Vasaros karščiai gali būti pavojingi sveikatai ir gyvybei

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Sinoptikai įspėja apie artėjančius vasaros karščius. Kai užklumpa karščio bangos, aplinkos temperatūra pasiekia neįprastą lygį ir tai gali trukti kelias dienas ar net kelias savaites.
Pernelyg aukšta aplinkos temperatūra yra žalinga žmonių sveikatai, tačiau tik nedaugelis mūsų klimato zonoje gyvenančių žmonių suvokia, jog per didelis saulės spindulių ar šilumos kiekis gali susargdinti ar net sukelti mirtį.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pataria, kas turi ypač saugotis vasaros karščių, kaip elgtis, kai termometro stulpelis pasiekia mums neįprastas „aukštumas“.

Kas labiausiai reaguoja į karščius?

Didžiausia sergamumo ir mirtingumo rizika dėl karščio ir karščio bangų kyla vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams ir tiems asmenims, kurie jau anksčiau sirgo arba serga širdies ir kraujagyslių, smegenų kraujotakos, kvėpavimo takų sistemų ligomis, o taip pat turintiesiems psichikos ir elgesio sutrikimų. Taip pat karštis labai pavojingas žmonėms, sergantiems onkologinėmis ligomis bei cukriniu diabetu, besilaukiančioms moterims, menkesnes pajamas gaunantiems ir vienišiems asmenims, miestų gyventojams.
Remiantis bendrovės „Infraplanas“ atlikta studija, tiriančia klimato kaitos keliamas grėsmes žmonių sveikatai, nustatyta tam tikrų ligų ir kitų pasekmių visuomenės sveikatai priklausomybė nuo karščio.
Pagal Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikaciją, karščio bangos aplinkoje gali suaktyvinti ligas arba sukelti jų komplikacijas žmonėms, sergantiems kraujotakos ir kvėpavimo sistemos bei inkstų ligomis, cukriniu diabetu, hepatitu A, turintiesiems psichikos ir elgesio sutrikimų. Gali prasidėti ar paūmėti parazitų sukeliamos ligos, tokios, kaip fascioliozė, žarnyno infekcijos, odos ligos, tarp jų – ir odos piktybiniai navikai.
Nesilaikant saugos priemonių, žmogų gali ištikti šilumos smūgis, gresia odos nudegimai ar kiti ultravioletinių spindulių sukelti odos pažeidimai. Karščių turėtų saugotis tie, kurių akys jautrios. Be to, su karščio bangomis siejamas ir didesnis nelaimingų atsitikimų vandenyje skaičius – daugėja skendimo atvejų.

Mirtingumas auga didėjant aplinkos temperatūrai

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistė Ilona Burkauskienė teigia, kad negatyvus karščio poveikis sveikatai tampa pastebimas jau antrąją karščio bangos dieną – mirčių skaičius išauga apie 15 proc. Tokia gąsdinanti statistika.
Kaitra, trunkanti ilgiau nei 5 dienas, lemia nuo 1,5 iki 5 kartų didesnį neigiamą poveikį sveikatai negu trumpesnė, trunkanti iki 5 dienų. Mirtingumo rizika padidėja nuo 0,2 iki 5,5 proc. su kiekvienu papildomu temperatūros laipsniu pagal Celsijų, pakylančiu aukščiau regionui būdingos temperatūros ribos.
Esant karščiams daugiau prakaituojama, netenkama daug skysčių, taip pat ir vitaminų bei mineralinių medžiagų – magnio ir kalio. Būtent šios medžiagos reikalingos palaikyti normalų širdies darbą, todėl gali sutrikti širdies ritmas, padidėti ar sumažėti arterinis kraujo spaudimas, sutrikti medžiagų apykaita, ištikti šilumos smūgis.

Šilumos ir saulės smūgis. Kaip elgtis?

Sunkiausias karščio sukeltas klinikinis sindromas yra šilumos smūgis, kurio priežastis – ūmus termoreguliacijos centro nepakankamumas. Dėl to išsivysto hiperpireksija ir centrinės nervų sistemos disfunkcija, ženkliai pažeidžiama širdies ir kraujagyslių sistema: dažnai įvyksta širdies veiklos pakitimai, rečiau būna plaučių edema, dešiniojo skilvelio disfunkcija su arterine hipotenzija ir cirkuliaciniu kolapsu.
Šilumos smūgio simptomai yra kūno temperatūros pakilimas iki 40 °C, paraudusi, karšta, sausa oda, galvos skausmas, svaigimas, sutrinka koordinacija ir orientacija, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, nerimas, mieguistumas, vangumas, padažnėjęs pulsas ir kvėpavimas, sąmonės pritemimas ar netekimas.
Jeigu nepavyko išvengti šilumos smūgio ir nukentėjusysis yra sąmoningas, pirmiausia reikia jį nuvesti į pavėsį, apkloti šaltu vandeniu sudrėkinta paklode ar rankšluosčiu ir nuolat ją drėkinti. Duoti atsigerti vėsaus vandens.
Tiesioginiai saulės spinduliai, kaitinantys nepridengtą galvą ir sprandą, dirgina galvos smegenų dangalus, todėl padidėja smegenų temperatūra ir sutrinka jų funkcija.
Ištikus saulės smūgiui staiga pradeda skaudėti ir svaigti galva, žmogų apima bendras silpnumas, pasireiškia pykinimas, vėmimas, pradeda zvimbti ausyse, mirgėti akyse, išbąla veidas, išpila šaltas prakaitas, gali netekti sąmonės.
Negaivinamas žmogus gali mirti nuo smegenų edemos. Dažniausiai šilumos ir saulės smūgiai ištinka kartu.

Pirmoji pagalba

Jeigu nukentėjusysis nuo šilumos ir saulės smūgių neteko sąmonės, reikia guldyti jį ant šono, vėdinti, niekuo negirdyti bei skubiai kviesti greitąją pagalbą numeriu 112 arba patiems gabenti į artimiausios gydymo įstaigos priimamąjį.
Jei pirmosios pagalbos veiksmai nepadeda ir sąmoningo žmogaus būklė nepradeda gerėti per kelias minutes, rekomenduojama kviesti greitąją pagalbą arba skubiai gabenti nukentėjusįjį į artimiausią ligoninę.
Jei žmogus atsigavo greitai, jaučiasi gerai ir nepastebima jokių ligos požymių, greitosios pagalbos kviesti nebūtina, jam rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją parengė
Asta ŠILAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto