Židikiškiai išlydėti į tremties vietas

Agnės GRABAUSKAITĖS nuotrauka

Trečiadienio vakarą ekspedicijos į tremties vietas dalyviai iš Židikų jau pakavo savo daiktus. Projekto vadovai bei jaunuoliai vyksta į tolimąją Permės sritį, kur tikisi spėti aplankyti kadaise lietuvių gyventas vietoves ir sutvarkyti tremties aukų kapines.

Vadovaus patyrusi keliautoja

Į kelionę buvo išlydėti 6 asmenys – 3 jaunuoliai bei 3 suaugusieji. Kelionės vadovė Gražina Žukauskienė – patyrusi keliautoja. Ji į lietuvių tremties vietas vyks jau penkioliktą kartą.
„Pagrindinis tikslas – sutvarkyti Galiašaro kapavietes, kur palaidota apie šimtas lietuvių“, –  pasakojo ekspedicijos vadovė, kuri tose vietovėse lankėsi prieš šešerius metus. Tuomet pavyko užfiksuoti apie 70 kapų. Galiašaro kapinėse yra palaidota daugiausia lietuvių visoje Permės srityje.
G. Žukauskienė pasakojo, kad minėtas kaimas jau sunykęs, ten likusios tik kapinaitės, kuriuos yra labai apžėlusios, neprižiūrimos.
„Norėtume padaryti didelį darbą – pastatyti kryžių, kapines aptverti tvora“, – apie planus pasakojo kelionės vadovė, sakiusi, kad tokiu būdu bus paliekamas ir senosios, ir dabar gyvenančios kartos atminimas.

Trėmė masiškai

1945 metų vasarį prasidėjus masiniams trėmimams, į Permės sritį per tris etapus buvo išvežta daugiau nei 3 tūkstančiai lietuvių. Į atšiaurias vietoves nuo tėvynės atskiriamos ir tremiamos buvo ištisos šeimos. Teigiama, kad ten žuvo beveik penktadalis tremtinių.
Permėje veikė ir įkalinimo vietos –  lageriai, kuriuose 1945 metais kalėjo per 700 lietuvių, daugiau nei trečdalis ten žuvo.
Skaičiuojama, kad nuo 1941 iki 1956 metų Permės srities lageriuose galėjo būti per pusantro tūkstančio lietuvių.
Keliautojai namo planuoja grįžti po dviejų savaičių.

8 Atsakymai į “Židikiškiai išlydėti į tremties vietas”

 1. Vardas (privalomas) parašė:

  O ko p.“ Laima“ nevyko i sia kelione? Ne kelione,bet kurortas?!

 2. "Poniai" Laimai parašė:

  Uzsikask pernyksciais lapais!Jei nori kazkam subine buciuoti,daryk tai tyliai!!!Nes darant tai prie visu,uzknisa tavo cepsejimas!Be to,kaip irodysi,kad tai tavo tikras vardas?Kam man patriotiskumas ir pilietine pareiga,jei esu beteisis Lietuvoje,kaip koks ciabuvis N.Zelandijoje???Tad susikisk savo vertybes,pati zinai,kur…NESIKEIKIANT!!!

 3. to „tikrai“ parašė:

  rašykite „adrenalino stoka“, nes insulinas už kitas funkcijas atsakingas hormonas :)

 4. Laima parašė:

  Tokie neišprusę ir supratimo neturintys bei savo vardo neparašantys gali ir nekomentuoti, nes jie ir nesupranta kas tai yra. Neturi nei patriotiškumo, nei pilietinės pareigos. Ne iš kažkokių bobučių, o iš savo artimų senelių, kurie dar yra gyvi ir buvo ten išvežti ir turi ką pasakyti. O jaunimui, kuris išvažiavo, linkiu didelės sėkmės, ištvermės, tik tokio jaunimo dėka gali išlikti Lietuva, o ne tokių besikeikiančių, pasipūtėlių, nieko neišmanančių, su kuriais mes ritamės į dugną. O dar didesnės sėkmės Gintautui Aleknai. Tas žmogus tikrai yra vertas didžiausių apdovanojimų ir pagarbos. Dar kartą jiems didelės sėkmės ir lauksim jų su nekantrumu gryštančių.!!!

 5. Dalia parašė:

  Šaunuoliai, židikiškiai. Gražią istorijos pamoką išmoks vaikai. Sėkmės!

 6. tikrai parašė:

  ko dabar vaikams trenktis į tokias ekspedicijas? Insulino stoka ar mokyklos vadovų noras pasireklamuoti ir atsakomybės už vaikų saugumą stoka? Spėsit dar tų ekstrymų prisigaudyti, vaikučiai.

 7. F##k parašė:

  Niechui lysti malalietkoms ten,kur ju niekas nelaukia.Ir apie ka zino tik is bobuciu pasakojimu!!!as pasakiau,HAU!!!:-)))

 8. jo parašė:

  Tai sunki ir alinanti kelione. Laukia sunkus darbas ir uodai! Kazin ar siai kelionei tinka jauni ir nepatyre moksleiviai? Tikekimes,viskas bus gerai ir visi sugris sveiki.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto