Mažeikiai rengiasi priimti karo pabėgėlius

Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

Penktadienį vyko Mažeikių rajono savivaldybės ekstremalių situacijų posėdis. Jo metu aptarti pasirengimo priimti karo pabėgėlius iš Ukrainos klausimai. Kalbėta apie pagalbos teikimą: apgyvendinimą, maitinimą, užimtumą, būtinąją medicininę pagalbą.

Karo metu situacijos greitai kinta

Po šio posėdžio Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorius bei ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Saulius Šiurys rajono žiniasklaidai pateikė komentarus.
Informacijos apie karą Ukrainoje šiuo metu yra labai daug, įvairios ir labai greitai kintančios. Lygiai taip pat – ir apie nuo karo bėgančius žmones.
„Rytą informacija buvo tokia, kad tie pabėgėliai, kuriems pavyko kirsti Ukrainos–Lenkijos sieną, važiuoja pas savo artimuosius. Kol kas Lietuvoje pabėgėlių masės neturime. Tačiau natūralu, kad situacija gali greitai pasikeisti“, – kalbėjo S. Šiurys.
Ekstremalių situacijų komisijos posėdžio dalyviai: Savivaldybės administracijos atstovai, įvairių strateginių rajono organizacijų, įmonių vadovai – aptarė, kaip ir kuo mūsų rajonas galėtų padėti pabėgėliams, jei pagalbos prireiks.
„Karas Ukrainoje sukrėtė visus. Ir šiandien mes atsakingai turime pasakyti sau ir rajono visuomenei, kaip padėti nuo karo mašinos nukentėjusiems žmonėms“, – akcentavo S. Šiurys.

Priimtų iki pusketvirto šimto

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus, Mažeikių rajone šiuo metu tvarkingai, teisingai, sąlyginai patogiai stogą virš galvos būtų galima suteikti 300–350 asmenų. Pabėgėlių apgyvendinimas, paskirstymas priklausytų nuo to, koks kontingentas į mūsų rajoną būtų atsiunčiamas – ar tai moterys su vaikais, ar vyrai.
Įvardijamos ir vietos, kuriose jie būtų apgyvendinami. Jeigu vienu kartu į rajoną būtų perkelta apie 200 žmonių, pirmasis apgyvendinimo variantas būtų „Virvytės“ poilsio bazė Viekšnių seniūnijos teritorijoje. Jei pabėgėlių grupės būtų mažesnės, juos būtų galima apgyvendinti šiuo metu tuščiose Mažeikių politechnikos mokyklos patalpose. Be to, geranorišką pagalbą dėl ukrainiečių priėmimo yra pasiūlę ir kavinės-baro „Zaventė“ savininkai. Jie savo valdomose patalpose galėtų apgyvendinti 40 pabėgėlių.

Informacija galintiems priimti pabėgėlių

Kol kas apsiribojama 300–350 asmenų skaičiumi, tačiau prireikus apgyvendinimą būtų galima organizuoti uždarytose rajono mokyklose.
„Bet mes į tą klausimą žiūrėjome atsakingai. Norisi žmones ne tik priimti apsigyventi, bet ir pasirūpinti jų maitinimu, gydymu, higiena. Nes patiesti čiužinį ir pasakyti, kad pasirūpinome, suteikėme pagalbą, neužtenka“, – akcentavo S. Šiurys.
Pasinaudodamas proga jis prašė gyventojus, turinčius patalpų, kuriose norėtų ir galėtų priglausti karo pabėgėlius, registruotis telefonais (8 443) 95 326, 8 685 41 505 (darbo laiku). Arba užpildyti anketą https://stipruskartu.lt/

Karo pabėgėliai iš Ukrainos / LRT stopkadras

Aptarti medicinos bei ūkiniai klausimai

„Mažeikių šilumos tinklų“ generalinis direktorius Arūnas Čekanauskas ekstremalių situacijų posėdžio dalyvius informavo: jei dėl ekstremalios situacijos Lietuvoje sutriktų elektros tiekimas, jo vadovaujama įmonė šilumą 10 parų galėtų tiekti autonomiškai.
„Jeigu kalbant apie šilumos tiekimą Vyriausybė mūsų rajono savivaldybės paklaustų, ko trūkstame, atsakytume, kad trūkstame mažų generatorių, kurie, nutrūkus elektros energijai, būtų pajungti daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose“, – paaiškino S. Šiurys.
Kalbant apie medicininę pagalbą, kurios gali prireikti karo siaubą išgyvenantiems ukrainiečiams, šiuo metu yra renkama informacija, kiek Regioninė Mažeikių ligoninė galėtų priimti sužeistų Ukrainos karių, kokiu intensyvumu galėtų dirbti chirurgijos skyrius, kiek turima chirurgų.
Pasak S. Šiurio, rajono švietimo sistema irgi yra pasirengusi priimti, integruoti pabėgėlių vaikus. Tokios patirties rajonas jau turi. Per 2018–2020 m. pabėgėlių bangą 11 ukrainiečių moksleivių buvo sėkmingai integruoti į „Pavasario“ pagrindinę mokyklą. Tie vaikai yra jauni, imlūs, be to, yra ir su ukrainiečiais susikalbėti gebančių pedagogų.

Ragina išlikti ramius

Kreipdamasis į Mažeikių rajono gyventojus Savivaldybės administracijos direktorius S. Šiurys akcentavo: nereikia panikuoti.
„Tie dalykai, apie kuriuos kalbame, ši sudėtinga situacija kai kuriuos žmones trikdo. Kalbėtis apie tai, ruoštis turime, bet panikos neturi būti. Kol kas Lietuvoje viskas vyksta nuosekliai, visi darbai, kuriuos esame numatę, yra daromi. Kas susiję su energetiniais resursais, tai niekur nepabėgsime nuo situacijos. Dėl įvykių Ukrainoje biržose kyla žalios naftos, dujų, elektros kainos. Vyriausybė, kiek galės, stengsis amortizuoti šiuos dalykus. Tačiau pasakyti, kad niekas nepasikeis, negalime, nes karas yra karas ir jis turi savo pasekmių“, – apibendrino S. Šiurys.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto