Vytauto Gedgaudo metams – pirmoji ir vienintelė kraštiečio knyga

Vytautas Gedgaudas. Nuotr. iš J. Mažylės archyvo

Pagerbdama mūsų kraštiečio – žurnalisto ir ilgamečio JAV tautinės minties laikraščio „Dirva“ vyriausiojo redaktoriaus Vytauto Gedgaudo – 110-ąsias gimimo metines, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija 2022-uosius paskelbė atminimo metais.
Gegužės 7 d., minint profesinę žurnalistų šventę, Mažeikių muziejuje buvo atidaryta paroda, įteikta mūsų kraštiečio vardo premija, kurią kasmet skiria LŽS.
Birželio pabaigoje uždarant parodą, muziejuje surengtas vienas iš Vytauto Gedgaudo skaitymų ciklo „Pokalbiai apie žurnalistiką: misija, vertybės, kūryba“ susitikimų.

AKTUALU IR PO DAUGELIO METŲ

Parodos ir skaitymų ciklo, kuris Knygnešio dieną prasidėjo sostinėje, iniciatorė – Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentė, V. Gedgaudo kūrybinio palikimo tyrinėtoja dr. Jolanta Mažylė, kalbėdama apie jau įvykusius ir būsimus renginius, akcentuoja: „Neabejoju, kad šiuo metu ne tik akademinėje erdvėje itin svarbus ir reikalingas yra atviras, nuoširdus pokalbis apie žurnalistikos misiją ir vertybes, kokybišką žiniasklaidą. Apie tai būtina kalbėti ir kalbėtis įvairiose auditorijose, su plačiąja visuomene. Tad šio sumanymo esmė – susitikimai ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose su V. Gedgaudo premijos laureatais, žinomais Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos nariais, kūrėjais – žurnalistais ir publicistais.“

NIEKAS NEPASIKEITĖ?
„Dėl laikraščio, tai nemanyk, kad aš juo patenkintas. Braukymų reikia ir kitiems straipsniams, ir nemažai, o kai kurių gal ir visai nereikėtų dėti, bet ką padarysi, jei nebūna geresnių, gi su balta vieta laikraščio neišleisi. Tas pats būna ir su nuotraukom. Daug jų nedėčiau, bet kai nėra geresnių… tenka dėti. Viso to Tau, kaip senam spaudos vilkui, nereikia aiškinti, gerai žinai, kad reikia orientuotis vietoj ir padaryti ką nors geriau su tokiu menku redakcijos štabu (vienas asmuo) sunku.
<…>
Na, skubu užbaigti ir vežu į paštą. Dar turiu prisipirkti maisto. Dabar aš bėgu, bėgu ir nežinau, kur nubėgsiu. Kartais žmona gundo viską mesti ir gal patiltėj pagyventi, bet ramiau, be skubėjimo ir tik sau gyventi.“
Ištraukos iš 1969 m. birželio 28 d. V. Gedgaudo laiško Broniui Railai, sukėlusios nemažai „Santarvės“ kolegų ir auditorijos šypsenų

Mažeikiuose su „Santarvės“ redakcijos, muziejaus bei visuomenės atstovais kalbėtasi ir apie V. Gedgaudo veiklos bei jo palikimo svarbą, išeivijos laikraščio redaktoriaus požiūrį į laikraščio leidybą, žurnalistų etiką ir apie šių dienų vietinei spaudai tenkančius išmėginimus.

KNYGAI REIKIA IR KRAŠTIEČIŲ PARAMOS

J. Mažylė informavo, kad spaudai jau parengta ir leidyklai įteikta V. Gedgaudo knyga „Pirmyn arba mirk!“. Knygą sudaro trys dalys. Pirmojoje ir antrojoje dalyse – V. Gedgaudo tekstai apie Svetimšalių legioną, kuriame mūsų kraštietis tarnavo Antrojo pasaulinio karo metu.
Ypač įdomus V. Gedgaudo kūrybinis palikimas atsiskleidė surinkus ir išstudijavus jo publicistinius tekstus JAV lietuvių spaudoje Antrojo pasaulinio karo metais. Informacijos J. Mažylei neretai teko ieškoti ir archyvuose, nes kai kurių to laikotarpio JAV lietuvių spaudos leidinių nėra ir rimtose bibliotekose.
„Turiu nuojautą, kad tos publikacijos – trečioji knygos dalis – bus savotiškas atradimas ne tik šių dienų skaitytojams, bet ir daug ką žinantiems publicistikos ir kultūros istorijos tyrėjams“, – kalbėjo Vilniaus universiteto docentė.

J. Mažylė puoselėja viltį, kad būtent šiais metais galėsime perskaityti Vytauto Gedgaudo tekstus ir pamatyti jo darytas nuotraukas.
„Šiuo metu dar žvalgomės rėmėjų. Labai norėtųsi sulaukti geros valios gestų, nes iki šiol visus renginius, skirtus V. Gedgaudo metams, organizavome neturėdami jokios materialinės paramos. Viskas daryta savo išgalėmis ir entuziazmu, noru bent prisiminimu atsilyginti tiems, kas savo gyvenimą pašventė Lietuvai. Turiu vilties, kad prie knygos leidybos prisidės ir V. Gedgaudo kraštiečiai“, – „Santarvei“ sakė J. Mažylė.

Norinčiųjų prisidėti prie mūsų kraštiečio – žurnalisto ir ilgamečio „Dirvos“ redaktoriaus Vytauto Gedgaudo – knygos „Pirmyn arba mirk!“ išleidimo prašoma aukoti į nurodytą sąskaitą. Aukotojų pavardės bus skelbiamos knygoje. Aukotojai, skyrę auką nuo 26 eurų, gaus dovanų Vytauto Gedgaudo knygą.
Gavėjas: VšĮ ATMINTIES BRASTA
Įmonės kodas 305816708
Atsiskaitomoji sąskaita LT297230000000700513
UAB Medicinos bankas
Banko kodas: 72300
Mokėjimo paskirtis: auka Vytauto Gedgaudo knygai išleisti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto