Apie liaudies muzikos instrumentus – iš kūrėjo lūpų

Nuo praėjusio savaitgalio Žlibinų kultūros centre galima išvysti unikalią lietuvių liaudies muzikos instrumentų parodą. Jos autorius – plungiškis kanklių meistras Alfredas Lučinskas. Spalio 1 dieną per ekspozicijos pristatymą iš kūrėjo lūpų galėjai išgirsti, kaip, jo žodžiais tariant, gimsta „muzikiniai žaislai“, ir išvysti, kokius nuostabius instrumentus geba šis žmogus pagaminti.

Žlibiniškių bičiulis Gintaras Končius, sveikindamas parodos autorių ir džiaugdamasis tuo, kad lankytojai turi progą išvysti tokį turtą, kuris atskleidžia kūrėjo „dūšios“ paveikslą, A. Lučinską skambiai pavadino kanklių karaliumi. Išties šio žmogaus daryti muzikos instrumentai – puikūs! O ir įvertinimas – ne iš piršto laužtas, nes plungiškis tikrai yra Lietuvoje, ir ne tik čia, žinomas liaudies instrumentų, ypač kanklių, meistras.

„Alfredas Lučinskas baigė liaudies muzikos instrumentų studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Dvidešimt vienerius metus dirbo Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos birbynės specialybės mokytoju. Liaudies instrumentų gamyba susidomėjo Atgimimo laikotarpiu. Nuo 1987 m. A. Lučinskas pagamino kelis tūkstančius kanklių folkloro ansambliams ir privatiems muzikantams. Tai galima vadinti nuopelnu arba duokle tautai“, – skelbiama parodos anotacijoje.
A. Lučinsko darytomis kanklėmis, kitais muzikos instrumentais groja ne vienas folkloro kolektyvas. Parodos atidarymo svečiai pažymėjo, jog šį žmogų pažįsta ir žino „visos Lietuvos kanklininkės, nes jo kanklės skamba visose dainų šventėse“, o kur dar už mūsų šalies ribų iškeliavę Alfredo gaminti instrumentai.

Kokius muzikos instrumentus plungiškis gamina, buvo galima išvysti minėtojoje parodoje. Ekspozicija supažindino tiek su konstrukcijos požiūriu paprasčiausiais, tiek su didelio meistriškumo reikalaujančiais instrumentais. Tarp pristatytųjų – visų Lietuvos etnografinių regionų kanklės ir ne tik. Pavyzdžiui, pasigrožėti buvo galima psalteriu, Mažosios Lietuvos muzikos instrumentu, ar tabalais, kuriuos Alfredas yra gaminęs ir žinomam mūsų krašto instrumentalistui Sauliui Petreikiui.

Po parodos apie A. Lučinską Žlibinų kultūros centro direktorė Alina Bružienė kalbėjo: „Alfredas visada yra geros nuotaikos, šmaikštus ir charizmatiškas, labai muzikalus, ir jam nėra nieko neįmanoma. Tai labai kūrybingas ir aktyvus mūsų komandos narys (jis – Žlibinų kultūros centro kapelos „Riviena“ vadovas – aut. pat.), nėra niekada burbėjęs, kad jam kas nors negerai, atvirkščiai – visuomet visiems pakelia nuotaiką ir visus palaiko geru žodžiu. Alfredas yra unikalus ir ypatingas kūrėjas, liaudies muzikos propaguotojas ir puoselėtojas. Todėl tikiu, kad jo pagaminti muzikos instrumentai taip pat skleidžia ypatingą galią, kaip ir pats jų meistras, ir visi muzikantai, jais grojantys, savo žiūrovams suteikia geriausios nuotaikos.“
Parodos atidaryme dalyvavo ne tik A. Lučinsko kolegos, draugai, pažįstami ir tie, kuriems liaudies muzika yra brangi, bet ir paties meistro šeima, kurios palaikymas buvo išskirtinis.

„Alfredo šeimoje visi yra kaip vienas kumštis. Sūnus Kipras kartu su Alfredu ruošė parodos pristatymą, savaitę diena iš dienos kalė instrumentams stovus, derino kiekvieną detalę tiek ekspozicijai, tiek jos atidarymo svečių priėmimui. Kipras yra dizaineris, tai jis net afišas, parodos skelbimus ir kitas detales prieš mėnesį pats sukūrė ir mums pristatė. Visas išlaidas apmokėjo savo lėšomis, taigi kultūros centras gavo unikalią parodą neinvestavęs nė vieno euro! Nuostabios ir šeimos moterys. Žmona Regina taip pat visada trykšta gera nuotaika ir energija, visuose renginiuose jiedu su Alfredu kartu muzikuoja. Į parodos pristatymą namo grįžo ir su šeima Egipte gyvenanti dukra Karolina, atvyko marti Dovilė. Abi jos padėjo ruoštis parodos sutikimui papuošiant kultūros centrą, paruošiant vaišių stalą lankytojams. Lučinskų šeima tikrai žavi“, – pažymėjo A. Bružienė.

Direktorė didžiuojasi, kad A. Lučinsko liaudies muzikos instrumentų paroda – unikali. Ji ypatinga dar ir tuo, kad skleidžia nepaprastą šių instrumentų energiją. „Paėmus bet kurį į rankas, jaučiama šiluma ir noras juo groti. Atvykite ir įsitikinsite patys“, – kvietė kultūros centro vadovė.
Paroda Žlibinų kultūros centre veiks iki spalio 15 dienos.
Daiva GERIKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto