
„Marijos Pečkauskaitės palikimas šiandien: kaip rašytojos idėjos, gyvenimas ir darbai gali įkvėpti šiuolaikinį jaunimą‘‘ – taip pavadinta gimnazijoje įvykusi konferencija rašytojos idėjoms ir veiklai bei 95-osioms jos mirties metinėms paminėti.
Tikslas – priminti, paskatinti mąstyti
Kaip teigė renginio iniciatorė gimnazijos direktorė Rima Širvinskienė, šiuo renginiu norėta priminti, kokia yra meno reikšmė jaunam žmogui, kaip 19 amžiuje buvo siekiama mokslo ir kodėl šiandien yra pasikeitęs jaunimo požiūris į žinias, mokslą.
Organizuojant konferenciją, daug prisidėjo direktorės pavaduotoja Laima Bartkuvienė, vedė socialinė pedagogė Daiva Abrutienė. Nors rašytoja mirė 1930 m. liepos mėnesį, konferencijai pasirinktas gegužės mėnuo, kai jau atgijusi gamta, kai tikėtasi jos sužydėjimo visomis spalvomis.
Konferencijoje dalyvavo ne tik Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokiniai bei mokytojai, bet ir svečių iš Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos. Tai, pasak R. Širvinskienės, Lietuvoje dvi gimnazijos, kurios vadinasi šiuo vardu.
Apie rašytojos puoselėtus idealus
Konferencija prasidėjo poezijos posmais ir skambant muzikos garsams.
Pranešimą „Šatrijos Raganos kūryba ir idėjos XXI a. kontekste“ nuotoliniu būdu skaitė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė Aušra Martišiūtė-Linartienė, 2025 m. Šatrijos Raganos premijos laureatė. Pranešėja akcentavo rašytojos altruizmą, meilę tėvynei ir gimtajai kalbai, atkreipė dėmesį į tai, kad svarbiems darbams tinkama bet kuri vieta, nebūtinai didmiestis.
Apie Šatrijos Raganos idėjų aktualumą šiandien mintimis dalijosi Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos socialinė pedagogė Dalia Orlakienė bei šioje mokykloje besimokanti abiturientė mokyklos gimnazistė Gabija Pleikytė.
Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokytoja Romualda Žilinskienė kalbėjo apie meno svarbą jauno žmogaus auklėjimui.
Gimnazijos abiturientė Kotryna Drabavičiūtė pasisakė apie jaunimo galimybes: „Šiandien jaunimui neretai kyla klausimai – ką aš galiu padaryti? Kaip galiu būti naudingas? Ar mano balsas svarbus? Šatrijos Ragana atsakytų paprastai – kiekvienas žmogus turi savo misiją, tik ją reikia atrasti. Ši mintis įkvepia – ne visi privalome tapti garsiais lyderiais ar išradėjais, bet visi galime būti reikalingi – ten, kur esame.“
Dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse
Po teorinės dalies mokinių laukė darbas kūrybinėse dirbtuvėse. Juozo Vaičkaus Skrajojamojo teatro režisierė Airida Lementauskienė grupelę mokinių pakvietė į Renavo dvaro sodybą pabendrauti apie dvaro kultūrą, etiketą. Židikuose likę mokiniai rinkosi užsiėmimus kūrybinėse dirbtuvėse „Tarp natų, žodžių ir vaizdų: širdies kalba per meną“, kuriuos vedė technologijų, muzikos (Inga Šilinskaitė ir Juozas Daukšas) bei lietuvių kalbos mokytojos.
Kai po užsiėmimų visi vėl sugrįžo į aktų salę, gimnazijos direktorė paskelbė mergaitės, siekiančios Marijos Pečkauskaitės idealo, vardą. Šiemet ja išrinkta trečios klasės gimnazistė Eimantė Flemingaitė, kuriai rūpi šalia esantys, kuri stengiasi dalyvauti gimnazijos veikloje.
Kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavę mokiniai pristatė savo darbus: technologijų – du didelius vilnos vėlimo technika atliktus paveikslus, susijusius su Šatrijos Raganos veikla bei gyvenimu. Užventiškiai pavaizdavo Užvenčio malūną, židikiškiai – bitę ir saulėgrąžą, pasirinkusieji žodinę kūrybą – sukurtus haiku tekstus su pritaikytomis iliustracijomis, muzikos kūrybinėse dirbtuvėse buvo sukurta ir atlikta daina. A. Lementauskienės vestose kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavę moksleiviai suvaidino savo emocijas ir akimirkas apie Šatrijos Raganos gyvenimą. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai apibendrino savo darbus ir pasidalijo patirtimis ir įspūdžiais.
A. Lementauskienė, 2024 metų Šatrijos Raganos premijos laureatė, pasidžiaugusi tos dienos jaunimo kūrybiškumu ir nuoširdumu, feisbuke rašė: „Džiaugiuosi galėjusi įvykdyti 2024 metais savo, kaip laureatės, duotą pažadą prisidėti prie Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos jaunimo kūrybiškumo skatinimo. Tikiu, kad kūrybingas jaunimas dar labiau įsikvėps eiti Šatrijos Raganos vertybių pėdomis ir „dulkių pasaulyje tarnaus ŠVIESOS PASAULIUI.“
Danutė Stancevičienė, Roma Žilinskienė
Nuotr. iš gimnazijos archyvo