Žemalėje – Dionizo Poškos gimtadienio minėjimas

Žemališkiai apsilankė Dionizo Poškos gimtinėje Lėlaičiuose. Remigijaus KUDLOS nuotr.

Žemalėje tradiciškai vyko rašytojo, kultūros veikėjo Dionizo Poškos gimimo metinių minėjimas – šiemet jos – 252-osios.
Žemalės kultūros namuose surengta paroda, o paskui dviračiais važiuota į D. Poškos gimtinę – buvusią Lėlaičių dvarvietę.

Baublių paroda

D. Poška vadinamas pirmojo muziejaus Lietuvoje įkūrėju: gyvendamas Bijotuose, jis pastatė garsiuosius Baublius ir juose „įkurdino“ įvairias senienas. Viena tokia 2,5 metrų Baublio imitacija 1999 metų lapkritį pastatyta ir jo gimtinėje Lėlaičiuose, jos autorius – tautodailininkas skulptorius Antanas Murauskas.
Atėjusieji į D. Poškos 252-ųjų gimimo metinių minėjimą Žemalės kultūros centre išvydo vietos vaikų darbų parodą Baublio tematika, o Šerkšnėnų kultūros centro renginių organizatorė Salomėja Macijauskienė bei Žemalės kultūros namų teatro režisierė Monika Kontvainienė papasakojo apie rašytojo gyvenimą, kūrybą – prisimintas ir garsiausias jo kūrinys – poema „Mužikas Žemaičių ir Lietuvos“.

Tiksli diena nežinoma

D. Poška gimė 1764 metų spalio mėnesį. Kurią dieną – devintą ar dešimtą – išsiaiškinti iki šiol nepavyksta, bet Žemalės bažnyčios gimimų knygoje įrašyta, kad jis pakrikštytas spalio 13-ąją.
„Tad ir mes nežinome, kurią dieną tiksliai Dionizo Poškos gimtadienį minėti. Šiemet pasirinkome dešimtą. O tą gimimų knygą pasiskolinęs iš muziejaus parvežiau į parodą Žemalėje“, – teigė Šerkšnėnų kultūros centro direktorius Remigijus Kudla.
Lėlaičių dvare D. Poška gyveno neilgai. Po jo mamos mirties – apie 1769 metus – drauge su tėvu išvyko gyventi kitur.
1997 metų spalį Lėlaičiuose atidengta paminklinė lenta, įamžinanti rašytojo gimimo vietą.

Surengtos ir vaišės

Po D. Poškos minėjimo žemališkiai dalyvavo dviračių žygyje į už kelių kilometrų nuo Žemalės esančius Lėlaičius – jų kapinėse palaidota rašytojo mama.
Buvusioje dvarvietėje žygio dalyvių laukė įvairios pramogos, linksmybės, žaidimai, o vėliau buvo vaišinamasi Žemalės bendruomenės išvirta žirnių koše su spirgais bei karšta žolelių arbata.
„Žvarbią dieną visiems tai buvo tikros vaišės – jomis džiaugėsi tiek vaikai, tiek suaugusieji. Renginį Dionizui Poškai atminti mūsų kultūros centras organizavo drauge su Žemalės bendruomene, kultūros namais bei pradine mokykla“, – sakė R. Kudla.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto