Žemdirbiams – raginimai dirbti saugiai

Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

Įsibėgėjant javapjūtei ugniagesiai gelbėtojai praneša: vis daugiau gaunama pranešimų apie laukuose degančią žemdirbių techniką.
Tokie gaisrai padaro didelių nuostolių tiek ūkininkams, tiek žemės ūkio bendrovėms, ugnis nuniokoja brangią techniką, pasėlius.

Gaisrų laukuose vis daugėja

Praėjusiais metais Lietuvoje ugniagesiai gelbėtojai gesino 17 užsidegusių kombainų, šiais metais pirmąją rugpjūčio savaitę degė jau keturios šios rūšies transporto priemonės.
Nesiliovė žemės ūkio technikos gaisrai ir šią savaitę – antradienį laukuose degė trys traktoriai, ketvirtadienį – keturi kombainai.
Kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, elektros įrangos bei besisukančių mechanizmų. Išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai dažniausiai ir tampa tokių gaisrų kilimo priežastimi.
„Kai nesandari kuro tiekimo ir variklio tepimo sistema, gali nutekėti kuras ir tepalai. Prie šių nuotekų labai limpa dulkės, smulkios šiaudų dalelės, kurios susikaupusios ant įkaitusių variklio mazgų gali užsidegti. Be to, kuro tiekimo vamzdeliai, pagaminti iš degių medžiagų, besiliesdami su įkaitusiomis variklio detalėmis, lydosi ir užsiliepsnoja, o iš jų bėgantis kuras padeda ugniai greitai išplisti. Dėl blogai sureguliuotų ir dideliais greičiais besisukančių kombaino mechanizmų susidaro sausa trintis, šie mechanizmai įkaista ir gali uždegti ant jų apsivyniojusius šiaudus“, – apie gaisrų priežastis kalbėjo Mažeikių valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Vytautas Narkus.

Būtini gesintuvai ir nedegus audeklas

Pareigūnas pataria: norint išvengti kombainų bei kitos žemės ūkio technikos gaisrų, būtina naudoti tvarkingus kibirkščių gesiklius. Nuo variklio ir jo mazgų būtina nuolat nuvalyti dulkes bei smulkių šiaudų masę, taip pat ir kuro bei tepalo nuotekas. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mazgus.
Transporto priemonių savininkai informuojami, kad kombaine privalo būti du gesintuvai po 4 kilogramus bei nedegus audeklas, pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį galima būtų nuslopinti žemėmis.
Kita žemės ūkio technika turi būti aprūpinta vienu 4 kilogramų gesintuvu arba dviem gesintuvais po 2 kilogramus.
Kaip informavo ugniagesiai gelbėtojai, artimiausiu metu vyks reidai, siekiant nustatyti ar kombainų bei kitos žemės ūkio technikos vairuotojai turi minėtų pirminių gaisro gesinimo priemonių. Šių taisyklių nesilaikymas užtraukia baudą –  piliečiams nuo 7 iki 72 eurų, pareigūnams (darbdaviams) nuo 28 iki 579 eurų.
Praėjusiais metais mūsų rajone buvo užfiksuotas vienas kombaino gaisras Stumbruose. Laimei, jį pavyko laiku užgesinti ir daug nuostolių ugnis nepridarė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto