Žolės gaisrai kelia nerimą ne tik ugniagesiams

Pasitarime pabrėžtas dėmesys pernykštės žolės gaisrų prevencijai ir griežtėjančioms baudoms už jų sukėlimą. Autoriaus nuotrauka

Mažeikių rajono ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje apsvarstytos žolės gaisrų prevencijos galimybės.

Kelia nerimą gaisrai

Posėdyje drauge su seniūnais, krašto apsaugos savanoriais, miškininkais, aplinkosaugininkais bei ugniagesių atstovais aptarta pernykštės žolės gaisrų problema. Su ja ugniagesiai gelbėtojai susiduria kiekvieną pavasarį.
Kaip liudija statistika, kurią pateikė rajono valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Vytautas Narkus, per 2013 metus tarnyboje buvo užfiksuota 117 gaisrų atvirose teritorijose (70 – miesto ribose). Pernai jų buvo truputį mažiau – 106.
„Šiais metais jau 28 kartus važiavome gesinti degančios žolės, net trylika tokių gaisrų ugniagesiai gelbėtojai gesino mieste ir visus juos –  prie Ventos upės.
Pastebime tendenciją, kad tokie gaisrai dažniausiai kyla po pietų, kai iš mokymo įstaigų į pavenčius išsiruošia vaikai. Suprantama, kad prie kiekvieno vaiko prižiūrėtojo nepastatysi, todėl tėvams ir pedagogams derėtų priminti apie tokių gaisrų padaromą žalą. Taip pat prašome, jeigu yra galimybė, nušienauti pavenčiuose žolę“, – kalbėjo pareigūnas.
Pasak Mažeikių PGT viršininko Audriaus Tupiko, tokie gaisrai gesinimo atžvilgiu yra menkaverčiai, tačiau už jų slypi milžiniški nuostoliai gamtai ir žmonių turtui: sudega retų augalų sėklos, žūsta vabzdžiai, gyvūnai, čia perintys paukščiai, nuo liepsnojančios žolės ugnis dažnai persimeta į miškus, durpynus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus, o liūdniausia, kad degančiose pievose beveik kasmet žūsta ir žmonių.

Atsakomybė – ir žemės naudotojams, ir savininkams

Pasitarime akcentuota, kad už žolės deginimą yra numatyta administracinė atsakomybė, o už nepilnamečių paauglių nusikaltimus bus baudžiami jų tėvai.
Už sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, daržo atliekų deginimą, pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus, numatyta administracinė atsakomybė ir gresia baudos nuo 28 iki 231 euro. Kiek didesnės – nuo 57 iki 289 eurų baudos gali būti skiriamos už ražienų, nenupjautų ir nesugrėbtų žolių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimą.
Atsakomybė numatyta ir žemės savininkams, naudotojams bei valdytojams, kurie, pastebėję savo žemėje žolės gaisrą, nesiima priemonių jam užgesinti. Jiems galima skirti baudą nuo 28 iki 173 eurų, taip pat sumažinti tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, kuriuose kilo gaisras.
Pasitarime seniūnai paraginti dar kartą priminti žemės naudotojams apie gresiančią atsakomybę, kai netrukus prasidės žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas.
Siekiant užtikrinti efektyvią gaisrų atvirose teritorijose prevenciją, valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai kaip ir kasmet planuoja reidus po rajono seniūnijas. Specialistai techninėmis priemonėmis atvirose teritorijose fiksuos išdegintų plotų koordinates ir kitą informaciją. Ji bus kaupiama ir saugoma, o esant būtinybei, sprendžiant paramos išmokos klausimus, pateikiama Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos.

Gresia piniginiai nuostoliai

Paskutinę kovo dieną Mažeikių aplinkos apsaugos agentūroje bus sprendžiama, kokią baudą skirti 65-erių metų Leckavos gyventojai. Jau nustatyta, kad praėjusią savaitę leckaviškė padegė pernykštę žolę savo sklype. Nevaldoma ugnis persimetė į gretimą sklypą ir jau kibo į pagalbinius ūkio pastatus.
Aplinkosaugininkai teigė, kad vien už sausos žolės deginimą moteriai bus skirta bauda nuo 57 iki 289 eurų, taip pat teks atlyginti gamtai padarytą žalą – išdegė apie dvidešimt arų pernykštės žolės, o vienas kvadratinis metras išdegusios žolės yra įkainotas aštuoniais eurocentais.

2 Atsakymai į “Žolės gaisrai kelia nerimą ne tik ugniagesiams”

  1. asmeniniui parašė:

    Tekstas nesuprantamas. Kiek klasių baigei?

  2. asmeninis parašė:

    tai reik degint uz ka tie gaisrininkai guli apvalia para dirbti tegu eina gatviu sluoti tokie kaip mas ir turim jus islaikyt is savo mokesciu pravaziuoji pro gaisrine ar ba ruko atsistoja arba krepsini zaudzia darbo borundukams reikia o ne guleti para atvaziavus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto