Dalyvavome konferencijoje holokausto aukoms atminti

Nuotrauka iš Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos

1945 m. sausio 27 d. buvo išlaisvinta Osvencimo koncentracijos stovykla Lenkijoje. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja šią dieną paskelbė Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Ta proga jau ne pirmus metus Lietuvoje organizuojama nacionalinė konferencija.
Šiemet Ariogaloje vykusios konferencijos tema „Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“.

Aš ir mano bendraklasė Lauryna Kaminskaitė, paskatintos biologijos mokytojo Algirdo Vilko ir istorijos mokytojos Silvos Paulauskienės, nusprendėme dalyvauti šioje konferencijoje, nes mums tai atrodė prasminga. Prasminga sužinoti apie savo krašto praeitį, kurios nematėme, bet turėjome puikią galimybę apie ją išgirsti iš gyvo istorinio šaltinio, amžininkės, kuri savo vaikystę ir jaunystę praleido tarp gausios žydų bendruomenės Pikelių miestelyje. Prieš 120 metų Pikeliuose net 68 proc. gyventojų buvo žydai.
93-ejų metų pikeliškė Juzefa Statkutė su mumis pasidalijo savo prisiminimais, leido pajusti praeities gyvenimo dvasią. Iš šio pokalbio sukūrėme vaizdo įrašą, kurį ir pristatėme Ariogaloje. Konferencijoje vyko 20 įvairių pristatymų: spektaklių, literatūrinių kompozicijų, videosiužetų, pranešimų, pasakojimų.
Įsitikinome, kad žydų tauta – neatsiejama Lietuvos visuomenės dalis, jie kartu kovojo už mūsų šalies laisvę, padėjo stiprinti jos ekonomiką. Jų veikla verta didžiulės pagarbos, o žydų bendruomenių naikinimas – neaprėpiamas skausmas.
Mums svarbu, kad iš praeities klaidų būtų mokomasi, o Atminimo Medis ir toliau prasmingai augtų.
Viltė RADAVIČIŪTĖ,
Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos III e klasės mokinė 

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto