
Daugiau nei prieš dvejus metus visiškai uždarius Ruzguose esančią mokyklą, rajono politikai ne kartą sprendė nenaudojamo pastato likimą. Iš pradžių jį ketinta parduoti kaip privatizuojamą objektą, po to šios minties buvo atsisakyta. Vėliau pastatas ne konkurso būdu dalimis buvo išnuomotas dviem viešosioms įstaigoms.
Šiuo metu į laisvą buvusios mokyklos antrą aukštą pretenduoja viena iš viešųjų įstaigų.
Sausio mėnesį Tarybos narių nuomonės išsiskyrė ir dėl nuomos rūšies, ir dėl kainos, o valdančiajai daugumai pritrūko balsų, kad parengtas sprendimo projektas dėl nuomos būtų priimtas.
Šią savaitę vėl bus bandoma svarstyti šį klausimą.
Tarybos komitetų posėdžiuose išsakytos nuomonės: laisvas patalpas nuomoti konkurso būdu, kai pradinė kaina būtų 243 eurai, arba išnuomoti už 1 eurą vienai iš įstaigų, jau įsikūrusių pastato pirmame aukšte.
Išnuomojo pirmą aukštą
Uždarius vieną ar kitą mokyklą, rajone visada iškyla klausimas, ką daryti su laisvomis patalpomis. Taip nutiko ir su mokyklos pastatu Ruzguose, kuriame iki 2021 m. vasaros dar vyko pamokos.
Šis pastatas neilgai buvo tuščias. Tarybos sprendimu, pirmame aukšte įsikūrė viešoji įstaiga „Būk su manimi“, kuriai patalpos ne konkurso būdu buvo išnuomotos už vieną eurą, ir viešoji įstaiga „Dirbinyčia“, kuriai už tokiu pat būdu nuomojamas patalpas per mėnesį tenka mokėti mažiau nei 50 eurų.
Nuomos laikotarpis abiem įstaigoms – 10 metų.
Ne konkurso būdu
Šios abi įstaigos pareiškė norą išsinuomoti ir antrą mokyklos aukštą, kuris šiuo metu yra laisvas. Jų pageidavimas – patalpas išsinuomoti panašiomis sąlygomis, kaip ir pirmąjį aukštą – ne viešo konkurso būdu, kad viso pastato nuomos kaina per mėnesį neviršytų 100 eurų, nes jos būtų skirtos ne ekonominei, komercinei veiklai vykdyti.
Įstaigos „Būk su manimi“ vadovė Jolita Butkienė „Santarvei“ sakė, kad rajono valdžiai buvo pateiktas patalpų įveiklinimo planas, tačiau į jį nebuvo atsižvelgta.
„Turime planą, bet negalime nieko daryti, kol neturime antro aukšto. Norėjome ir saulės elektrinę pasistatyti, bet negalime, nes stogas – ne mūsų. Ateities planų yra ir daugiau“, – kalbėjo J. Butkienė.
Pasak jos, jei laisvų patalpų nuomos konkursas bus viešas su pradine 243 eurų kaina, socialine veikla užsiimančios įstaigos jame nedalyvaus. Tokia kaina joms nepakeliama.
„Tik bus labai keista, kaip kitas nuomininkas, laimėjęs konkursą, pateks į antro aukšto patalpas, kai nėra atskiro įėjimo. Visi įėjimai – tik per mūsų nuomojamas patalpas“, – sakė J. Butkienė.
Negalės uždrausti
Sprendimo projektą dėl buvusios Ruzgų mokyklos laisvų patalpų antrame aukšte nuomos politikams pristatė Savivaldybės administracijos Turto valdymo ir priežiūros skyriaus vedėja Rima Podelienė.
„Santarvei“ vedėja sakė, kad dabartinės nuomininkės negalės uždrausti naujiesiems nuomininkams patekti į antrą aukštą – esą dėl visko galima susitarti.
R. Podelienė pripažino, kad Ruzgų mokyklos patalpų nuomos klausimas užsitęsė gana ilgai. Sausio mėnesį įvykusiame Tarybos posėdyje ji priminė istoriją, kuri prasidėjo dar praėjusios kadencijos Tarybos darbo metu.
Turto valdymo ir priežiūros skyriaus vedėja sakė, kad, svarstant komitetuose, tuomet net buvo priimtas sprendimas buvusį Ruzgų mokyklos pastatą parduoti, įtraukiant į privatizuojamų pastatų sąrašą. Vėliau tokios minties buvo atsisakyta – pasiūlyta išnuomoti patalpas viešo konkurso būdu. „Būk su manimi“ ir „Dirbinyčios“ prašymas dėl nuomos tada buvo atmestas.
Vienas paskutinių R. Podelienės politikams pateiktų protokolinių įrašų buvo iš 2023 m. gruodžio pabaigoje priimto darbo grupės sprendimo, kuriame nutarta nesiūlyti Tarybai „Būk su manimi“ ir „Dirbinyčiai“ išnuomoti patalpas ne konkurso būdu.
Ši darbo grupė buvo sudaryta 2023 m. gegužę Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu.
Atmetė du kartus
Sausio mėnesį įvykusiame Tarybos posėdyje politikai gana ilgai diskutavo. Jie išsakė savo nuomones dėl patalpų nuomos būdo, sąlygų ir įkainio keitimo. Buvo siūloma tame pačiame posėdyje teikti alternatyvų sprendimo projektą ir balsuoti. Valdančiosios daugumos ir opozicijos narių nuomonės išsiskyrė gana ryškiai – vieni teigė, kad būtinas nuomos konkursas ne viešu būdu ir už simbolinę kainą, kiti pasisakė už viešą konkursą.
Savivaldybės merė Rūta Matulaitienė nusistebėjo dėl kai kurių politikų pozicijos. Pasak jos, praėjusios kadencijos metu „Būk su manimi“ ir „Dirbinyčia“ prašymai išsinuomoti buvusios mokyklos patalpas net du kartus buvo atmesti.
„Be to, turime ir karčios patirties su šiomis įmonėmis, kai joms buvo išnuomota buvusi Krakių mokykla. Visi labai pykome, kad nuomininkai paliko ją labai netvarkingą“, – kalbėjo R. Matulaitienė.
Paaiškino vyriausybės atstovas
Tarybos narys Deivydas Vyniautas priminė posėdžio dalyviams, kad „Būk su manimi“ ir „Dirbinyčios“ vadovės ne kartą lankėsi komitetų posėdžiuose.
„Kai joms uždavėme klausimą, kiek komercijai yra panaudojama jų surinktų drabužių, buvo įvardytas procentas – daugiau nei pusė. Ačiū už socialines iniciatyvas, ačiū už drabužius, kurie pasiekia tuos, kuriems jų reikia, bet daugiau nei pusė drabužių tų pačių organizacijų yra parduodama. Man atrodo, pakankamai logiška pusę patalpų išnuomoti už vieną eurą, kitą pusę – už komercinę, labai mažą kainą“, – kalbėjo D. Vyniautas.
Kai kurie politikai siūlė alternatyvų balsavimą. Dėl posėdyje kilusių diskusijų teko įsikišti Vyriausybės atstovui Šiaulių ir Telšių apskrityse Rimvydui Pilibaičiui.
Jis informavo: „Šiuo metu alternatyvus sprendimas ir balsavimas už jį negalimas <…> Alternatyvus sprendimas turėtų būti parengtas ir svarstytas bent viename komitete.“
Po gana ilgų diskusijų ir balsavimo sprendimas dėl buvusios Ruzgų mokyklos patalpų nuomos viešo konkurso būdu nebuvo priimtas – pritrūko vieno balso.
Vėl pateiktas svarstyti
Kitą ketvirtadienį, vasario 29 d., numatyto Tarybos posėdžio darbotvarkėje vėl yra klausimas dėl mokyklos patalpų nuomos viešo konkurso būdu, kurį pristato Savivaldybės administracijos Turto valdymo ir priežiūros skyriaus vedėja Rima Podelienė, ir alternatyvus sprendimo projektas – dėl šių patalpų nuomos ne konkurso būdu, pranešėjas – Tarybos opozicijos lyderis Kęstutis Bartkevičius.
Svarstant projektą Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje, buvo nusistebėta, kodėl teikiamas tas pats sprendimo projektas dėl patalpų nuomos viešo konkurso būdu, kalbėta ir apie alternatyvų balsavimą.
Tarybos narė Lina Rimkienė tvirtino, kad socialine veikla užsiimančios įmonės neišgalės sumokėti nuomos mokesčio – daugiau nei 200 eurų iš tos veiklos, kuria užsiima.
„Sporto kompleksą Strazdelio gatvėje pareiškėjams patikėjome už simbolinę kainą. Ir dar pareiškėjai gali būti finansuojami iš savivaldybės biudžeto. Ir tas finansavimas nėra jau toks baisiai mažiukas. Anksčiau būdavo 80 tūkst. eurų, dabar – 300 tūkst. eurų. Papildomai finansuojami gauna už simbolines kainas mūsų pastatus ir tai yra gerai, tai yra sveikintina, mes privalome remti šitokią veiklą. Kaip lygiai taip pat privalome remti veiklą ir tokių žmonių, kurie dirba tokio pobūdžio įmonėse, kaip „Dirbinyčia“, – kalbėjo L. Rimkienė.
Reikalingas naujas dokumentas
Komiteto posėdyje L. Rimkienė pastebėjo, jog reikia alternatyvaus balsavimo, pagal kurį laisvos patalpos buvusioje mokykloje būtų išnuomotos už 1 eurą – neviešo nuomos konkurso būdu.
Posėdyje dalyvavusi mero patarėja Viktorija Pagojė paaiškino, kad vis tik balsavimas turėtų vykti pagal paruoštą sprendimo projektą.
„Alternatyvus projektas balsavimui nėra paruoštas. Nėra tokio dokumento. Jūs turite teisę paruošti alternatyvų sprendimo projektą, likus šešioms dienoms iki Tarybos posėdžio. Jį užregistruoti, suderinti ir teikti Tarybai. Niekas neatima tokios galimybės“, – teigė V. Pagojė.
Po diskusijų dauguma Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narių pritarė Savivaldybės administracijos pateiktam sprendimo projektui.
Alternatyvos nepristatė
Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto posėdyje taip pat buvo diskutuojama dėl buvusio mokyklos pastato Ruzguose nuomos.
Tarybos narys Linas Memys kalbėjo, kad nuomos kaina turėtų būti mažesnė, nes nuomojamose antro aukšto patalpose nėra nei vandens, nei elektros.
„Mes iš galimų nuomininkų, kuris turbūt yra tik vienas, reikalaujame tokios didelės sumos. Tai nelabai etiška“, – tvirtino L. Memys.
R. Podelienė priminė, kad Savivaldybės tarybos sprendimu yra patvirtinta turto valdymo ir disponavimo tvarka. Joje nustatyta, kada nuomai galima taikyti 1 eurą.
„Tai yra, kai pastatui reikalingas kapitalinis remontas arba rekonstrukcija, kuri bus atlikta nuomininko ar Europos Sąjungos lėšomis. Jeigu kapitalinis remontas nėra reikalingas, mažesnės pradinės nuomos kainos taikyti negalima“, – akcentavo Turto valdymo ir priežiūros skyriaus vedėja.
Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto posėdyje D. Vyniautas politikus informavo, kad yra parengtas alternatyvus sprendimo projektas, pagal kurį VšĮ „Dirbinyčia“ penkeriems metams būtų išnuomotos laisvos patalpos ne viešo nuomos konkurso būdu už vieno euro mokestį per mėnesį.
Jis pasiteiravo, ar yra komiteto narių, norinčių pristatyti šį projektą. Tokių neatsirado. Todėl daugumai komiteto narių pasisakius už pateiktą sprendimo projektą dėl nuomos viešo konkurso būdu jis bus teikiamas svarstyti Tarybai.
Gauna pajamų
Svarstant patalpų nuomos klausimą socialine veikla užsiimančioms viešosioms įstaigoms, politikams kiekvieną kartą iškildavo klausimų, kokiu pagrindu „Būk su manimi“ ir „Dirbinyčia“ veikia bei kokias pajamas gauna.
Sprendimo projektą dėl nuomos pristačiusi R. Podelienė negalėjo atsakyti į šiuos klausimus, tik akcentavo, kad, jos žiniomis, šios įstaigos neturi nė vieno darbuotojo.
Tai patvirtina ir viešai skelbiami duomenys. Įmonių kataloge rekvizitai.lt nurodoma, kad abi įmonės turi vadovus, valstybiniu socialiniu draudimu apdraustų darbuotojų jose šiuo metu nėra.
„Būk su manimi“ įvairiais įstaigos gyvavimo laikotarpiais turėjo 1–4 darbuotojus, tačiau nuo 2022 m. rugsėjo jų nėra. Įstaigos pardavimo pajamos 2020 m. buvo 502 eurai, 2021 m. – 2 110 eurų, 2022 m. – 6 157 eurai.
(Kataloge pridedamas paaiškinimas, kad nuo 2022 m. viešųjų įstaigų, asociacijų, labdaros ir paramos fondų finansiniuose duomenyse pateikiamos visos pajamos, kurias sudaro pardavimo pajamų, finansavimo pajamų ir visų kitų pajamų suma.)
Katalogas rekvizitai.lt informuoja, kad ši viešoji įstaiga užsiima projektine veikla, darbu su šeimomis ir bendruomenėse, atskirties mažinimu, gamtosauga, kuria socialinį tekstilinių gaminių perdirbimo verslą.
Kataloge rekvizitai.lt informuojama, kad VšĮ „Dirbinyčia“, kurios pagrindinė veikla yra socialinės paslaugos, 2021 m. pardavimo pajamos sudarė 1 001 eurą, o 2022 m. – 12 443 eurus.