeksą, regą, klausą, odą, kraują, dantų būklę. Taip pat patikrinamos kūno kraujotakos, nervų, virškinamojo trakto, urogenitalinė, skeleto ir raumenų bei endokrininė sistemos.
Medikai pastebi, kad dažniausiai nustatomos laikysenos bei ortopedinės (dėl pėdų, eisenos) problemos, taip pat regėjimo silpnėjimas. Nemažai pasitaiko lėtinių ligų – bronchinės astmos, LOR problemų.
Pastaruoju metu pastebima tendencija – vaikų nutukimas.

Rytis Savickis

4 Atsakymai į “Vaikų sveikatos patikrinimas privalomas ir šiemet”

 1. ? parašė:

  Kas juokingiausia buvo, atliekant eilinį sveikatos kasmetinį pasitikrinimą, gydytojos Lasinskienės sesutė matavo ūgį ir sūnus tapo 4 cm žemesnis, nei buvo prieš metus, tai ir rodo atmestiną patikrinimą. O, mes mamos juk taip norim žinot, kiek vaikas per metus paūgėjo, priaugo, o ne turėt atmestinai surašytą patikrinimą…

 2. Tap pat mama parašė:

  Abi straipsnyje minimos gydytojos puikiai atlieka savo darbą: ir kraujo tyrimą padaro, ir dantis patikrina. ir stuburą apžiūri, įvertina. Jokios skubos, jokio aplaidumo, nors už durų- eilė. Džiaugiuosi šiomis gydytojomis ir jau daugiau nei 10 metų savo vaikų sveikatą patikiu gyd. R. Šeškaitienei, o jei jos nėra- gyd. V. Bielskytei. Ačiū joms!

 3. pritariu Mamai parašė:

  visu 100% ,tai buvo viena is priezasciu kodel isvykom is Lietuvos,vaiku apziura pastoviai atliekama paskubomis ir tikrai nebuvo ne karto atlikta,kaip kad straipsnyje rasoma,o geriausiai,kai gydytoja surasydavo ,pvz sirdis sveika,jos net nepatikrinusi,ir t,t visa tai tik popierizmas,kad tik greiciau atsikratyti,nes uz duru laukia eile,,,,,

 4. Mama parašė:

  „Gydytojai per profilaktinį vaikų patikrinimą privalo įvertinti šiuos kriterijus: kūno masės indeksą, regą, klausą, odą, kraują, dantų būklę. Taip pat patikrinamos kūno kraujotakos, nervų, virškinamojo trakto, urogenitalinė, skeleto ir raumenų bei endokrininė sistemos“. Juokinga..Nurodykit gydytoją,kuris tai atlieka, būtinai nuvesiu savo vaiką tokiai rimtai apžiūrai. Mano manymu, bent jau vaikų kraują privalo būtiniausiai patikrinti. Gražiai postringauja, bet tik popierinius lapelius, kaip rašė, taip lyg šiol teberašo. Jokios naudos vaikui iš tokios privalomos sveikatos apžiūros

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto