Žolinė – prasmingas ir smagus atsisveikinimas su vasara

Žolės ir gėlės – pagrindinis Žolinės akcentas. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Antradienį Lietuvoje bus minima Žolinė – vasaros ir rudens sandūros šventė. Tądien visame Mažeikių rajone netrūks įvairių renginių.

Tampa tradicija

Šiemet jau trečiąjį kartą mažeikiškių susiėjimo šventę „Kai pakvimpa žolynais ir medum“ organizuoja klubas „Mano namai“.
Klubo vadovė Krista Kinčienė prisimena: pirmoji šventė pavyko neblogai. Iš žmonių sulaukta gerų atsiliepimų. Jie išreiškė nuomonę, kad tokių susiėjimų, pasibuvimų, kol dar vasara, reikia.
Taip ši šventė tapo tradicinė. Juolab kad iki 2015 metų Mažeikiuose per Žolinę šventės nebuvo rengiamos. O norintieji, kad ši diena nepraslinktų lyg niekur nieko, jos paminėti važiuodavo į kitus rajono miestelius.

Bendruomeniškumo šventė

Vienu pagrindiniu Žolinės akcentu „Santarvės“ pašnekovė laiko bendruomeniškumą, tad ją vadina  ne tik bažnytine, bet ir bendruomeniškumo, atsisveikinimo su želmenimis, gėlėmis diena.
Tuo yra įsitikinęs ir etnologas, profesorius Libertas Klimka. Jo manymu, galimybė žmonėms pabūti darniame būryje buvo viena priežasčių, kodėl Žolinė paskelbta valstybine švente.
„Bėgant metams, keičiasi tradicijos, papročiai: vieni išnyksta, kiti atsiranda, tačiau kad ir kaip būtų, svarbu, kad papročiai prisimenami. Ir seniau Žolinės švęsti susirinkdavo giminės, kaimynai, pabendraudavo, pasidalydavo džiaugsmais ir rūpesčiais. Ši šventė ypatinga tuo, kad žmogus, turėdamas derlių aruoduose, atsigręžia į artimą, siūlo savo pagalbą“, – sakė K. Kinčienė.
Anksčiu buvo tikima: kas neateis kartu švęsti Žolinės, bus neturtingas arba kas per Žolinę neviešės, tas visą gyvenimą nieko neturės.

Augalai – svarbiausias akcentas

Ypatingą reikšmę per Žolinę turėjo įvairūs žolynai, gėlės.
Senoliai sakydavo, kad jei tą dieną rankose neturėsi gėlių, velnias įduos savo uodegą į rankas, tad visi ką nors atsinešdavo – daržovių, soduose užaugintų gėrybių, gražiausių lauko bei darželio gėlių, vaistažolių. Tai buvo padėka Žemei už grožį ir derlių.
Rugpjūčio 15 dieną 15 val. aikštėje, prie Mažeikių kultūros centro vyksiančioje šventėje „Kai pakvimpa žolynais ir medum“, augalai irgi užims svarbią vietą. Bus galima pasigrožėti iš gėlių, žolynų sukurtais darbais, Lietuvai dedikuotomis kompozicijomis.
„Mielai lauksime žmonių atsinešant ir jų pačių sukurtus darbus iš žolių ir gėlių. Nesvarbu, ar tai paveikslai iš žolynų, ar kilimai, ar kažkas kito, tikrai priimsime“, – pažadėjo renginio organizatorė.

Kviečia būti dalyviais

Pašnekovė kviečia žmones ateiti į šventę pabendrauti, pasilinksminti, pasižiūrėti, kokių grožybių galima sukurti iš gamtos teikiamų gėrybių, sužinoti žolynų, medaus paslaptis, šį tą naujo išmokti, naudingų ir gražių dalykų įsigyti mugėje.
„Siekiame, kad atėjusieji savo laisvalaikį praleistų turiningai. Kaip ir visi organizatoriai, tikimės, kad žmonės ateis ne tik pasižiūrėti, bet bus ir aktyviais dalyviais. Šventė skirta įvairaus amžiaus žmonėms, tad užsiėmimų turės ir vaikai, ir suaugusieji“, – žada pašnekovė.
Pagrindiniai šios šventės organizatoriai – klubo „Mano namai“ nariai – yra įpratę net ir turėdami nedidelį biudžetą, surengti gražias šventes. Tam, kad taip ir būtų, reikia kūrybiškumo, daug laiko, kantrybės ir noro.
„Gražiai bendradarbiaujame su Mažeikių „Bočiais“, Trečiojo amžiaus universitetu, kultūros centro kolektyvu, Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapija. Sulaukėme ir norinčiųjų šventėje prekiauti. Sulaukiame ir daug žmonių, pasisiūliusių prisidėti prie šventės organizavimo“, – prie šventės organizavimo prisidedančiųjų iniciatyvumu pasidžiaugė K. Kinčienė.

Viekšniuose – respublikinė Molio šventė

Viekšniuose per Žolinę taip pat netrūks įdomybių. Čia 11-ąjį kartą vyks respublikinė Molio šventė.
Vidurdienį Maldos namuose vyks Žolinės atlaidai. Viekšnių vasaros estradoje 13 val. prasidės įvairių amatų ir dirbinių mugė, bus demonstruojamas puodų žiedimas, degimas lauko krosnyje.
Viekšnių savivaldos 225-ųjų metinių proga vyks Viekšnių, Tryškių, Akmenės seniūnijų susitikimas. Šventėje bus apdovanoti gražiausiai savo sodybas tvarkantys Viekšnių seniūnijos gyventojai.
Koncertinėje programoje numatyta šešių liaudiškos muzikos kapelų bei kolektyvų pasirodymai. Renginį vainikuos gegužinė.

Bažnyčiose – šventinės Mišios

Rugpjūčio 13 dieną 18 val. Mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje Ukrinuose, Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje, Žolinės proga vyks dueto „Unicum“ muzikinis vakaras. Jame keltiška arfa gros ukriniškė Giedrė Šiaulytė, koncertinėmis kanklėmis – Ingrida Spalinskaitė, fleita – Greta Pocevičiūtė.
Pikelių Švč. Trejybės parapija kartu su kaimo bendruomene kurs šventinę nuotaiką puošdami ir gyvenvietę, ir bažnyčią bei jos aplinką. Per Žolinę šv. Mišios Pikelių bažnyčioje vyks įprastu laiku – pusę vienuoliktos.
Sediškiai bei aplinkinių kaimų gyventojai tądien į Mišias Sedos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje kviečiami 10 val.

Sedos seniūnijos bendruomenės – į Dagius

Renavo dvaro rūmuose 12 val. prasidės Žolinei skirtos pramogos – vyks koncertas, senovinių automobilių ekspozicija, lankytojams bus siūloma įvairių pramogų.
Renavo bendruomenės narių komanda važiuos į Dagiuose rengiamą šventę „Imk dalgelį, pjauk rugelį“.
„Kaip ir kitų Sedos seniūnijų kaimų atstovai, važiuosime pasivaržyti, pabūti visi drauge“, – sakė Renavo kaimo bendruomenės pirmininkė Roma Jablonskienė.
Šiek tiek po 11 valandos prie Dagių bendruomenės namų vyks Sedos seniūnijos futbolo turnyras bei stalo teniso varžybos „Dagių“ taurėms laimėti, sportinės estafetės. Bus apdovanojami Sedos seniūnijos ūkininkai. Šventės dalyvių lauks įvairios pramogos – žaidimai, rungtys, bendruomenės mergaičių muzikiniai pasirodymai, šokių improvizacijos bei dainininko Aido Maniko koncertas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto