„Virventa“ koncertavo Krokuvos publikai

„Virventa“ Krokuvoje vykusio festivalio scenoje. Nuotr. iš „Virventos“ archyvo

Mažeikių kultūros centro vokalinis instrumentinis ansamblis „Virventa“ neseniai grįžo iš Lenkijos. Ansambliečiai dalyvavo Krokuvos vasaros meno festivalyje.
Įspūdžiais, parsivežtais iš festivalio, pasidalijo, apie kolektyvą papasakojo jo vadovas Rimantas Mikalauskas.

Dalyvavo pirmą kartą

Toks festivalis Krokuvoje surengtas dvyliktą kartą. Jame pasirodė dainininkai, muzikantai, šokėjai iš Prancūzijos, Graikijos, Šiaurės Kipro, Turkijos, Vengrijos, Latvijos, Lietuvos. Iš viso į festivalį atvyko kolektyvai iš 11 šalių.

„Buvo įdomi muzikos įvairovė, skirtingi šokiai, atlikėjų kostiumai, galėjome susipažinti su kolegomis iš kitų šalių, pagroti ir padainuoti mūsų išmoktus kūrinius“, – „Santarvei“ pasakojo R. Mikalauskas.
Daug Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų aplankę virventiškiai savo vasaros koncertų maratoną stengiasi susiplanuoti taip, kad pavyktų pakoncertuoti ir vis kitoje užsienio šalyje.
Jie kelis kartus yra pasirodę Vokietijoje, Suomijoje, kartą – Olandijoje. Šiemet buvo nutarta vykti į Lenkiją. Dalyvavimas vasaros meno festivalyje Krokuvoje „Virventai“ – pirmasis.

Koncertavo abi dienas

R. Mikalauskas sakė, kad „Virventa“ turi didelį – daugiau nei penkiasdešimties dainų – repertuarą.
Todėl, ruošiantis vykti į festivalį, Lenkijoje nereikėjo mokytis naujų kūrinių.
„Jei reikia liaudiškesnio repertuaro, turime.

Jei reikia labiau estradinio, turime. Abi festivalio dienas atlikome po penkiolikos minučių trukmės programą. Tai yra po keturis ar penkis skirtingus kūrinius kasdien“, – kalbėjo „Virventos“ vadovas.
Karališkuoju Lenkijos miestu vadinama Krokuva yra gausiai lankoma turistų. Festivalyje mažeikiškiai jautė ir turistų, ir vietinių gyventojų susidomėjimą. Šią žiūrovų, klausytojų auditoriją kolektyvo nariai vadina viena iš didžiausių, kuriai jiems kada nors yra tekę koncertuoti.

„Melodija, ritmas daro savo. Net ir nesuprasdami dainų žodžių žmonės plojo, šoko.
Antrąją festivalio dieną dėl techninių dalykų – pasiruošimo, įgarsinimo – organizatorių prašėme, kad mūsų pasirodymas vyktų anksčiau, nei buvo sudėliota programoje. Mūsų prašymas buvo patenkintas. Po jo stovėjome su publika jau kaip žiūrovai. Ir buvo žmonių, kurie klausė, kada grosime. Sakė, kad atėjo specialiai dėl mūsų. O mes jau pagroję… Žinoma, kad tokie dalykai smagūs, mieli“, – prisiminė vadovas.

Stabilus, „susigrojęs“ kolektyvas

Šiuo metu Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro vokaliniame instrumentiniame ansamblyje „Virventa“ – 9 atlikėjai.
Ansamblį jo vadovas apibūdina kaip stabilų kolektyvą, kurio nariai vieni kitus gerai pažįsta ir, muzikantų terminais kalbant, yra puikiai „susigroję“.

Pavyzdžiui, dainininkės Rasa Žalienė ir Imeda Žilinskienė ansamblyje dainuoja nuo pat jo įkūrimo prieš 22 metus. Solistas Modestas „Virventoje“ – nuo tada, kai lankė devintą klasę, o dabar jau jam 33 metai. Ir pats R. Mikalauskas turėjo kolektyvui vadovauti laikinai. Iš „laikinai“ išėjo taip, kad vadovas yra 22 metus.
„Nežinau, kur slypi fenomenas. Gal ieškojimuose – stiliaus, muzikos. Nestovime vietoje ir negrojame vieno stiliaus muzikos, nesilaikome vieno šablono. Gal tie ieškojimai užveda kolektyvo narius. Juk metus po metų daryti vis tą patį nusibostų“, – svarstė R. Mikalauskas.

Daugiau nei dvidešimt metų gyvuojančio vokalinio instrumentinio ansamblio nariai savo „namuose“ – Mažeikių kultūros centre. Nuotr. iš „Virventos“ archyvo

Atostogų beveik nebūna

Ansamblio repertuarą formuoja pats vadovas. Jis stengiasi, kad jame nebūtų pigios, kiekvienoje pakampėje grojamos muzikos.
„Populiarumas man nėra įdomus. Žmonių įsitraukimas, iššūkiai sau ir kolektyvo nariams, galimybė mokytis ir mokyti – štai kas įdomu“, – įsitikinęs „Santarvės“ pašnekovas.

Per metus „Virventa“ paruošia apie 3–4 naujus kūrinius. Tačiau reikia išlaikyti ir jau repertuare sukauptą pusšimtį dainų, reikia būti pasiruošus juos bet kada atlikti, nes nežinai, kada kokio prireiks. Todėl repeticijų metu ir senieji kūriniai prisimenami, pakartojami, tačiau kiekvienas atlikėjas stengiasi vis įnešti ką nors naujo.

Netrukus – Rugsėjo 1-oji, naujos pradžios metas. „Virventos“ vadovas į klausimą, ar kolektyvas turi kokią aiškią ribą tarp koncertinių sezonų pradžios ir pabaigos, sakė, kad tokio dalyko nėra.
„Gal kiek ramesnis metas būna prieš Kalėdas, Naujuosius. O iš tiesų aktyvus sezonas tęsiasi visus metus. Jei nėra koncertų, dirbame repeticijose. Esu įsitikinęs: kad pasiektum rezultatų, bet kokioje srityje reikia stabiliai dirbti. Aišku, pasitaiko, kad iškyla vienokių ar kitokių problemų, būna, kad ir nesusitinkame. Bet nesusitinkame ilgiausiai savaitę“, – apibendrino R. Mikalauskas.

Nida PUKELIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto