Ar 2016-aisiais Lietuva bus laimėtoja?

Vygaudas UŠACKAS, teisininkas, diplomatas, ES ambasadorius Rusijoje

Nueinantys 2015-ieji kiekvienam lietuviui ryškiai ir skaudžiai parodė, jog gyvename globaliai susijusiame, ginčijamame ir sudėtingame Pasaulyje. Karas Ukrainoje nusinešė per 9 000 žmonių gyvybių, apie 3 mln. buvo priversti Rytų Ukrainą palikti. Sirijoje žuvo daugiau nei 250 000 žmonių, apie 4 mln. migravo į kaimynines šalis arba Europą. Šiemet apie 900 000 pabėgėlių perplaukė Viduržemio jūrą, ieškodami prieglobsčio Europoje. Brutalūs teroristų išpuoliai Paryžiuje nusinešė 130-ies nekaltų civilių gyvybes ir šimtus sužeidė.
Kita vertus, nueinantys metai suteikė ir vilties. Vasarį pasiekti Minsko susitarimai nuo rugsėjo įvedė paliaubas, vyksta konsultacijos dėl vietinių rinkimų Rytų Ukrainoje. Gruodžio 18 d. pirmą kartą nuo konflikto pradžios JTO Saugumo Tarybos narės priėmė bendrą Rezoliuciją dėl Sirijos, kurios rezultatas būtų kraujo praliejimo nutraukimas ir pabėgėlių srauto sustabdymas, reprezentatyvios vyriausybės sudarymas, rinkimai. Liepą pasiektas istorinis susitarimas su Iranu dėl Teherano branduolinės programos. Na, o nueinančius metus vainikavo istoriniai susitarimai Paryžiuje dėl klimato kaitos. Jie reiškia, kad po 30 metų pasaulyje nebebus deginamas joks iškastinis kuras – nafta, dujos, akmens anglis.
Lietuvos elektros energijos jungčių su Švedija ir Lenkija inauguracija, 2016-aisiais laukiamas pirmasis JAV suskystintų dujų eksportas į „Nepriklausomybės“ terminalą – reikšmingiausi šalies pasiekimai energetikos politikoje per pastaruosius 25-erius metus.
Koks 2016-aisiais bus Lietuvos atsakas į tektoninius geoekonominius, saugumo, migracijos ir klimato kaitos iššūkius?
Artėjant Seimo rinkimams, kandidatų į jo narius, politinių partijų turėtume reikalauti atsakyti į esminius klausimus, kurie lems, kaip Lietuva pasinaudos istorinėmis galimybėmis. Ką siūloma daryti, stiprinant jos nacionalinį saugumą? Kokiomis priemonėmis bus sukurta palankiausia mokestinė, investicinė aplinka, atsisakant perteklinių reikalavimų talentams bei reikalingai darbo jėgai, užsienio investicijoms pritraukti? Kada priimsime lankstesnį Darbo kodeksą, padėsiantį Lietuvoje sukurti geriausias Europoje sąlygas investuoti? Kaip pasinaudosime istoriniais susitarimais dėl klimato kaitos bei išmaniau ir aktyviau vystysime atsinaujinančią energetiką? Kaip stiprinsime saitus su lietuviais, gyvenančiais ES, JAV ir kitur? Kaip gerinsime situaciją švietime bei aukštajame moksle? Kaip vystysime bendruomeniškumą, atjautą, paramą bei puoselėsime toleranciją kitataučiams? Kaip į visuomenę integruosime pabėgėlius, užtikrinant, kad jie laikytųsi Lietuvos įstatymų, gerbtų mūsų papročius bei tradicijas, kalbą ir kultūrą? Kaip prisidėsime prie NATO stiprinimo, vieningos ES bei kaip palaikysime ryšius su kaimynais?
Tik teisingi atsakymai lems, ar Lietuva bus laimėtoja tarpusavio priklausomybės, geopolitinės priešpriešos ir unikalių galimybių sankirtoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto