Valstybės ordinai – esamiems ir buvusiems Ministrų kabineto nariams

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Valstybės atkūrimo dienos proga už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje Lietuvos valstybės ordinais ir medaliais Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo Lietuvos ir užsienio valstybių piliečius.

Įžvelgė teigiamų dalykų

„Lietuva turi kuo didžiuotis. Vasario 16-ąją pasitinkame sustiprinę savo valstybės savarankiškumą ir saugumą. Sugebėjome priimti sprendimus ir įgyvendinti strateginius projektus. Darome tai dėl Tėvynės, dėl mūsų žmonių ateities. Už šią stiprybę esame dėkingi tiems, kurie sugebėjo įvertinti tai, kas svarbu valstybei, ir prisiėmė atsakomybę“, – sakė Prezidentė.
Pasak Prezidentės, įtvirtintos partnerystės pavyzdys – Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas, svarbus strateginis projektas Lietuvai ir visam Baltijos regionui. Laivas „Independence“ tapo mūsų energetinės laisvės ledlaužiu. Tarp strateginių laimėjimų – Lietuvos priėmimas į euro zoną. Taip pat šalies saugumo stiprinimas. Mūsų valstybę saugo NATO partneriai, o netrukus turėsime ir NATO vadavietę.

Įteikti Komandoro didieji kryžiai

Per iškilmingą ceremoniją pirmadienio rytą Prezidentūroje Vytauto Didžiojo ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi kaip sėkmingų valstybės strateginių projektų įgyvendintojai apdovanoti Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Seimo narys, buvęs Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, buvęs Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras, Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius, aktyvus europinių vertybių Ukrainoje ir dvišalių Lietuvos ir Ukrainos santykių propaguotojas Petras Vaitiekūnas.
Mokslinio forumo „Eurofi“ vadovas, buvęs Prancūzijos centrinio banko vadovas, okupuotos Lietuvos aukso atsargų originalaus pavidalo saugotojas bei grąžinimo Lietuvos Respublikai iniciatorius ir vykdytojas prancūzas Žakas de Larosjė (Jacques Martin Henri Marie de Larosiere de Champfeu) apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžiumi.
Vyčio Kryžiaus ordino Karininko kryžiumi apdovanotas Lietuvos kariuomenės karininkas, pulkininkas leitenantas Gintaras Koryzna.

Apdovanoti Gedimino ordino Karininko kryžiais

Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi D. Grybauskaitė už sėkmingą valstybės strateginių projektų įgyvendinimą apdovanojo energetikos ministrą Roką Masiulį, buvusį energetikos ministrą Arvydą Sekmoką, finansų ministrą Rimantą Šadžių, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoją, finansų eksministrę Ingridą Šimonytę, Lietuvos banko valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską.
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi apdovanota ilgametė aktyvi Lietuvos valstybės nepriklausomybės siekio ir Pietryčių Lietuvos regiono istorijos puoselėtoja Birutė Federavičienė ir Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėjas, ilgametis Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas ir šio teismo pirmininkas, reikšmingai prisidėjęs prie Lietuvos teismų sistemos kūrimo ir tobulinimo, Vytas Milius.

Pelnė valstybės apdovanojimus

Tarp valstybės apdovanojimus pelniusių – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, pianistas Petras Geniušas, rašytojas, poetas, dramaturgas, vertėjas Rolandas Rastauskas, akcinės bendrovės „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius Mantas Bartuška, uždarosios akcinės bendrovės „Lietpak“ direktorius Pranas Kiznis, „Klaipėdos nafta“ Suskystintų gamtinių dujų terminalo departamento direktorius Rolandas Zukas, Lietuvos roko grupės „Biplan“ lyderis, vokalistas, gitaristas, muzikos ir tekstų autorius, aktyvus akcijos Ukrainai palaikyti Lietuvoje ir Ukrainoje dalyvis Maksimas Melmanas.
Vyčio Kryžiaus ordino medaliu apdovanoti Audrius Abromaitis ir Vilmantas Vitkauskas iš Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos bei Leonardas Zigmantas Vašatkevičius, aktyvus neginkluoto pasipriešinimo sovietų okupacijai dalyvis, jaunimo pogrindžio organizacijos narys, politinis kalinys.

Apdovanoti kitų šalių pareigūnai

Mūsų šalies apdovanojimais pagerbti buvę ir esami Europos Komisijos (EK), kitų šalių pareigūnai – EK skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės komisaro kabineto vadovas, buvęs EK energetikos komisaro kabineto vadovas Hansas Michaleis Hageris (Hans Michael Hager), buvęs EK energetikos direktorato generalinis direktorius Filipas Lou (Philip Martin Lowe), Lietuvos ir Švedijos elektros jungties idėjos autorius Karlas Gustafas Edbergas bei Vokietijos labdaros fondo „Vaikai turi matyti“ valdybos pirmininkas, aktyvus Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro, Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Vaikų ligoninės ir Neišnešiotų naujagimių asociacijos rėmėjas Gerhardas Lutmeris (Gerhard Luttmer).
Pasak Prezidentės, stipri valstybė yra ta, kurios žmonės išlaiko ryšį su savo šalies ir jos atskirų regionų istorija bei puoselėja tradicijas. Valstybės apdovanojimais pagerbti ir užsienio lietuvių bendruomenių atstovai – už tai, kad Lietuva yra globali, o jos papročiai ir kalba išlaikomi visuose žemynuose.
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi apdovanota ilgametė Kanados lietuvių bendruomenės pirmininkė Gabija Marija Petrauskas.

Pagerbti kultūros, meno ir drąsūs žmonės

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanoti iškilūs kultūros ir mokslo žmonės: rašytojas Rolandas Rastauskas, taip pat viešosios įstaigos „Žiemgalos leidykla“ direktorius ir aktyvus Šiaurės Lietuvos krašto istorijos ir kultūros paveldo vertybių puoselėtojas Vytautas Didžpetris, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro direktorius Rimantas Petras Kareckas, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas ir Vilniaus universiteto Skandinavistikos centro įkūrėja Erika Sausverdė.
Už drąsą, sumanumą ir ryžtą gelbėjant žūvančius žmones, nepaisant pavojaus savo gyvybei, Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanotas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Kelių policijos poskyrio specialistas Alius Rasimavičius, ne tarnybos išgelbėjęs tvenkinyje skendusius du vyriškius, ir uždarosios akcinės bendrovės Ukmergės autobusų parko šaltkalvis Vladas Rasimavičius, išgelbėjęs tvenkinyje skendusius du vyriškius.
Iš viso Valstybės apdovanojimai įteikti 38 asmenims.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto