Vietiniai daržovių augintojai savos produkcijos nebrangina

Daržovių kainos turgaus pirkėjų neturėtų gąsdinti. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Pavasariop ūkininkų ir daržovių supirkėjų sandėliuose bei saugyklose mažėja atsargų. Natūralu, kad iki naujojo derliaus senasis pabrangsta.

Praėjusią savaitę šalies prekybos tinklų atstovai prakalbo apie tai, kad lietuviškos daržovės gali gerokai pabrangti ar net visiškai išnykti nuo prekystalių.
Vietos prekybininkai bei daržovių augintojai su tokiomis prognozėmis nesutinka.

Problema – tinkamas sandėliavimas

Dauguma smulkesnių daržovių augintojų morkas, svogūnus bei kopūstus jau pardavė prieš Naujuosius metus. Pagrindinė tokios skubos priežasties – sandėliavimo problemos.
Viekšniškis ūkininkas Gediminas Paulauskas „Santarvei“ sakė, kad kopūstus pardavė dar rudenį, o morkų pasiliko tik labai nedidelį kiekį.

Jam paantrino ir ekologinio ūkio savininkė akmeniškė Rita Piežienė, jau nuo rudens nebepardavinėjanti savo laukuose augintų svogūnų ir morkų.
Neturėdami sandėliuoti tinkamų patalpų, daugelis mūsų šalies ir rajono daržovių augintojų priversti jas parduoti neprasidėjus didesniems šalčiams.

Pavasarį visuomet branginama

Jaunasis ūkininkas iš Šerkšnėnų Kornelijus Kasiliauskas „Santarvę“ patikino, kad mūsų ūkininkų užaugintų daržovių mažeikiškiams neturėtų pritrūkti, nes jų derlius rudenį buvo gana geras.

Jis paneigė ir gandą, kad ūkininkų daržovės sušalo. Šerkšnėniškis įsitikinęs: daržovių augintojai, neturintys tinkamų sandėliavimo patalpų, jau iš rudens pardavė užaugintą derlių.
K. Kasiliauskas paaiškino: kaip ir kasmet, šį pavasarį jis ketinantis kažkiek pabranginti savo užaugintą produkciją. Jam paantrino ir akmeniškė.

„Suprantama, kad ankstyvą pavasarį augintojai nori ar nenori privalo kelti kainas, nes kainuoja ne tik sandėliavimas, daržoves reikia perrinkinėti, keičiasi jų savikaina“, – tvirtino R. Piežienė.

Tikimasi drastiško brangimo

Viešojoje erdvėje išplatintų pranešimų apie galimą kainų šuolį pagrindas – lietuviškų daržovių eksporto padidėjimas.

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis prognozuoja, kad mažėjant daržovių atsargoms kaimyninėse šalyse ir įsibėgėjant lietuviškų daržovių eksportui, netrukus pirkėjai mokės net trečdaliu daugiau už baltagūžius kopūstus,  plautos morkos ir burokėliai brangs apie 10 procentų.
Anot D. Ryliškio, kiek ilgiau tikimasi išlaikyti iki šiol nusistovėjusias bulvių ir svogūnų kainas.
„Kai tokia didžiulė rinka kaip Rusija atsigręžia į Lietuvos ūkininkus – kainų pokytis pajaučiamas iš karto“, – sakė „Norfos“ tinklo atstovas.

Daugėja užsienietiškų daržovių

Pritrūkus Lietuvoje užaugintų daržovių, jų įsivežama iš užsienio. Todėl prekyvietėse vis dažniau galime pamatyti gėrybių iš svetur.
„Aibės“ tinklo parduotuvėse praėjusį trečiadienį iš lietuviškų daržovių buvo galima nusipirkti tik plautų morkų, jų kilogramas kainavo 1,19 lito.

Šioje parduotuvėje buvo pardavinėjami kopūstai iš Makedonijos, svogūnai iš Lenkijos, o bulvės – iš Italijos.
Pasak „Maximos“ tinklo spaudos atstovės Olgos Malaškevičienės, jeigu jų parduotuvėse dar netrūksta lietuviškų burokėlių, kopūstų, yra sukauptos didesnės svogūnų ir bulvių atsargos, tai morkų jau pristigo.
„Tenka morkų atsivežti iš užsienio“, – teigė spaudos atstovė.

Nebeturi ko pasiūlyti

Nemažai mažeikiškių laikosi tradicijos – daržoves pirkti turguje ar turgelyje.
Turgaus prekystaliai praėjusį trečiadienį ir šeštadienį atrodė skurdokai. Vietiniai augintojai siūlė savo soduose užaugintų obuolių, burokėlių, česnakų, raugintų kopūstų, tačiau morkų buvo galima įsigyti tik pas vieną prekeivę.

„Jau paskutinės morkos, todėl tokia prasta jų prekinė išvaizda“, – „Santarvei“ paaiškino mažeikiškė turgaus prekeivė Virginija, už šių daržovių kilogramą prašiusi vieno lito.
Šiek tiek gausesnis buvo Mažeikių turguje prekiaujančios kuršėniškės Editos Vilkienės asortimentas, mat savo trijų hektarų ūkyje moteris prekybai užsiaugina pakankamai daržovių. Todėl morkų pas ūkininkę buvo galima įsigyti ir prastesnių (už  kilogramą mokant 50 centų), ir kokybiškesnių – jei nepagailėtume vieno lito. Bulvių kilogramas kainavo nuo pusės iki vieno lito.

Abi dienas „Santarvei“ nepavyko išvysti nė vieno mūsų ūkininkų lysvėse užauginto svogūno.
Kokia priežastis? Pasak smulkiųjų prekeivių, kai pernai pavasarį už sėjinukų kilogramą teko pakloti net penkiasdešimt litų, prekyba svogūnais jiems tapo tiesiog nuostolinga.
„Taip brangiai sumokėjus už sėklą, vėliau pardavinėti svogūnus po litą ar truputį daugiau tikrai neapsimoka – sėkla ir darbas nebeatsiperka“, – teigė mažeikiškė turgaus prekeivė.

Šiemet kainos mažesnės

Jau pripratę prie kainų maratono mažeikiškiai šiemet galėjo pasidžiaugti šiek tiek pigesnėmis mūsų ūkininkų užaugintomis daržovėmis.
Daugelio daržovių kaina buvo net per pusę mažesnė, lyginant su tuo pačiu pernykščiu laikotarpiu.
Kaip „Santarvę“ patikino UAB „Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Raminta StanaitytėČesnulienė, jų tinklui priklausančioje „Supernetto“ parduotuvėje pernai tuo pačiu metu lietuviški svogūnai kainavo 1,91 lito, o šiemet jų kaina – 75 centai už kilogramą, kopūstų – 56 centai, o pernai – 1,40 lito.
Anot specialistės, bulvių kilogramas šioje parduotuvėje šiandien kainuoja šešiasdešimt centų, o pernai kainavo 1,40 lito.

Daržovių augintoja iš Kuršėnų, prekiaujanti Mažeikių turguje, patvirtino: šiais metais teko gerokai sumažinti savo užaugintos produkcijos kainas.
„Už bulves pernai prašėme dvigubai daugiau nei šiais metais“, – „Santarvei“ prisipažino ūkininkės pagalbininkas sūnus, daržovėmis prekiaujantis ne tik Mažeikių turguje, bet ir turgelyje.

Vietos prekybininkai ramina

Pasak prekeivių, pernai gausiai užderėjus daržovėms bei sumažėjus gyventojų pirkimo galiai, kainas nori ar nenori tenka mažinti.
UAB „Grūstė“ prekybos skyriaus vadovė Asta Gecevičiūtė „Santarvei“ sakė, kad jų įmonė gandais nelinkusi tikėti, nes dirbant su vietiniais daržovių tiekėjais, jokių požymių, kad kainas reikėtų didinti, nepastebėta – netgi atvirkščiai.

„Kai kurių daržovių Lietuvos ūkininkai yra sukaupę pakankamai, todėl turime galimybę savo pirkėjams pasiūlyti jų net pigiau nei aplinkinėse prekyvietėse“, – patikino specialistė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto