Žiema mokyklose – ne tik už lango

Menkai šildomose klasėse mokiniams leidžiama sėdėti su striukėmis. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Minusinė temperatūra už lango, minusinė – ir mokykloje, – su tokia situacija susidūrė dalis rajono mokinių.
Kai kurių mokyklų vadovai guodžiasi esantys įstaigas šildančios bendrovės „Saurida“ įkaitai. Dėl sutarties spragų už netinkamą darbą šilumos įmonei negalima taikyti jokių sankcijų.
Nesusitariančios su bendrovės atstovais mokyklos prašo rajono valdžios pagalbos.

Mokykloje – minusinė  temperatūra

Šią savaitę Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos bendruomenė susirinko į klases, kuriose tebuvo 9 laipsniai šilumos.
Įstaigos vadovė Rima Širvinskienė „Santarvei“ piktinosi šildymą tiekiančios bendrovės „Saurida“ darbuotojų neatsakingumu – esą speigams jie ruošėsi netinkamai, buvo „atsipūtę“.
Dėl šildymo problemų direktorė įpareigota bendrauti su dviem bendrovės atstovais. Įstaigos vadovė apgailestauja, kad susitarti nepavyksta, o kartais apie problemas pastarieji nenori nė girdėti – į telefono skambučius išvis neatsiliepia.
Ne taip paprasta buvo rasti žmogų, kuris pašalintų gedimus, ir Krakių pagrindinės mokyklos direktorei Emilijai Bučienei.
Atsiradus šilumos tiekimo trukdžiams, sporto salėje temperatūra buvo nukritusi iki vieno laipsnio šalčio, bibliotekoje buvo du laipsniai šilumos, mokinių klasėse – 10–14 laipsnių.
„Radiatoriuose temperatūra buvo beveik minusinė, net ėjau naktį pusę dviejų į mokyklą žiūrėti. Gerai, kad tuomet nebuvo labai didelio speigo, kitaip sistema būtų išėjusi iš rikiuotės,“ – pasakojo pašnekovė.

Prašo tarpininkauti

Nepavykstant susikalbėti su šilumą tiekiančia bendrove, minėtų švietimo įstaigų vadovės pagalbos kreipėsi į rajono valdžią.
R. Širvinskienė „Santarvei“ tvirtino, jog vienokių ar kitokių nusiskundimų pasitaiko kasmet, bet šįkart pirmą kartą parašė oficialų raštą.
„Jeigu dar kartą bus problemų, kelsiu klausimą dėl sutarties nutraukimo. Tikrai ieškau kitų tiekėjų. Direktoriai diskutuoja apie tai. Skambinamės, teiraujamės, kaip sekasi toms, kas esame paimti „Sauridos“, – teigė pašnekovė ir pridūrė: – Bet būkime realistai – vieną mokyklą pasiimti kažkam kitam labai brangu, niekas neįpirks. Iš tikrųjų esame įkaitai.“
Valdžios atstovų pagalbos viliasi ir Krakių mokyklos direktorė E. Bučienė. „Santarvės“ žiniomis, šioje mokykloje situacija buvo pagerėjusi, tačiau dabar – vėl problemos.

Pasirašytos nenaudingos sutartys

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Šiurys „Santarvei“ sakė suprantantis mokyklų vadovus, bet pakeisti situacijos nepažadėjo.
Pašnekovas pasakojo, kad šildymas kai kuriose mokyklose stringa dėl pačių mokyklų vamzdynų prastos būklės, kitur – dėl „Sauridos“ pasenusios įrangos.
„Aš taip pat susirūpinau: tokiu atveju reikia taikyti sankcijas, bet, pasirodo: ką jiems pritaikysi, kad sutartys nedėkingai pasirašytos. Tad sekame informaciją, žiūrime, kad bent nesušaltų sistemos. Mes nekalbame apie tai, kad pasiektume reikalingą ugdymui temperatūrą, prie šitokių temperatūrų lauke – neįmanoma,“ – komentavo pašnekovas.
S. Šiurys informavo, kad specialistai mokyklų vadovams padės persvarstyti sutartis: ką yra pražiūrėjusi Savivaldybė, kas išlindo, kai atsitiko ekstremali situacija.

Išreikalauti turi direktoriai

Ne vieno tėvo skundo dėl šaltų klasių šią savaitę sulaukęs Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus pabrėžė, kad po šių pavyzdžių kiekviena mokykla turėtų iš naujo persvarstyti sutartį su šilumos tiekėjais.
„Jeigu jie apsiima šildyti, jie turi duoti šilumą. Mums nerūpi, genda jų katilai ar negenda. Turi būti numatytos sankcijos už tai, kad katilas nedirba. Bet kiekviena mokykla turi pasirūpinti, kad sutartyje būtų numatyti saugikliai. Tiekėjas turi įsipareigoti tiekti tokią šilumą, kad atitiktų higienos normas. Tačiau tų saugiklių yra ne visose sutartyse,“ – informavo Švietimo skyriaus vedėjas.
Ir replikavo: užtat šilumą tiekiančios bendrovės atstovai pasirūpino savo saugikliais – už laiku nesumokėtus mokesčius numatyti delspinigiai.
Pašnekovo teigimu, sąlygų vykdymo turi išsireikalauti mokyklų direktoriai – jie yra asignavimų valdytojai, tad tvarko savo ūkį patys.

Turėjo kreiptis į direktorių

Švietimo įstaigų vadovams guodžiantis rajono valdžiai, ketvirtus metus devynioms rajono mokykloms šilumą tiekiančios bendrovės „Saurida“ generalinis direktorius Saulius Rancas „Santarvę“ patikino apie šildymo problemas mokyklose nieko nežinąs.
(Prieš tai bendrovės atstovas, su kuriuo bendrauja mokyklų vadovai, „Santarvei“ sakė: „Nepasakyčiau, kad čia problemos, – eiliniai dalykai“.)
S. Rancas „Santarvei“ teigė negirdėjęs ir apie jokias švietimo įstaigų vadovų pretenzijas.
„Jeigu yra direktoriai, turėtų ir bendrauti direktorių lygmeniu – tas pats, kaip aš su kokiu ūkvedžiu pradėčiau kalbėtis. Jeigu yra problemos, tai turėtų parašyti pretenzijas direktoriui,“ – replikavo pašnekovas.
„Sauridos“ vadovo teigimu, mokyklų direktoriai jį pažįsta, tad jei būtų buvę problemų – drąsiai galėjo paskambinti jam pačiam.

Kelia  triukšmą be reikalo?

Pasiaiškinęs situaciją, S. Rancas pareiškė, kad gedimų įmonės prižiūrimose mokyklose buvo, bet jie jau sutvarkyti.
„O ten, kur plius du, mes negalime kištis į tas mokyklas. Mes jiems paduodame atitinkamą kiekį karšto vandens, tiekiame šilumą, o jeigu jie neatsisuka radiatorių, arba laiko nuolat užsuktą, o paskui atėję į sporto salę nori, kad per pusę valandos prišiltų – to iš tiesų nebus,“ – komentavo pašnekovas.
„Sauridos“ generalinis direktorius tvirtino, kad bendrovė su švietimo įstaigomis bendradarbiauja, o prireikus padeda sutvarkyti gedimus ir tose vietose, kur jiems nepriklauso.
Tad S. Rancas įsitikinęs, kad švietimo įstaigų direktorių skundai – tai tik siekis atkreipti rajono valdžios dėmesį. Tam, kad ji suprastų, jog reikia šilumos tinklų renovacijos.
„Bet Savivaldybė puikiausiai tai žino. Vieną dieną, jeigu pratrūktų vamzdynai, ta mokykla iš viso gali užšalti, ir mes nieko nepadarysime. Bet čia jau Savivaldybės problemos,“ – teigė pašnekovas.

Mokyklos laukia eilėje

Savivaldybės administracijos atstovai „Santarvei“ teigė apie problemas žiną, tačiau joms išspręsti kol kas nėra lėšų.
„Tai senos mokyklos. Gali statyti dvigubai galingesnius katilus, bet ir tai neapšildysi tų pastatų. Mokyklos stovi eilėje dėl renovacijos, tik tiek, kad mes tos eilės negalime pajudinti. Yra Centrinė projektų valdymo agentūra, kuri derina visus tuos dalykus. Tai ne nuo mūsų priklauso, mes paraiškas teikiame,“ – aiškino S. Šiurys, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Švietimo sritį kuruojantis A. Stonkus „Santarvei“ visgi pareiškė manąs, kad Savivaldybė privalo garantuoti viską, kas priklauso normalioje mokykloje.
„Arba išlaikome, o jeigu uždarome, vadinasi, uždarome. Ten, kur mokyklos nerenovuotos, pleškiname taip, kad šildome orą. Labai dideli kaštai,“ – teigė A. Stonkus.
Pavyzdžiui, Krakių pagrindinė mokykla už šildymą gruodžio mėnesį sumokėjo 30 tūkst. litų, Židikų mokykla, turinti ir bendrabutį, – dešimčia tūkstančių mažiau.

Neturi tinkamų termometrų

Kol švietimo įstaigos vadovai aiškinasi šildymo problemas, šaltose klasėse sėdinčių vaikų tėvai nelabai kur turi kreiptis pagalbos.
Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja Irena Macijauskienė „Santarvę“ informavo, kad pagal higienos normą, bendrojo lavinimo mokyklos mokymo klasėje, kabinetuose šildymo sezono metu turi būti palaikoma 18–19 laipsnių temperatūra, koridoriuose ir laiptinėse – 16–18.
Tačiau į tėvų skundus dėl nusižengimų šioms normoms skyriaus specialistai sureaguoti negali.
„Mes neturime nei termometro, nei prietaiso matuoti. Turi būti kviečiama laboratorija, kuri turi teisę atlikti fizikinius tyrimus,“ – paaiškino vedėja.
Kad vaikai nesušaltų, mokyklos paprastai trumpina pamokų laiką, leidžia vaikams klasėse sėdėti su striukėmis. Kartais, saugodamos mokinių sveikatą, – paleidžia juos namo.

11 Atsakymų į “Žiema mokyklose – ne tik už lango”

 1. , parašė:

  kodėl ,turėdamas milžiniškas skolas mokęsčių inspekcijai,sodrai dar jam leidžiama kurti vis naujas įmones,kaip pav vairavimo m-la „SAUGRIDA“,o kiek turi dar prikūręs dukterinių įmonių,kas čia kaltas,ar nėra prikišę nagų „PONAI“

 2. , parašė:

  nevarkit jis yra papirkęs visą savivaldybę ir daro ką nori,artėja Kalėdos,Nauji metai matysit kaip rancienė lakstys vėl su labdaros dovanomis po savivaldybę,nors įmonė paskendusi skolose, atostogauja šiltuose kraštuose,,o kodėl niekas netikrina,kiek jis turi dukterinių įmonių,kaip Mažeikona,Šilumera ir dar daug kitų,nejaugi mokęsčių inspekcija nežino,matyt NENORI žinoti

 3. teisinis parašė:

  Rancą į kaliuzę ir visi reikalai išsispręs

 4. Laima parašė:

  patikinu, kad p. Ranca yra informuotas apie mokyklų šildymą, tačiau jo interesas – ne šiltos mokyklos, o gaunama pinigų suma už suteiktas paslaugas. Mokykla už šildymą sumoka daugiau nei 40 tūkst. kas mėnesį, žiemos sezonu. Už tokią sumą mokyklose vyrauja tik + 9 +12 laipsnių.
  Kas už šiuos veiksmus turėtų prisiimti atsakomybę, t.y. už monopoliją, kuri tiesiogiai liečia mūsų visuomėnę, tiek ekonomiškai, tiek sveikatos aspektu plačiąją derme.

 5. Onele parašė:

  Ale p. Ranco isdidumas. Direktorius mat gali bendrauti tik su direktoriais – visi kiti smulkme, Tikriausiai uzmirso jau, kad viena karta Dievas jau parode pirsta, tai, matyt, dabar sprigto pageidauja!
  Mazeikieciai, pagalvokit, jei toki zmogu i savivaldybe butume isrinke? Tikriausiai jau butume XIX a. pradzios baudziauninkai pono Ranco dvare.

 6. robertas parašė:

  tagu uzdro tas sules as nepaslenkiu eit i jas

 7. Magdelei parašė:

  Kol mokyklos nebus renovuotos, tol jose ir bus salta. Pasiklausinekit, tu mokyklu, kurios dabar renovuotos, kokia temperatura buvo pas ju iki renovaciju.

 8. Kamilė parašė:

  „Saurida“ generalinis direktorius Saulius Rancas „Santarvę“ patikino apie šildymo problemas mokyklose nieko nežinąs.
  (Prieš tai bendrovės atstovas, su kuriuo bendrauja mokyklų vadovai, „Santarvei“ sakė: „Nepasakyčiau, kad čia problemos, – eiliniai dalykai“.)
  Jei p. S. Rancas neatsiliepia į skambučius, tai kaip gali žinoti apie iškilusią problemą. Nei verkti, nei juoktis šitokioje situacijoje…
  Ir dar…jei tokiose patalpose mokytųsi jo vaikas, tai turbūt nebebūtų eilinės problemos…

 9. Živilė parašė:

  visais laikais buvo salta, ir niekas del to labai nepergyveno, linkejimai Židikams, salsit dar ilgai:D

 10. lietuvis dar kolkas parašė:

  Tegul p. S. Rancas maziau po uzsieni vazinejas savo malonumui ir zinos ne tik mokyklu problemos bet ir savo kiemo nes darbuotojai algu nera gave nuo gruodzio men.

 11. magdelė parašė:

  Pikelių mokykloje jau 15 metų kai kuriuose kabinetuose, žiemą temperatūra tesiekia 8-10 laipsnių ir nieko, niekas nemato, niekas negirdi, o direktorė po kojomis šildytuvą pasikišusi turi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto