Vasaros darbas – ne visiems įveikiamas

Į Jaunimo darbo centro siųstą užklausą dėl moksleivių įdarbinimo vasarą šiemet atsiliepė aštuoni Mažeikių darbdaviai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Baigiasi mokinių atostogos. Jų metu ne visi jaunuoliai ilsėjosi – mūsų rajono moksleiviai jau trečią vasarą įsidarbina, padedami Jaunimo darbo centro (JDC).
Dalis įmonių, bendradarbiaujančių su Telšių teritorine darbo birža (TDB), suteikė galimybę užsidirbti ir nepilnamečiams.
Yra ir kitų būdų susirasti darbo – kitąsyk padeda pačių mokinių ar jų šeimų iniciatyva.
Pasibaigus vasaros darbo mėnesiams, aiškėja: įsidarbinusių mokinių pastangas teigiamai vertina ne visi darbdaviai.

Nepilnamečiams įsidarbinti sunkiau

Daugiausia sąlygų, keliamų darbdaviams, priimantiems nepilnamečius, nurodyta Vyriausybės patvirtintame „Asmenų iki aštuoniolikos metų įdarbinimo, sveikatos patikrinimo ir jų galimybių dirbti konkretų darbą nustatymo tvarkos, darbo laiko apraše, jiems draudžiamų dirbti darbų, sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių sąraše“, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, Darbo kodekse.
Dokumentuose numatomas trumpesnis nepilnamečių darbo laikas – ne daugiau kaip aštuonios valandos per dieną ir 40 valandų per savaitę, draudimas dirbti fiziškai ar psichologiškai sunkų darbą, o taip pat dirbti pamainomis, naktį, švenčių dienomis, kontaktuoti su cheminėmis medžiagomis arba būti aplinkoje, kurioje yra kitų sveikatai pavojingų veiksnių.
Dirbti nepilnamečiai gali tik nuo 16 metų – jaunesniems (nuo 14 iki 16 metų) leidžiami tik labai lengvi darbai, tačiau ir tokiu atveju būtina gauti tėvų sutikimą.
Dėl teisės aktuose numatytų apribojimų nemažai darbdavių apskritai atsisako minties įdarbinti moksleivius. Kai kurie jų priima tik pilnamečius – mokinius, baigusius vienuolika ar dvylika klasių.

Įsidarbinti padeda Jaunimo darbo centras

Lietuvos darbo biržos įsteigtas JDC skirtas padėti 16–29 metų jaunimui pradėti karjerą, įsitvirtinti darbo rinkoje. Šią gegužę ir birželį Telšių TDB organizavo kasmetinius renginius, skirtus moksleiviams susipažinti su įsidarbinimo galimybėmis apskrityje, pamokyti ieškotis darbo, planuoti profesinę karjerą.
Telšių TDB duomenimis, šiais metais į JDC siųstą užklausą dėl moksleivių įdarbinimo vasarą atsiliepė aštuoni Mažeikių darbdaviai, iš jų septyni planavo jaunuolius įdarbinti pagalbiniais darbininkais.
Tiesa, šešios įmonės įdarbinti pageidavo tik pilnamečius moksleivius arba studentus, o  nepilnamečiams atsirado galimybė tik rinkti uogas pas ūkininką.
JDC vyr. specialistė Mažeikiuose Ligita Diržininkienė nurodė, kad šią vasarą pagalbos dėl įsidarbinimo kreipėsi 83 moksleiviai, tačiau sužinoję apie darbo pobūdį (daugiausia buvo siūlyta žemės ūkio veikla) nemažai jų atsisakė.
Surasti darbo vietą pavyko 41 moksleiviui. 18 pasirinko dirbti viešuosius darbus.
JDC atstovė akcentavo: pastarieji šią vasarą organizuoti pirmąkart.

Viktorija VASERYTĖ

Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.

Darbo skelbimai

One Reply to “Vasaros darbas – ne visiems įveikiamas”

  1. randu parašė:

    Darbų vasarai jaunimui šiuo metu apstu, reikia tik įvertinti savo galimybes ir nepersistengti. :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto