Paminėtos poeto gimimo metinės

Vytauto Mačernio gimimo sukakties paminėjimas prie jo garbei pastatyto suolo Sedoje.

Jauniausiu lietuvių literatūros klasiku vadinamas poetas Vytautas Mačernis gimė 1921 m. birželio 5 dieną. Poeto atminimą puoselėjantys sediškiai, kaip ir kasmet, šia proga organizavo keletą minėjimų, kuriuose skambėjo eilės, dainos ir prasmingos mintys.

Skambėjo poezija ir dainos

Sekmadienį gausus būrys sediškių ir svečių iš Mažeikių, Skuodo poeto gimimo sukakties minėti susirinko prie jam skirto simbolinio mokyklinio suolo Sedoje.

Jauniausiu lietuvių literatūros klasiku vadinamas poetas Vytautas Mačernis gimė 1921 m. birželio 5 dieną. Poeto atminimą puoselėjantys sediškiai, kaip ir kasmet, šia proga organizavo keletą minėjimų, kuriuose skambėjo eilės, dainos ir prasmingos mintys.

Skambėjo poezija ir dainos

Sekmadienį gausus būrys sediškių ir svečių iš Mažeikių, Skuodo poeto gimimo sukakties minėti susirinko prie jam skirto simbolinio mokyklinio suolo Sedoje.
Tačiau susirinkusiesiems buvo pasiūlyta pereiti į Šv. Jono Nepomuko bažnyčią.
Renginyje dalyvavo Nacionalinės premijos laureatas, poetas Rimvydas Stankevičius ir dainų autorius bei atlikėjas Gediminas Storpirštis.

Merkelio Račkausko gimnazijos trečiokai poeto gimimo dieną leidosi į literatūrinę ekskursiją,
kurios metu apsilankė ir Žemaičių Kalvarijoje esančiame Mačernio muziejuje.

Šie svečiai pasakojo apie tai, kad jau ne kartą lankėsi Šarnelėje, Žemaičių Kalvarijoje, Sedoje – vietose, kuriose didelę dalį savo gyvenimo praleido poetas, kuriose gimė jo kūriniai. Jie teigė jaučiantys sąryšį su V. Mačerniu ir jo kūryba. Pavyzdžiui, G. Storpirštis, rašantis muziką įvairių autorių tekstams, pripažino, kad V. Mačernis buvo vienas pirmųjų poetų, kurio eilėms teko kurti muziką.

„Tas jaunas, talentingas žmogus išėjo taip ir nesulaukęs išleistos nė vienos savo knygos. Dabar mes tik galime įsivaizduoti, ką jis būtų nuveikęs, palikęs, jei tik būtų gyvenęs ilgiau. Bet dėkokime už tai, ką jis paliko“, – kalbėjo G. Storpirštis.

Susitiko prie poeto suolelio

Sedos Vytauto Mačernio gimnazijoje poeto atminimas pagerbtas tradiciniame renginyje „Aš pažinau karalių tavyje“. Prie poeto suolelio, šalia Šv. Jono Nepomuko bažnyčios, prasmingi žodžiai ir gimnazistų atliekamos dainos susiliejo su gamtos muzika. Vėliau tradiciškai apsilankyta poeto gimtinėje Šarnelėje, apeitos ten esančios „Vizijos“. Gimnazistai poeto 102-ąsias gimimo metines minėti baigė klausydamiesi bardo Vyganto Kazlausko atliekamų dainų.

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos 3a klasės mokiniai, minėdami jauniausio lietuvių literatūros klasiko gimimo metines, išsiruošė į išvyką. Gimnazistai ir jų mokytoja Ona Kelpšienė surengė literatūrinę ekskursiją „Mano krašto rašytojai“.

Žemaičių Kalvarijoje, Vytauto Mačernio muziejaus skverelyje, mažeikiškiai klausėsi poeto gyvenimą ir kūrybą išmanančio Broniaus Kleinausko pasakojimų, patys skaitė poeto kūrinius, aplankė jo žūties vietą, pabuvojo Sedoje prie Mačernio suolo. Lankydamiesi Šatrijos Raganos muziejuje Židikuose gimnazistai turėjo galimybę pajusti bajorišką rašytojos aplinką, daugiau sužinojo apie jos gyvenimą, pedagoginę ir altruistinę veiklą.

Šiek tiek biografijos

V. Mačernis gimė prieš 102 metus Šarnelėje, kaime, esančiame netoli nuo Žemaičių Kalvarijos. Čia jis sukūrė daugumą savo eilėraščių. 1935 m. baigė Sedos progimnaziją, paskui tęsė mokslus Telšių gimnazijoje.

Sediškiai ir kitų rajono mokyklų mokiniai į poetui atminti skirtus minėjimus susirenka kasmet.

1939 m. baigęs gimnaziją, pradėjo studijuoti anglų kalbą Vytauto Didžiojo universitete. Įsijungė į jaunų literatų veiklą, svajojo apie savąjį žurnalą. 1940 m. persikėlė į Vilniaus universitetą, po dviejų semestrų pagrindine savo specialybe pasirinko filosofiją. Lankė ir lituanistikos paskaitas, klausė Vinco Krėvės, Vinco Mykolaičio-Putino paskaitų, dalyvavo Balio Sruogos seminaruose. Susipažino su būsima istorijos mokytoja Brone Vildžiūnaite (1920–2022), su kuria vėliau susižadėjo, bet taip ir nespėjo susituokti.

1943 m. dėl karo uždarius universitetą, grįžo į tėviškę. Čia jis skaitė astronomijos ir fizikos knygas, vertė Oskaro Milašiaus kūrybą, mokėsi prancūzų kalbos, kadangi ketino studijuoti Sorbonos universitete Paryžiuje. V. Mačernis mokėjo lietuvių, vokiečių, anglų, prancūzų, italų, rusų, lotynų, graikų kalbas.
V. Mačernis žuvo 1944 m. spalio 7 d., kai Žemaičių Kalvarijos pakraštyje važiuojant vežimu į jo galvą pataikė atsitiktinė artilerijos sviedinio skeveldra.
Loreta BUTKUTĖ
Nuotraukos iš gimnazijų archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto