KASP tikslai – mūsų krašto gynyba, pagalba valdžios institucijoms

Dažniausiai vasaros metu KASP kariams savanoriams vyksta lauko pratybos, dalis iš jų – miškuose. Nuotrauka iš KASP Prisikėlimo 6-osios apygardos archyvo

Sausio 17 d. Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) minėjo 32-ąsias įkūrimo metines.
Tais pačiais metais buvo įkurta ir Mažeikių savanorių kuopa. Jau beveik tris dešimtmečius joje tarnaujantis Gražvydas Nausėda sako, kad KASP pokyčiai – didžiuliai.

Į rikiuotę vyko telšiškiai

Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų (iki 2003 m. – Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos – SKAT) metinės buvo paminėtos prie Seimo – Nepriklausomybės aikštėje surengta iškilminga rikiuotė, technikos paroda.
Į rikiuotę sostinėje važiavo KASP Telšių 604-osios pėstininkų kuopos atstovai. Pernai ji antrą kartą buvo pripažinta geriausia Savanorių pajėgų pėstininkų kuopa. Telšiškiams kariams savanoriams Krašto apsaugos ministras įteikė dovaną – atkurtą istorinį XIV amžiaus kalaviją.

KASP Mažeikių 603-iosios pėstininkų kuopos vadas Sigitas Adomauskas „Santarvei“ sakė: „Atskiro minėjimo kuopoje nerengėme, karių savanorių rikiuotę sostinėje visada stebime. Kas gali, asmeniškai vyksta iškilmėse dalyvauti ir jų stebėti.“
KASP šiuo metu tarnauja 5,6 tūkst. karių savanorių – pagal kario savanorio sutartį įsipareigojusių karo prievolininkų, atliekančių nenuolatinę tarnybą.

Užduotys kariams nesikeičia

Mažeikiuose karių savanorių kuopa buvo įkurta tais pačiais metais, kai susikūrė SKAT. Pirmuoju jos vadu buvo paskirtas Paulius Zubys.

Metams bėgant, kuopoje keitėsi karių savanorių skaičius, ginkluotė, amunicija. 2000 m. Mažeikiuose buvo 102-asis savanorių batalionas, kurį sudarė apie 300 karių, suskirstytų į tris kuopas, ketverius metus jam vadovavo kapitonas Jonas Mažylis.
Šiuo metu KASP Mažeikių 603-iąją pėstininkų kuopą sudaro 90 karių, tarnybą čia atlieka aštuonios moterys.

„Šių metų pradžioje sudėliojome mokymo programą, orientuodamiesi į KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės, kuriai priklausome, vadovybės užduotis. Pagrindiniai uždaviniai nesikeičia jau daug metų – rengti gyventojus ginkluotai šalies gynybai bei padėti valdžios institucijoms taikos metu“, – vardijo kapitonas S. Adomauskas.
Primename, kad kariu savanoriu gali būti bet kuris asmuo nuo 18 iki 60 metų amžiaus, atitinkantis fizinio pasirengimo, sveikatos būklės ir moralinių savybių reikalavimus. Po sveikatos patikrinimo kario savanorio tarnyba prasideda pasirašius sutartį. Prieš priesaiką Tėvynei karys savanoris siunčiamas į trijų savaičių trukmės bazinį kario savanorio įgūdžių kursą.

Pokyčiai pajėgose – akivaizdūs

Seržantas G. Nausėda, kuopoje tarnaujantis 27 metus, pažymėjo: skirtumas tarp jo tarnybos pradžios ir dabarties sąlygų – didžiulis.

„Tuomet turėjome rusišką ginkluotę, kuriai neretai paprasčiausių šovinių trūkdavo… Ginkluotė palaipsniui keitėsi, dabar esame aprūpinti šiuolaikiniais ginklais. Ir tai ne vienintelis skirtumas per šį laikotarpį – pagerėjo bendras karių aprūpinimas viskuo, įskaitant aprangą, ryšio priemones ir kitą techniką. Pėdsaką paliko ir karas Ukrainoje – pastebėjau, kad kariai labiau stengiasi įsisavinti žinias, formuoti ar tobulinti turimus įgūdžius“, – akcentavo ilgametis karys savanoris.

Kovinio rengimo pratybos kariams savanoriams vyksta apie trisdešimt dienų per metus, dažniausiai savaitgaliais, todėl savanoriai suderina tarnybą kariuomenėje ir civilinę veiklą – darbą ar studijas. Ne vieną į KASP vilioja tai, kad vasaros metu numatyti po kelias dienas trunkantys lauko mokymai, kuriuose tobulinami kariniai įgūdžiai. Metų pabaigoje karių savanorių įgūdžius bei pasirengimą parodo vertinamosios pratybos.

Kariai savanoriai ne tik ruošiasi mūsų šalies gynybai, jie dalyvauja tarptautinėse operacijose. Tarptautinėje Jungtinių Tautų organizacijos taikos palaikymo misijoje Malyje jau du kartus dalyvavo mažeikiškis Andrius Grigevičius, dabar jis ruošiasi savo trečiajai misijai. Atrankoje šiemet dalyvaus ir kitas karys savanoris iš mūsų rajono – Arūnas Murauskis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto