Bendras gimnazistų, muziejininkų ir verslininko kūrinys – interaktyvus istorijos žemėlapis

Ta pati Vasario 16-osios gatvė, tik skirtingais laikmečiais.

Ne paslaptis, kad surėmus pečius, suvienijus jėgas padaroma reikalingų ir gražių darbų.
Suvieniję jėgas gimnazistai, muziejininkai ir verslo atstovai sukūrė ir „paleido“ programėlę „Interaktyvus Mažeikių istorijos žemėlapis“. Jos naudotojai turi galimybę detaliau susipažinti su senaisiais Mažeikiais.

Parsisiųsti gali visi norintieji

Pagrindinė kūrėjų mintis buvo programėlėje pateikti aiškią ir susistemintą informaciją apie iki šių dienų mieste išlikusius pastatus, kuriuose kadaise veikė įvairios įstaigos, gyveno ir dirbo žinomi mažeikiškiai.
Žemėlapyje pasirinkus vienos ar kitos vietos žymeklį, pirmiausia atsiveria dabartinis vaizdas, kaip pastatas atrodo, o paslinkus toliau – ir istorinė jo nuotrauka. O šalia pateikiamas aprašymas su svarbiausiomis tą pastatą apibūdinančiomis datomis, faktais, pavardėmis žmonių, kuriems pastatas kadaise priklausė, ir panašiais dalykais.

Nemokamai į savo išmaniuosius telefonus parsisiųsti šią programėlę galima iš „Google Play“ parduotuvės. Norint tai padaryti paieškos lange reikia įvesti užrašą „Mažeikių istorijos žemėlapis“.

Norėjo parodyti miesto istorinę praeitį

Programėlės sumanytoju pristatomas Jonas Glodenis pagal įgytą išsilavinimą yra istorikas ir tikras mažeikiškis – čia gimęs ir užaugęs.
„Santarvės“ pašnekovas ne kartą yra viešai išreiškęs apgailestavimą dėl to, kad Mažeikių istorija visuomenės, valdžios niekada nebuvo ir nėra labai gerbiama.

Galbūt dėl to, kad didelė dalis jos gyventojų – ne šakniniai mažeikiškiai, o atvažiavę iš kitur.
Kaip pavyzdį jis pateikė tai, kad jau šio, XXI amžiaus, savivaldos atstovai Tarybos posėdyje nusprendė miesto įkūrimo data laikyti 1920 metus, kai buvo suformuota ir pradėjo veikti pirmoji savivalda. Su tokiu sprendimu ir miesto „jauninimu“ J. Glodenis nesutinka.

Mažeikiškių sukurtą programėlę nemokamai gali parsisiųsti visi norintieji iš „Google play“ parduotuvės.

Be to, nedaug padaryta ir tam, kad išliktų miesto istoriją menantys pastatai.
„Programėlė atsirado iš noro parodyti miesto ir rajono gyventojams, svečiams, kokia istorinė praeitis slypi už tų pastatų, pro kuriuos kasdien praeinama, pravažiuojama“, – kalbėjo „Santarvės“ pašnekovas.

Bus galima pildyti ir tobulinti

J. Glodenis pasakojo: mintis apie programėlę jam kilo prieš pustrečių metų.
„Bendravome su Merkelio Račkausko gimnazijos direktore apie tai, ar atsirastų gimnazistų, norinčių ir galinčių imtis tokio projekto. Iš pradžių tokių gimnazistų neatsirado ir jau buvau pradėjęs galvoti apie kitas galimybes. Henriko Nagio viešosios bibliotekos darbuotojų iniciatyva yra sukurtas interaktyvus Mažeikių krašto kultūrinis žemėlapis. Jau buvau susisiekęs su to žemėlapio kūrėju, kuris nėra mažeikiškis. Tačiau to neprireikė, susibūrė gimnazistų komanda su Redu Domkumi priešaky, prisidėjo muziejininkas Vytautas Ramanauskas… Ir dabar tokia programėlė jau yra, ją galima parsisiųsti ir įsidiegti į savo telefonus“, – interaktyvaus žemėlapio atsiradimo priešistorę prisiminė pašnekovas.

Dabar sukurtas interaktyvus Mažeikių istorijos žemėlapis nėra baigtinis dalykas. J. Glodenis bendravo su mokytoju, kraštotyrininku Algirdu Vilku. Jis pasiūlė idėjų, kaip ir kuo būtų galima papildyti žemėlapį. O ateityje bus galima jį pildyti ir kitų Mažeikių rajono vietovių istoriniais objektais.
„Ir su rajono valdžios atstovais yra tekę bendrauti – pasiūliau, kad ant tų pastatų, kurie pateikiami informacinėje programėlėje, pastatų savininkams leidus, galėtų atsirasti brūkšniniai kodai, kurie nukreiptų į programėlę“, – pasakojo J. Glodenis.

Kūrė programėlę pagalbininkę

Muziejininkas V. Ramanauskas, bendraudamas su „Santarve“, pasakojo, kad, ruošiant informaciją, kurią dabar skaito programėlės naudotojai, teko panaršyti kraštotyros darbus, senas telefonų knygas. Teko padirbėti informaciją sisteminant.

Buvo žiūrima, kad apie pastatus būtų išlikę kuo daugiau svarbios ir įdomios informacijos. Pasistengta, kad programėlė būtų tarsi pagalbininkė ir mažeikiškiams, ir miesto svečiams, padedanti susidaryti vaizdą apie senuosius Mažeikius, padedanti suvokti, kad miestas nėra išaugęs tuščioje vietoje, kad jis turi savo istoriją, parodanti, koks čia virė gyvenimas.

Muziejininkas sako, kad projektas pareikalavo laiko, bet džiugu, kad į procesą įsitraukė gimnazistai. „Mažeikiuose labai mažai ko yra išlikę. Daug kas nuo žemės paviršiaus nušluota per karą, po karo, sovietmečiu. Arba perstatyta neatpažįstamai. Deja, bet taip jau yra, kad pagarbos istorijai mūsų mieste nebuvo labai daug rodoma – nesistengta išsaugoti paveldo.

Akimirka iš pavasarį vykusio programėlės kūrėjų susitikimo.

Tai jei būtume įdėję tik tuos senuosius išlikusius pastatus, jų būtų tik keli. Įdėjome ir pateikėme informaciją ir apie daugiau perstatytų, pakeistų pastatų. Įdėjome nuotraukas, kaip jie atrodė kadaise ir kokie yra dabar. Kai tai matai, gali suprasti praradimų mastą“, – bendrą kūrinį apibūdino V. Ramanauskas.

Džiaugiasi buvusiu mokiniu, nepabūgusiu imtis projekto

Merkelio Račkausko gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Sigutė Mackevičienė tikino: gimnazistai teigiamai pasižiūrėjo į pasiūlymą sukurti istorinę informaciją perteikiančią programėlę.
„Mes jau vieną programėlę – Žemaitijos gidą – buvome sukūrę su Justu Glodeniu. Ši programėlė labai gražiai įsiliejo į mūsų gyvenimą. Tai, matyt, ir mintis kurti interaktyvų Mažeikių istorijos žemėlapį gimnazistams patiko“, – pasakojo mokytoja.

Pasak „Santarvės“ pašnekovės, dalis kūrybinę komandą sudariusių moksleivių pasirūpino šiandieninių miesto gatvių, pastatų nuotraukomis. O pagrindinio „juodo“ darbo – programavimo ėmėsi R. Domkus. Beje, vaikinas šiemet jau yra ne gimnazistas, o Kauno technologijos universiteto pirmakursis. Jo studijos susijusios su informatika, informatikos inžinerija.
„Tiesą sakant, norint sukurti tokią programėlę, mokykliniame informacinių technologijų kurse įgyjamų žinių nepakanka. Tam reikia pirmo–antro kurso studento žinių ir gebėjimo lygmens“, – techninę pusę apibūdino S. Mackevičienė.
Nuotr. iš Merkelio Račkausko gimnazijos archyvo ir programėlės kūrėjų

4 Atsakymai į “Bendras gimnazistų, muziejininkų ir verslininko kūrinys – interaktyvus istorijos žemėlapis”

 1. Algimantas Nagys parašė:

  Dėkojame,linkime žemiečiams neužmiršti savo krašto ir gimtinės istorijos,šaunuoliai iniciatoriai.

 2. Anonimas parašė:

  Šaunuoliai,dėkojame,kad jaunimas domisi savo gimtinės bei gyvenamos vietos istorija

 3. Ina Dauginaitė-Palubinskienė parašė:

  Nuoširdi padėka kūrusiems interaktyvų Mažeikių miesto istorijos žemėlapį!

 4. Danutė parašė:

  Valio:)Pagaliau:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto