Metai – mums visiems brangūs ir vis brangesni

Virginijus SUNGAILA. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Naktis. Į mokesčių mokėtojų langus barbena lietus. Kokia pažįstama minimalistinė miniatiūra.

O ryte – vėl saulė, vėl – mielas oras ir vėl kažkas pasirašinės sąskaitas faktūras už „atliktus“ darbus. Už tai, kad velniškai želia žolė. Žalia žolė, per naktį virstanti aukso granulėmis…
Niekas mūsų nepuošia taip tiksliai, kaip istorija. Ir mes pasklaidykime jau įstorija tapusius ataskaitų lapus.
Štai 2007 metai. Ekonomikos pakilimo laikotarpis. Mažeikių seniūnija, atlikusi viešojo supaprastinto atviro konkurso pirkimo procedūrą, paskiria Mažeikių miesto skverų ir parkų bei kitų želdynų priežiūros paslaugai pirkti 586 254 litus be PVM. Šie daugiau kaip pusė milijono litų yra skiriami trejiems metams, arba, kaip rašoma dokumentuose, 36 mėnesių laikotarpiui.
Reziumuojam: 2007, 2008, 2009 metais miesto priežiūrai (noriu pabrėžti: priežiūrai, o ne apsileidimui) buvo skiriama po 195 418 litus.
Kadangi mūsų šios dienos aktualija yra šienavimas, tai mes ir stabtelsim ties ta kvapnia procedūra. Taip, gerbiamieji, jūs teisingai supratote, mes kalbėsime apie kvepiantį šieną, nes pinigai, kaip sakoma, nekvepia. Tik ar tikrai?
Tuo laiku, apie kurį kalbame, kasmet buvo suplanuota nušienauti po 100 ha. Turbūt toks yra Mažeikių miesto šienavimo plotas. Miesto prieigų, pakelių, daugiabučių namų kiemų šienavimas kasmet mokesčių mokėtojams turėjo kainuoti po 24 tūkst. litų. Gana padori suma. Už žaliųjų juostų, gazoninių vejų šienavimą (160 ha) suminė išraiška buvo 30,4 tūkst. Lt.
2007 m. sutarties sąlygose buvo įvardytos gėlynų priežiūros ir piktžolių naikinimo darbų apimtys –  2400 kv. m., o pinigine išraiška tai turėjo sudaryti tik 2352 Lt be PVM.
2007 metais, per patį ekonomikos kilimą, planuojamos sumos buvo gan kuklios. Bet tai jau istorija ir mums telieka grįžti, kaip pasakytų istorikai, į naujausius laikus. O naujausių laikų planai surašyti dokumente „2013 m. Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų panaudojimas ir poreikis Mažeikių seniūnijoje“.
Nagrinėti šį dokumentą pradėkime nuo pinigų. 2013 m. sudarytoje sutartyje miesto želdynų ir želdinių priežiūrai numatyta  316 tūkst. Lt. Čia įeina šienavimas (105 ha), želdynų ravėjimas  (4 120 kv. m) ir gėlynų ravėjimas (1 ha).
Kadangi Mažeikiai išliko tokie patys, tik šienavimo plotai sumažėjo, galime palyginti „investicijas“.
Taigi 2007 metais pagal sutartį su miesto želdynais ir želdiniais buvo galima susitvarkyti už 56,752 tūkst. Lt, o jau 2013 metais sudarytos sutartys už 316 tūkst. Lt.
Bet, kaip sakoma, tai ne pabaiga, nes minėtame rašte yra sakoma, kad miesto „žolininkystei“ reikia 680 tūkst.Lt per metus.
Per metus mieste žaliųjų plotų sumažėjo, bet už darbus reikia mokėti jau net dešimtkart daugiau? Man, kaip mokesčių mokėtojui ir miesto gyventojui, buvo keista, kur žiūri savivaldybės Tarybos valdančioji dauguma, bet čia aš prisiminiau vieno buvusio mero žodžius: „Man patinka tie, kurie moka dalintis“. Įdomi vis dėlto ta Rytų filosofija, bet nenukrypkime nuo temos.
Vartydamas šūsnį keistų dokumentų nutariau pažiūrėti, o kaip yra tvarkomi mūsų miesto žalieji plotai tais mums brangiais (turiu galvoje ir pinigus) 2013 metais.
Daugiau nė žodžio, tik iškalbingos nuotraukos.
Virginijus SUNGAILA
 
   
   

5 Atsakymai į “Metai – mums visiems brangūs ir vis brangesni”

 1. vacius parašė:

  Virgi, mažiau gerk, o tai pasiklydai tarp trijų pušų, eik dirbti, o ne skaičius iš konteksto trauk ir nesamones rašinėk.

 2. parašė:

  aš parašiau tai tik smulkmena. pažiūrėsim ką pasakys jų Antikorupcinė komisija… Iš turimų dokumentų cituoju: „Sutarties sąlygose buvo planuota gėlynų priežiūros ir piktžolių naikinimo darbų apimtis 2400kv.m., o sumine išraiška tai turėjo sudaryti 2352Lt. be PVM. Pagal atliktų darbų priėmimo aktus ši apimtis viršyta 27 kartus ir sudarė 65331kv.m., o sumine išraiška 64 782Lt.“ Štai tokie skaičia ir čia dar tik smulkmena…, o kai kas aiškina, kad nulius ne ten sudėjau, Aš sudėjau nulius teisingai, bet kažkas neteisingai pasiėmė į savo kišenę litus. Ruduo bus mielas ir šiltas…

 3. Petras parašė:

  Tai taip švaistomas biudžetas, bet niekam neįdomu visiems valdžios vyrams tai naudinga, tai kišenėm penas. Čia reikia STT patikrinti seniūniją su priešakyje seniūnu, gal baiktusi vogimas.

 4. Ko čia nesuprasti parašė:

  Ko čia nesuprasti? Trumpinys „tūkst.“ atittinka tris nulius, t.y. 000. Taigi, 316 tūkst.=316 000, o 56,752 tūkst.=56,752 000, nors jei parašysi kad ir 56,752 000 000 000 – nuo to esmė nesikeis. Tau tikrai su matematika prastai, jei nežinai, kad po kablelio esantys NULIAI nieko nereiškia. Autoriu norėjo pasakyti, kad 2007 m. darbai kainavo nepilnus 57 000 litų, o 213 m. – 316 000 litų.

 5. Nesuprantu parašė:

  Man čia kažkas nesueina. Autorius pats sau prieštarauja. Rašo, kad 2013 metais už darbus reikia mokėti jau net dešimtkart daugiau nei 2007 metais. Tačiau keliais sakiniais anksčiau pateikiami skaičiai sako ką kita “ 2007 metais pagal sutartį su miesto želdynais ir želdiniais buvo galima susitvarkyti už 56,752 tūkst. Lt o jau 2013 metais sudarytos sutartys už 316 tūkst. Lt.,“. Išeitų, kad 2007 metais tokiems darbams buvo išleista net 56 milijonai litų, vos ne pusė rajono biudžeto? O gal man su matematika prastai…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto